Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.01.24
134 0
Друкувати
Обране

Отримали гуманітарну допомогу: оприбутковувати чи ні?

Чи потрібно закладам освіти оприбутковувати гуманітарну допомогу, отриману від ЮНІСЕФ?

Так, операція з надходження гуманітарної допомоги обов’язково має знайти своє відображення в бухгалтерському обліку установи-отримувача.

Беззаперечним аргументом щодо цього є норма ч. 4 ст. 11 Закону № 1192*.

* Закон України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.99 № 1192-XIV.

Так, бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та подання відповідної звітності здійснюють отримувачі гуманітарної допомоги та набувачі гуманітарної допомоги (юридичні особи) у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

УВАГА!

За відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням

Ба більше, з 1 грудні 2023 року постанова № 202*, яка буцімто дозволяла не вести бухгалтерський облік благодійної та гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, втратила чинність. Підставою стало прийняття постанови № 953**.

* Постанова КМУ «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» від 05.03.2022 № 202.

** Постанова КМУ «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» від 05.09.2023 № 953.

Тож наразі необхідність відображення в обліку операцій з надходження гуманітарної допомоги поза будь-яким сумнівом. Докладніше про це — у публікації «Облік благодійної допомоги: маємо новини» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 47.

Утім, як завжди, в цьому питанні є свої нюанси.

Зокрема, вирішальну роль у порядку обліку отриманої гуманітарної допомоги відіграє статус бюджетної установи у відносинах з донором. Тобто потрібно чітко розуміти, установа є отримувачем гуманітарної допомоги чи її набувачем. Чим відрізняються ці два поняття та хто може бути отримувачем, а хто — набувачем гуманітарної допомоги, читайте у статті «Отримання гуманітарної допомоги: маємо зміни» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 4).

Далі пояснимо особливості обліку отриманої гуманітарної допомоги установами-отримувачами та установами-набувачами.

Установа-отримувач гуманітарної допомоги: варіанти обліку

Варіант 1. Облік поза балансом

Якщо донор визначив бюджетну установу отримувачем гуманітарної допомоги і поклав на таку установу обов’язок з приймання та передачі (у т. ч. після попереднього розподілу) допомоги її набувачам, отримані цінності доцільно обліковувати поза балансом. Зокрема, для відображення надходження та руху товарно-матеріальних цінностей, отриманих як гуманітарна допомога, які підлягають наступній передачі, рекомендуємо застосовувати позабалансовий субрахунок 021 «Активи на відповідальному зберіганні розпорядників бюджетних коштів».

Це випливає з призначення рахунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні», а також із суті правовідносин між донором та отримувачем гуманітарної допомоги. Простіше кажучи, йдеться про ситуацію, коли установа виконує роль посередника між донором та набувачем гуманітарної допомоги, приймаючи, тимчасово зберігаючи (за потреби) та передаючи певні матеріальні цінності без набуття права володіння, користування чи розпорядження ними.

Відповідно жодних підстав для зарахування таких цінностей до складу активів на баланс установи-отримувача немає. Адже активами, як відомо, вважаються ресурси, контрольовані суб’єктом державного сектору у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому, та/або які матимуть потенціал корисності.

До речі, обліковувати отриману гуманітарну допомогу поза балансом насамперед радимо виконавчим органам місцевого самоврядування, які нерідко виконують функції місцевих накопичувально-розподільних хабів гуманітарної допомоги на місцях. Особливо застосування цього підходу є виправданим, коли набувачами гуманітарної допомоги визначено інші бюджетні установи — розпорядники бюджетних коштів. І поготів, якщо такі розпорядники належать до сфери управління інших головних розпорядників та/або утримуються за рахунок коштів інших бюджетів.

Таким чином, у разі надходження гуманітарної допомоги, призначеної для наступної передачі, установа-отримувач має показати в обліку збільшення залишку позабалансового субрахунку 021 (Дт 021), а після передачі відповідних активів набувачам — зменшення залишку (Кт 021).

Безперечно, у разі здійснення такої операції ані доходи, ані витрати не виникають.

Варіант 2. Зарахування на баланс

Інша річ, якщо набувачами, так би мовити, кінцевими споживачами гуманітарної допомоги є фізичні особи чи одержувачі бюджетних коштів (наприклад, комунальні підприємства, комунальні неприбуткові підприємства тощо). При цьому донор покладає на установу-отримувача гуманітарної допомоги обов’язок розподілу, передачі та контролю за її цільовим використанням. У такому разі установа-отримувач фактично набуває права розпорядження отриманими матеріальними цінностями.

Закономірно, за таких умов цінності, одержані як гуманітарна допомога, можуть бути визнані активом установи-отримувача та зараховані на баланс.

Утім, зважаючи на призначення таких активів, а це — наступний розподіл та передача іншим особам, їх слід обліковувати на субрахунку 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу». Причому вартість, очікуваний строк корисного використання та технічні характеристики таких активів значення не мають. Тобто навіть якщо отримані активи за всіма формальними ознаками належать до необоротних активів, все одно зараховуємо їх до складу запасів на субрахунок 1815.

Зауважте: у разі надходження гуманітарної допомоги установа-отримувач має показати в обліку збільшення доходів від необмінних операцій за Кт субрахунку 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Після передачі гуманітарної допомоги її набувачам слід списати вартість переданих активів з балансу із одночасним визнанням витрат за Дт субрахунку 8511 «Витрати за необмінними операціями».

Приклад 1. Заклад загальної середньої освіти (далі — ЗЗСО) отримав від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) гуманітарну допомогу для подальших розподілу та передачі — рюкзаки з канцелярським приладдям для учнів 1 — 4 класів на загальну суму 14500 грн.

Усі набори були розподілені та передані учням з числа дітей-сиріт, ВПО, дітей з особливими освітніми потребами, малозабезпечених та тих, хто опинився у складних життєвих обставинах.

На підтвердження факту передачі оформлено Акт списання запасів за типовою формою, до якого додано роздавальну відомість довільної форми.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Оприбутковано рюкзаки з канцелярським приладдям, отримані як гуманітарна допомога для наступної передачі

1815

2117

14500

4

Водночас відображено:

дохід від безоплатного отриманих активів

2313

7511*

14500

3, 14

касові видатки

2117

2313

14500

3, 4

2

Списано вартість рюкзаків із канцелярським приладдям, розданих учням

8511

1815

14500

13

* До кінця звітного місяця установа-отримувач гуманітарної допомоги склала і подала до Казначейства Довідку про надходження в натуральній формі на суму 14500 грн за кодом класифікації доходів 25020200.

Установа-набувач гуманітарної допомоги: все на баланс

Якщо ваша установа визначена набувачем гуманітарної допомоги, тоді варіант обліку лише один — отримані матеріальні цінності є активами установи та підлягають зарахуванню на баланс. Адже у такому разі установа набуває права власності на такі цінності, а значить, отримає і всі вигоди від їх використання.

На який саме субрахунок оприбуткувати одержану гуманітарну допомогу, залежить насамперед від очікуваного строку корисного використання таких активів, їх вартості та призначення. Тобто обираємо субрахунок для обліку активів, отриманих як гуманітарна допомога, на загальних підставах.

Водночас під час оприбуткування не забудьте на суму безоплатно отриманих активів показати доходи за Кт субрахунку 7511. А от списання таких активів слід здійснювати відповідно до напрямів їх використання. Наприклад, якщо йдеться про запаси, використані у процесі здійснення основної діяльності установи, показуємо витрати за Дт субрахунку 8013 «Матеріальні витрати». Інакше кажучи, тут все стандартно.

Приклад 2. ЗЗСО отримав від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) гуманітарну допомогу для облаштування шкільного укриття — ковдри, ліхтарики та павербанки на загальну суму 36400 грн.

Згідно з висновком комісії установи очікуваний строк експлуатації отриманих матеріальних цінностей перевищує один рік. З огляду на це всі безоплатно отримані активи зараховані на баланс ЗЗСО до складу інших необоротних активів та введені в експлуатацію.

Однотипним активам однакової вартості присвоєні номенклатурні номери з одночасним відкриттям Інвентарних карток групового обліку основних засобів за типовою формою.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Оприбутковано ковдри, ліхтарики та павербанки, отримані як гуманітарна допомога для облаштування укриття

1113

2117

36400

4

Водночас відображено:

дохід від безоплатного отриманих активів

2313

7511*

36400

3, 14

збільшення внесеного капіталу на суму безоплатно отриманих необоротних активів

7511

5111

36400

14

касові видатки

2117

2313

36400

3, 4

2

Нараховано амортизацію на безоплатно отримані ковдри, ліхтарики та павербанки в першому місяці передачі у використання (50 % х 36400 грн)

8014

1412

18200

17

Водночас зроблено другий запис

5111

7511

18200

14

* До кінця звітного місяця установа-набувач гуманітарної допомоги склала і подала до Казначейства Довідку про надходження в натуральній формі на суму 36400 грн за кодом класифікації доходів 25020100.

Висновки

  • Бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та подання відповідної звітності здійснюють отримувачі гуманітарної допомоги та набувачі гуманітарної допомоги (юридичні особи) у встановленому законодавством порядку.
  • Якщо установа-отримувач гуманітарної допомоги здійснює лише приймання, зберігання (за потреби) та передачу такої допомоги її набувачам, доцільно вести позабалансовий облік отриманих цінностей.
  • Якщо установа-отримувач гуманітарної допомоги здійснює її розподіл, передачу набувачам та контроль за її цільовим використанням, отримані активи доречно обліковувати на балансі на субрахунку 1815.
  • Установи-набувачі гуманітарної допомоги повинні оприбуткувати всі безоплатно отримані активи на баланс і вести їх облік у загальному порядку.

Бюджетна бухгалтерія, січень, 2024/№ 4

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі