Інформація по темі "" | Публікації по тегу
10.07.24
34 0
Друкувати
Обране

ПКД для капремонту: як показати в бухобліку?

Бюджетна установа уклала договір на виготовлення проєктно-кошторисної документації (далі — ПКД) для проведення капітального ремонту будівлі. Як показати в бухобліку витрати на виготовлення такої документації?

Витрати на виготовлення ПКД — невід’ємна складова частина витрат, пов’язаних із виконанням капітального ремонту будівлі. Відповідно всі витрати на проведення таких ремонтних робіт та всі супутні витрати для їх здійснення (у т. ч. й виготовлення ПКД) необхідно відображати за єдиними обліковими правилами.

Тож наведемо головні правила обліку операцій з виготовлення ПКД для капремонту, про які має пам’ятати бухгалтер.

Правило 1. Витрати на виготовлення ПКД не збільшують первісної вартості будівлі

Для цілей бухобліку витрати на капремонт є витратами, безпосередньо пов’язаними з утриманням основних засобів (далі — ОЗ) у робочому стані. Основна мета ремонтних робіт — відновлення або підтримання експлуатаційних якостей об’єкта, що підлягає ремонту.

УВАГА!

У бухобліку зазначені витрати (у т. ч. на розроблення ПКД) належать до витрат звітного періоду, в якому вони були понесені

Це правило чорним по білому прописано в п. 2 розд. ІІІ НП(С)БО 121*.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Тому витрати на розроблення ПКД для капремонту відображаємо:

— за субрахунком 8013 — якщо об’єкт, який ремонтується, використовується в процесі основної діяльності або

— за субрахунком 8113 — якщо об’єкт, який ремонтується, використовується для надання послуг, виготовлення продукції, виконання робіт.

Отже, бухгалтер немає жодних підстав витрати на виготовлення такої документації для капремонту відносити до складу незавершених капітальних інвестицій (субрахунок 1311). Відповідно ні про яке збільшення первісної вартості об’єкта, що ремонтується, не може бути й мови.

Кошти, отримані бюджетною установою для здійснення витрат на розроблення ПКД, зараховуємо на субрахунок 7011. А ось субрахунок 54 у цьому разі не застосовуємо.

Зауважте: у разі розроблення ПКД для проведення робіт, спрямованих на поліпшення об’єкта ОЗ, як-то реконструкція (реставрація), модернізація, добудова, дообладнання тощо, витрати відносимо на збільшення первісної вартості такого об’єкта.

Тож, аби не припустися помилки під час відображення в бухобліку витрат на розроблення ПКД, варто насамперед правильно визначити характер запланованих робіт. Розв’язання цього питання — виключна компетенція керівника установи. Саме він ухвалює рішення про характер та ознаки здійснюваних робіт. Це прямо передбачено п. 2 розд. VI Методрекомендацій з обліку ОЗ*.

* Методичні рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Правило 2. ПКД не є окремим об’єктом обліку

ПКД для капремонту — це не просто купка папірців, в яких зазначено перелік та обсяг запланованих робіт. Така документація являє собою затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва.

Вочевидь, виготовлення ПКД обходиться в досить кругленьку суму бюджетних коштів. З огляду на це, нерідко бухгалтери розглядають таку ПКД як окремий об’єкт обліку та зараховують її на баланс. Але цього в жодному разі робити не варто!

Інакше доведеться виправляти облікову помилку за загальними правилами. Детальніше про те, як виправити таку помилку, читайте в матеріалі «ПКД зарахували на баланс: як виправити помилку?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 20).

Отже, порядок відображення витрат на виготовлення ПКД для капремонту не залежить від вартості таких робіт. Тож незважаючи на те, скільки коштують роботи з розроблення ПКД, такі витрати слід відносити на витрати звітного періоду.

Приклад із відображення в бухобліку витрат на виготовлення ПКД для капремонту ви знайдете в матеріалі «Бухгалтерський облік операцій з ремонту» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 23).

Висновки

  • Витрати на капремонт, у т. ч. й на виготовлення ПКД, — це витрати на утримання об’єкта ОЗ у робочому стані. Їх слід відображати у складі витрат звітного періоду, в якому вони були понесені.
  • ПКД не є окремим об’єктом обліку. Витрати на виготовлення проєктної документації для капремонту НЕ слід відображати у складі капінвестицій та збільшувати на їх суму первісну вартість об’єкта ремонту.

Бюджетна бухгалтерія, липень, 2024/№ 27

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі