Інформація по темі "" | Публікації по тегу
04.04.24
87 0
Друкувати
Обране

Передаємо майно в господарське відання: оформлення + бухоблік

Сільська рада передала комунальному підприємству (далі — КП) комунальне майно на праві господарського відання. Чи списувати таке майно з балансу сільської ради? Як правильно відобразити таку операцію в бухобліку?

Передача в господарське відання: на яких умовах?

Повноваження щодо управління майном, яке перебуває в комунальній власності відповідної територіальної громади (далі — ТГ), належать до відання відповідних органів місцевого самоврядування (далі — ОМС) та прописані в Законі № 280*.

* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.

Так, саме ОМС від імені та в інтересах ТГ здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, в т. ч. виконують усі майнові операції. Зокрема, місцеві ради можуть передавати об’єкти права комунальної власності в постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам (ч. 5 ст. 60 Закону № 280).

Водночас до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних ТГ (п.п. 1 п. «а» ст. 29 Закону № 280).

Тож ОМС (у ситуації читача — сільська рада) цілком може ухвалити рішення про передачу комунального майна КП на праві господарського відання.

Під правом господарського відання слід розуміти речове право суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом). При цьому правомочності суб’єкта підприємництва щодо розпорядження окремими видами майна — обмежені. Такі визначення та характеристики наведено в ч. 1 та 2 ст. 136 ГКУ*.

* Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV.

Таким чином, передача комунального майна КП на праві господарського відання — один з варіантів управління майном, яке належить до комунальної власності. Втім, як і будь-яка операція, передача майна на таких умовах потребує правильного документального оформлення.

Оформлюємо передачу

Як ми вже з’ясували, підставою для передачі комунального майна КП на праві господарського відання буде рішення ОМС про закріплення на праві господарського відання майна, яке перебуває в комунальній власності. Причому таке рішення може бути ухвалене виключно на пленарному засіданні місцевої ради. Про це свідчить п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону № 280.

У такому разі власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб’єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням і збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Ці права власника комунального майна закріплено в ст. 136 ГКУ.

Зауважте: для унормування цих питань ОМС зазвичай затверджують Положення про порядок передачі та закріплення майна комунальної власності відповідної ТГ за підприємствами, установами та організаціями на правах господарського відання та оперативного управління. Також здебільшого як додатки до зазначених Положень затверджують типові форми договорів про закріплення майна комунальної власності ТГ на праві господарського відання та оперативного управління. У таких договорах прописують: умови передачі та повернення майна, права та обов’язки ОМС (уповноваженого органу) — власника та користувача, відповідальність сторін тощо.

Передачу майна КП має здійснювати створена відповідним ОМС комісія. Саме така комісія займатиметься питаннями документального оформлення. До повноважень комісії належить, зокрема, здійснення огляду майна, перевірка його стану та відповідності інформації, зазначеній у технічній документації, тощо.

Безпосередньо за фактом передачі майна комісія оформлює Акт приймання-передачі основних засобів типової форми. Здебільшого такий Акт є невід’ємною частиною договору про закріплення майна на праві господарського відання, тобто ці документи складають і підписують одночасно.

Після підписання Акта приймання-передачі КП цілком може використовувати (експлуатувати) отримане від сільради майно. Відповідно, надалі саме КП, а не сільрада виконуватиме функції балансоутримувача отриманого майна. Але цей момент доцільно чітко прописати в рішенні ОМС. Принаймні це не буде зайвим і дасть змогу в подальшому уникнути всіляких непорозумінь.

Відображаємо в бухобліку

У разі передачі комунального майна з балансу сільської ради на баланс КП відбувається внутрішнє переміщення в межах органу, уповноваженого управляти об’єктами комунальної власності.

Однак така операція передбачає списання цих об’єктів з балансу установи, яка їх передає (у випадку читача — з балансу сільради), та зарахування на баланс суб’єкта, за яким закріплено відповідне майно на праві господарського відання (КП). Пряму вказівку щодо таких дій знаходимо в пп. 1 та 3 розд. VI Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Далі визначимо основні правила відображення такої операції в бухобліку для установи, яка передає майно (тобто для ОМС).

1. У разі передачі об’єкта основних засобів (далі — ОЗ) необхідно нарахувати амортизацію в місяці його вибуття. Робимо це за загальним правилом: за повну кількість календарних місяців перебування активу в експлуатації протягом звітного періоду (кварталу).

Причому нарахувати амортизацію слід за весь час експлуатації ОЗ, включаючи місяць його вибуття. Наприклад, якщо об’єкт передано у квітні 2024 року, останнім місяцем, за який потрібно нарахувати амортизацію, буде саме квітень 2024 року.

Нарахування амортизації відображаємо в бухобліку традиційним записом: Дт 8014, 8114 — Кт 1411.

2. Списуємо з балансу первісну (переоцінену) вартість переданого об’єкта.

Для цього робимо запис: Дт 5111 — Кт 10.

3. Списуємо суму накопиченої амортизації на такий об’єкт.

ср. USER_SHOW_IDПри цьому установа списує суму зносу за Кт субрахунку 1411 (1412), нарахованого за поточний та минулі роки. Відповідно, робимо такі записи: Дт 1411 — Кт 5511, 5512.

4. Не забуваємо передати разом з майном первинні документи й облікові регістри (оригінали або їх копії) та інші документи, у яких зазначено вартість придбання (створення) таких об’єктів. Це передбачено п. 5 розд. III Методичних рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11. Крім того, слід передати технічну документацію та Інвентарну картку обліку об’єкта ОЗ.

Зі свого боку, сторона, що приймає майно, — КП має зарахувати отримані об’єкти ОЗ на баланс.

Приклад. На підставі рішення сесії сільської ради у квітні-2024 було передано на праві господарського відання на баланс КП водонапірну вежу та обладнання (насос).

Згідно з Актом приймання-передачі ОЗ вартість переданого майна становить:

— водонапірна вежа — первісна вартість — 187200 грн, сума нарахованого зносу на момент передачі — 49920 грн (у т. ч. за минулі роки — 46800 грн, за січень — квітень 2024 року — 3120 грн).

— обладнання (насос) — первісна вартість — 24000 грн, сума нарахованого зносу на момент передачі — 12800 грн (у т. ч. за минулі роки — 12000 грн, за січень — квітень 2024 року — 800 грн).

Разом з майном було передано всю технічну документацію та Інвентарні картки обліку об’єктів ОЗ.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Нараховано амортизацію в місяці передачі об’єктів ОЗ за січень — квітень 2024 року:

— на водонапірну вежу

8014

1411

3120

17

— на обладнання (насос)

8014

1411

800

17

2

Віднесено на фінансовий результат суму амортизації, нарахованої в місяці передачі об’єктів

(3120 грн + 800 грн)

5511

8014

3920

17

3

Списано первісну вартість об’єктів ОЗ, переданих на праві господарського відання КП:

— водонапірної вежі

5111

1013

187200

9

— обладнання (насоса)

5111

1014

24000

9

4

Списано суму зносу, нарахованого на передане майно:

— за січень — квітень 2024 року

1411

5511

3920

9

— за минулі роки

(46800 грн + 12000 грн)

1411

5512

58800

9

ВИСНОВКИ

  • Передачу комунального майна КП на праві господарського відання здійснюють на підставі рішення ОМС.
  • У разі передачі комунального майна на праві господарського відання місцева рада має списати такі об’єкти ОЗ зі свого балансу. При цьому слід списати його первісну (переоцінену) вартість та суму накопиченого зносу.

Бюджетна бухгалтерія, квітень, 2024/№ 14

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі