Отримали гуманітарку: що з довідкою про натуралку?
Оформлення та облік вирішують усе
Чим відрізняється отримувач гуманітарної допомоги від набувача і хто може бути отримувачем, а хто — набувачем, дізнавайтеся із матеріалу «Отримання гуманітарної допомоги: маємо зміни» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 4.
А щоб відповісти на поставлене запитання щодо необхідності подання довідки про надходження у натуральній формі установою — отримувачем гуманітарної допомоги, насамперед слід чітко розуміти, які саме зобов’язання поклав донор на отримувача. Треба знати, які функції виконує установа-отримувач та як зрештою відображає надходження такої допомоги в обліку.
Так, якщо установа-отримувач дійсно виконує роль хаба і отримана гуманітарна допомога проходить через неї лише транзитом, тоді немає підстав для зарахування отриманих матеріальних цінностей на баланс отримувача. Їх доцільно обліковувати поза балансом.
Інша річ, якщо установа-отримувач самостійно розподіляє отриману допомогу між визначеними нею набувачами, контролює використання такої допомоги за її цільовим призначенням тощо. При цьому донор окреслює лише загальні напрями спрямування гуманітарної допомоги та коло її набувачів (наприклад, особи, які постраждали внаслідок збройної агресії рф). У такому разі одержані матеріальні цінності підлягають зарахуванню на баланс установи-отримувача, як активи для розподілу, передачі, продажу.
Таким чином, все залежить від оформлення відносин між донором та отримувачем гуманітарної допомоги, а також від порядку відображення таких надходжень в бухобліку отримувача.
Докладніше про варіанти обліку отриманої гуманітарної допомоги установами-отримувачами читайте у публікації «Отримали гуманітарну допомогу: оприбутковувати чи ні?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 4.
Оприбуткування гуманітарної допомоги → визнання доходу
Зарахування на баланс установи безоплатно отриманих активів фактично передбачає одночасне визнання доходів на суму таких активів. Це загальне правило, яке випливає з норм НП(С)БО 124*.
Так, дохід від необмінних операцій визнається одночасно з отриманням активів, послуг (робіт). Таким є припис п. 3.4 розд. ІІ НП(С)БО 124. А як відомо, необмінною вважається господарська операція, яка не передбачає передачі активів, послуг (робіт) в обмін на отриманий дохід або активи, але може передбачати виконання певних умов (абз. 6 п. 4 розд. І НП(С)БО 124). Тож отримання гуманітарної допомоги, в т. ч. із метою її наступної передачі, цілком відповідає визначенню необмінної операції.
ВАЖЛИВО!
Безоплатно отримані товари, роботи, послуги в натуральній формі визнаються доходом та активом звітного періоду, в якому вони фактично були отримані
Це передбачено п. 3.7 розд. ІІ НП(С)БО 124.
Отже, у разі оприбуткування отриманої гуманітарної допомоги установа-отримувач має одночасно визнати і показати в обліку дохід від необмінної операції. Зокрема, для обліку таких доходів призначений субрахунок 7511 «Доходи за необмінними операціями».
При цьому не має значення, що отримані активи, призначені для розподілу та передачі іншим особам — набувачам гуманітарної допомоги. Підхід до обліку таких надходжень єдиний. І пояснити це доволі просто. Так, установа отримує певні ресурси для досягнення визначених цілей, які матимуть потенціал корисності, але для їх отримання (придбання, створення) видатки з бюджету не здійснювалися.
Визнання доходу від необмінної операції → довідка до Казначейства
Оскільки фактично дохід є, а кошторисом установи він не передбачений, про такі надходження неодмінно слід повідомити орган Держказначейської служби.
Нагадаємо: у разі проведення операцій розпорядниками бюджетних коштів в натуральній формі відповідно до законодавства зазначені операції проводяться в межах планових показників та відображаються в бухгалтерському обліку виконання місцевих бюджетів.
УВАГА!
У разі здійснення операцій у натуральній формі розпорядники бюджетних коштів не пізніше останнього робочого дня місяця складають та подають до органів Казначейства довідку про надходження у натуральній формі
Цього вимагає п. 12.7 Порядку № 938*
Подати таку довідку необхідно у двох примірниках у паперовій або електронній формі. Форма довідки наведена у додатку 32 до Порядку № 983.
І ще один важливий нюанс — код класифікації доходів. Під час складання довідки про надходження в натуральній формі установа — отримувач гуманітарної допомоги на суму оприбуткованих активів має показати доходи за кодом 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб».
Саме такі надходження відповідно до ч. 4 ст. 13 БКУ* можуть спрямовуватися на виконання відповідних цільових заходів.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
А чому не слід застосовувати код класифікації доходів 25020100 у разі отримання допомоги для подальшої передачі, ми докладно пояснювали у матеріалі «Благодійка» для передачі: обираємо код доходів правильно» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 45).
Висновки
- Залежно від покладених обов’язків та виконуваних функцій установа — отримувач гуманітарної допомоги може обліковувати одержані для наступної передачі цінності як поза балансом, так і в складі активів на балансі.
- У разі оприбуткування отриманої гуманітарної допомоги установа-отримувач має одночасно визнати і показати в обліку дохід від необмінної операції (Кт субрахунку 7511).
- До кінця звітного місяця установа — отримувач гуманітарної допомоги на суму оприбуткованих активів повинна скласти і подати до Казначейства довідку про надходження у натуральній формі (код доходів 25020200).
Бюджетна бухгалтерія, січень, 2024/№ 4