Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.04.22
1901 0
Друкувати
Обране

Плата за гуртожиток під час війни: нараховувати чи ні?

Як правильно нарахувати оплату за проживання в гуртожитку студенту в умовах воєнного стану? Як бути, якщо студент фактично не проживає у зв’язку з воєнним станом, але рахується в гуртожитку (заяву про виселення не надав)?

Підстави та строки оплати

Питання оплати проживання студентів у гуртожитках турбує багато закладів фахової передвищої та вищої освіти (далі — ЗФПО та ЗВО) й насамперед тих, які перебувають у зоні активних бойових дій.

Нагадаємо: у своїй діяльності студентські гуртожитки керуються Положенням № 1452*.

* Положення про особливості користування гуртожитками закладів фахової передвищої та вищої освіти, затверджене наказом МОН від 21.11.2019 № 1452.

На основі цього Положення та Примірного положення № 498** заклади освіти розробляють власні Положення про користування гуртожитками. Такі внутрішні Положення затверджують керівники закладів освіти за погодженням з органами студентського самоврядування.

** Примірне положення про користування гуртожитками, затверджене постановою КМУ від 20.06.2018 № 498.

При цьому Положення про користування гуртожитком не може звужувати права та встановлювати додаткові обов’язки для мешканців гуртожитків ЗФПО та ЗВО, визначені Положенням № 1452. Водночас приписи внутрішніх Положень є обов’язковими для здобувачів освіти та інших мешканців, які проживають у гуртожитках відповідного закладу освіти.

Плату за проживання в гуртожитках мешканці вносять у порядку та строки, встановлені договором найму жилого приміщення в гуртожитку закладу освіти. Це чітко прописано п. 2 розд. V Положення № 1452.

Умови оплати під час війни

Водночас ми всі чудово розуміємо, в яких складних умовах опинилася наразі наша країна. У зв’язку з цим студенти далеко не завжди мають змогу сплатити за проживання в гуртожитку у встановлені договором строки. З огляду на це, МОН у листі від 10.03.2022 № 1/3404-22 порадив за необхідності внести зміни до типових договорів, затверджених закладами освіти, стосовно надання послуг на проживання здобувачів освіти в гуртожитку. При цьому фахове міністерство рекомендує передбачити звільнення сторін від відповідальності за невиконання зобов’язань у випадку дії обставин непереборної сили. До таких обставин, звичайно, наразі належить війна.

Таким чином, з урахуванням рекомендацій МОН, слід:

відтермінувати строк оплати за проживання в гуртожитках здобувачів освіти;

не нараховувати та не стягувати неустойку (пеню).

Відповідно, ЗФПО та ЗВО доцільно внести до своїх договорів окремий пункт щодо звільнення сторін договору від відповідальності за порушення зобов’язань за договором унаслідок дії обставин непереборної сили. При цьому строк дії договору може бути продовжено на час дії таких обставин та їх наслідків.

Крім цього, 20.03.2022 набув чинності Закон № 2126***. Цим Законом, зокрема, було внесено зміни до Закону № 2145**** — доповнено ст. 571. Основною метою змін є встановлення гарантій педпрацівникам та здобувачам освіти в період дії воєнного стану. А конкретно, здобувачам освіти гарантовано місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби). Це чітко прописано в ч. 1 ст. 571 Закону № 2145.

*** Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану» від 15.03.2022 № 2126-IX.

**** Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Утім, поки що не зрозуміло, що саме малось на увазі під такими гарантіями. Тож чекаємо відповідних роз’яснень від компетентних органів та залишаємося з вами на постійному зв’язку.

Бюджетна бухгалтерія, квітень, 2022/№ 16

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі