Гуманітарка для передачі: чи можна залишити собі?
Цільове спрямування гуманітарної допомоги
Оскільки йдеться про гуманітарну допомогу, то передусім варто звернути увагу на її цільове спрямування. Надання та отримання гуманітарної допомоги регулює Закон № 1192*. І передусім звернемося до визначення гуманітарної допомоги.
* Закон України «Про гуманітарну допомогу» 22.10.99 № 1192-XIV.
Гуманітарна допомога — це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв’язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Тож вже з визначення зрозуміло, що гуманітарна допомога має конкретну ціль і мотиви щодо її надання та використання.
Крім того, виходячи зі ст. 11 Закону № 1192, отримувач і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.
Таким чином, про використання всього обсягу отриманих як гуманітарна допомога продуктів харчування необхідно відзвітувати.
Отже, якщо ви плануєте змінити напрям використання гуманітарної допомоги, то насамперед ці зміни слід узгодити з донором, який надав таку гуманітарну допомогу. І саме від цього залежатимуть подальші дії.
До речі, про всі новини щодо отримання гуманітарної допомоги читайте у матеріалі «Отримання гуманітарної допомоги: маємо зміни» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 4.
Бюджетний облік
Нагадаємо про бюджетний облік гуманітарної допомоги.
Благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ. Про це свідчить ч. 4 ст. 13 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Відповідно такі надходження слід відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».
УВАГА!
Усі доходи бюджету, включаючи власні надходження бюджетних установ, мають цільове спрямування
Це чітко визначено у п. 1 ч. 3 ст. 13 БКУ.
Так, власні надходження першої підгрупи другої групи (благодійні внески, гранти та дарунки) бюджетні установи можуть використовувати на організацію своєї основної діяльності (абз. 20 ч. 4 ст. 13 БКУ).
ВАЖЛИВО!
Інших шляхів використання зазначених надходжень (передачу іншим установам, закладам тощо) бюджетним законодавством не передбачено
Якщо ж бюджетна установа отримує гуманітарну допомогу, яку надалі планується передавати іншим установам, закладам, підприємствам, населенню тощо, то зарахувати її слід до складу другої підгрупи другої групи власних надходжень.
При цьому необхідно застосовувати код доходів 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб».
Надходження цієї підгрупи можуть спрямовуватися на виконання відповідних цільових заходів. Про це свідчить ст. 13 БКУ.
Таким чином, якщо ви отримуєте гуманітарну допомоги для подальшої передачі набувачам, то маєте відображати її за кодом 25020200. А якщо отримуєте гуманітарну допомогу для використання у своїй діяльності, тобто самі є її набувачем, тоді використовуйте код 25020100.
Також у разі отримання гуманітарної допомоги у натуральній формі (як товари, роботи або послуги) обов’язково потрібно скласти і подати до відповідного органу Держказначейської служби Довідку про надходження у натуральній формі. Зробити це слід не пізніше останнього робочого дня звітного місяця.
Форму довідки наведено у додатку 32 до Порядку № 938* — для місцевих бюджетів, а також у додатку 38 до Порядку № 1407** — для державного бюджету.
Таку довідку необхідно подати у двох примірниках у паперовій або електронній формі (п. 12.7 Порядку № 938). При цьому один примірник довідки повертається розпоряднику бюджетних коштів, інший — зберігається в органі Казначейства.
Звісно, першочергово ви подавали таку довідку за кодом доходів 25020200, адже вся гуманітарна допомога підлягала передачі. Тому у разі зміни напряму використання гуманітарної допомоги необхідно подати коригуючу Довідку про надходження в натуральній формі, в якій частина доходу буде «знята» з коду 25020200 та додана за кодом доходу 25020100.
Висновок
- Змінити напрям використання гуманітарної допомоги можливо тільки за письмовою згодою донора, який таку гуманітарну допомогу надав. Якщо письмова згода отримана, тоді необхідно внести зміни щодо кодів доходів, за якими відображено такі надходження, шляхом подання коригуючої Довідки про надходження в натуральній формі.
Бюджетна бухгалтерія, червень, 2024/№ 22