Гумові килимки для авто: як обліковувати?
Автомобільні килимки: запчастина чи окремий об’єкт обліку?
Автомобільні килимки — необхідний та корисний аксесуар для будь-якого транспортного засобу. І призначені вони насамперед для підтримання салону автівки в чистоті.
Крім того, основними функціями такого аксесуару є захист підлоги від бруду, пилу та вологи, запобігання виникненню таких механічних пошкоджень, як подряпини та потертості тощо. При цьому килимки бувають різних типів та видів та можуть використовуватися не тільки в салоні транспортного засобу, але й в багажному відділенні.
Вочевидь, доглядати за автомобільними килимками кожен водій може самостійно. Також, коли виникає потреба заміни старих килимків на нові, немає жодної необхідності звертатися до сторонніх фахівців. Із цим цілком може впоратися водій самотужки.
З огляду на це, автомобільні килимки не варто розглядати як запасну або комплектуючу частину, придбану для підтримання транспортного засобу у робочому стані. Чому? Відповідь дуже проста і цілком очевидна: будь-яка автівка 100-відсотково може виконувати свої функції без такого, нехай навіть і дуже зручного, аксесуару. Тому гумові килимки доцільно вважати окремим об’єктом обліку. Далі пояснимо, на якому субрахунку слід обліковувати такі матеріальні цінності.
Обираємо субрахунок для обліку: 1812 чи 1113?
Традиційно, під час віднесення матеріальних цінностей до тієї чи іншої категорії активів установи орієнтуються на їх строк використання.
Щодо строку використання гумових килимків, то їх виробники зазначають, що однією з переваг таких килимків є тривалий термін придатності. Тобто строк використання такого аксесуару для автівки точно перевищує один рік.
Тож оскільки строк експлуатації гумових килимків перевищує рік, за загальним правилом такі активи недоцільно обліковувати у складі запасів. Відповідно застосовувати субрахунок 1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» для їх обліку не варто.
Вочевидь, такі килимки слід відносити до малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) та обліковувати на субрахунку 1113 «Малоцінні необоротні матеріальні активи». Переважно килимки придбавають комплектом по 4 — 5 штук. У такому разі всі його складові слід розглядати і обліковувати як один об’єкт обліку.
З огляду на це, придбаний комплект автомобільних килимків слід обліковувати за такими правилами:
1) усі витрати, які формують первісну вартість майбутнього активу, накопичуємо на субрахунку 1312 «Капітальні інвестиції в інші необоротні матеріальні активи»;
2) під час введення в експлуатацію МНМА оформлюємо Акт введення в експлуатацію ОЗ за типовою формою. У такому Акті зазначаємо інформацію про первісну вартість комплекту та наводимо його коротку характеристику;
3) після введення в експлуатацію відповідного комплекту бухгалтерська служба має:
— присвоїти номенклатурний номер такому комплекту;
— відкрити Інвентарну картку обліку об’єкта ОЗ за типовою формою. В ній слід навести інформацію про всі складові такого комплекту;
4) амортизацію на такий об’єкт МНМА нараховуємо у загальному порядку за методом «50/50» Тобто у місяці передачі комплекту килимків у експлуатацію нараховуємо амортизацію в розмірі 50 % його первісної вартості.
Висновки
- Гумові килимки не є традиційними запасними або комплектуючими частинами, необхідними для підтримання автівки у робочому стані.
- Оскільки строк експлуатації гумових килимків перевищує рік, такі активи недоцільно обліковувати у складі запасів (на субрахунку 1812). Їх слід обліковувати у складі МНМА на субрахунку 1113.
Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 39