Інформація по темі "" | Публікації по тегу
16.08.24
30 0
Друкувати
Обране

Поліпшення майна за рахунок благодійника: документуємо та обліковуємо

Допомога від благодійників у вигляді робіт з поліпшення будівель — зовсім не дивина для бюджетних установ. А як правильно документально оформити та показати в бухобліку таку допомогу, читайте у цьому матеріалі.

Як оформити документально?

Отримання допомоги від благодійника у вигляді поліпшення будівель є різновидом безоплатно виконаних робіт (наданих послуг). Під час приймання таких робіт установа має оформлювати Акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) довільної форми. При цьому в акті обов’язково слід навести перелік робіт (послуг) і зазначити їх вартість. Такий документ складають комісійно. При цьому його неодмінно має затвердити керівник установи — отримувача допомоги.

Також варто звернутися до благодійника з проханням надати супровідні документи (їх копії), які б підтверджували вартість виконаних робіт з поліпшення будівлі. Якщо ж благодійник не надав жодних підтвердних документів щодо вартості виконаних робіт, доведеться діяти за стандартною схемою. У такому разі їх вартість має визначити комісія установи. При цьому слід ураховувати обсяг та складність виконаних робіт, інформацію щодо поточних ринкових цін на такі роботи.

Наведемо приклад оформлення такого акта.

Приклад (оформлення)

Бюджетна установа отримала допомогу від благодійника у вигляді поліпшення будівлі (реконструкція системи електропостачання — встановлення дахової сонячної електростанції). Роботи з реконструкції прийняла комісія установи на підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг). Згідно з даними Акта загальна вартість робіт становить 250000 грн.

Для підтвердження обсягу та вартості виконаних робіт благодійник надав копії актів приймання виконаних підрядних робіт (форма № КБ-2в), підписані представниками благодійника та підрядної організації, що виконувала роботи.

* Зразок є умовним прикладом, всі дані щодо назви установи, П. І. Б., посад, номерів тощо є умовними.

Як показати в бухобліку?

Надходження благодійної допомоги у вигляді робіт з поліпшення будівлі слід відображати в бухобліку з урахуванням низки особливостей. Далі наведемо основні з них.

Правило 1. Роботи, отримані як благодійна допомога, слід відображати в бухобліку за вартістю, зазначеною у наданих благодійником супровідних документах.

Якщо ж благодійник не надав жодних підтвердних документів щодо вартості виконаних робіт, їх вартість має визначити комісія установи. При цьому слід ураховувати обсяг та складність виконаних робіт, інформацію щодо поточних ринкових цін на такі роботи.

Правило 2. «Благодійку», отриману у вигляді робіт, слід відображати в бухобліку з огляду на характер та ознаки виконаних робіт. Тобто передусім необхідно правильно класифікувати безоплатно виконані роботи та з’ясувати: це поліпшення чи ремонт.

Так, якщо йдеться про поліпшення (добудову, модернізацію, реконструкцію тощо) будівлі, тоді вартість таких робіт слід віднести до капітальних інвестицій із наступним збільшенням первісної вартості будівлі. Тобто спочатку відображаємо вартість виконаних робіт з поліпшення за дебетом субрахунку 1311 «Капітальні інвестиції в основні засоби», а потім показуємо збільшення первісної вартості будівлі за дебетом субрахунку 1013 «Будівлі, споруди та передавальні пристрої».

Правило 3. На суму отриманої благодійної допомоги, у т. ч. у вигляді робіт, обов’язково збільшуємо доходи. Причому доходи визнаємо в тому звітному періоді, в якому фактично отримали допомогу.

Нагадаємо: благодійні надходження належать до доходів за необмінними операціями. Тому на суму вартості безоплатно виконаних робіт слід показати доходи за кредитом субрахунку 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Розглянемо на прикладі порядок відображення в бухобліку безоплатно виконаних робіт з реконструкції. Вихідні дані див. вище у прикладі (оформлення).

Приклад (облік)

На підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт (послуг), складеного комісією установи, відображено надходження благодійної допомоги у вигляді робіт з реконструкції системи електропостачання та зроблено відповідний запис до Інвентарної картки обліку об’єкта основних засобів.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Відображено надходження благодійної допомоги у вигляді робіт з реконструкції

1311

2117

250000

4

2313

7511*

250000

3, 14

2117

2313

250000

3, 4

2

Збільшено первісну вартість будівлі на вартість робіт із реконструкції

1013

1311

250000

17

Одночасно збільшено внесений капітал

7511

5111

250000

17

* До кінця звітного місяця до Казначейства було подано Довідку про надходження в натуральній формі за кодом доходів 25020100 на суму 250000 грн.

Висновки

  • Роботи, отримані як благодійна допомога, слід відображати в бухобліку за вартістю згідно з наданими благодійником супровідними документами.
  • Безоплатно виконані роботи з поліпшення (добудова, реконструкція тощо) будівлі слід відносити до капітальних інвестицій із наступним збільшенням первісної вартості такої будівлі.
  • На суму благодійної допомоги, отриманої у вигляді робіт, слід показати збільшення доходів відповідного звітного періоду.

Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 31

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×