Повернення забезпечувального депозиту
Умови сплати та повернення забезпечувального депозиту
Передусім нагадаємо, що орендар сплачує забезпечувальний депозит орендодавцю нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна з метою виконання своїх зобов’язань:
— за договором оренди;
— за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Це передбачено п. 4.5 Незмінюваних умов Примірного договору оренди*.
Орендар має сплатити забезпечувальний депозит до або в день підписання договору оренди на рахунок орендодавця.
Розмір забезпечувального депозиту передбачений п. 11 Змінюваних умов Примірного договору оренди та залежить від строку, на який укладається договір оренди.
Так, сума забезпечувального депозиту визначається в розмірі двох місячних орендних плат, але в будь-якому разі в розмірі, не меншому ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається договір.
У разі якщо договір оренди укладено на строк менший, ніж два місяці, розмір забезпечувального депозиту дорівнює сумі орендної плати за 5 календарних днів оренди, але в розмірі, не меншому ніж 20 % розміру мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається договір.
Щодо повернення забезпечувального депозиту, то орендодавець повертає його орендарю після закінчення дії договору оренди та отримання від балансоутримувача примірника акта повернення орендованого майна. При цьому цей акт має бути підписаний без зауважень балансоутримувача.
Як випливає із п. 4.6 Незмінюваних умов Примірного договору оренди, орендодавець перерахує суму забезпечувального депозиту орендарю протягом п’яти робочих днів після отримання вищезазначеного акта, підписаного без зауважень.
Особливості сплати забезпечувального депозиту в умовах воєнного стану
Сплата забезпечувального депозиту в період дії воєнного стану має свої особливості, про які ми докладно розповідали в матеріалі «Оренда в умовах воєнного стану: вивчаємо нові правила» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22 (ср. USER_SHOW_ID). Прописані ці особливості в п. 2 постанови № 634*.
Так, певні категорії орендарів мають право не сплачувати забезпечувальний депозит за договорами оренди, укладеними в період воєнного стану. Ідеться про:
— органи держвлади та органи місцевого самоврядування, інші установи та організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів;
— Пенсійний фонд України та його органи.
Решті орендарів забезпечувальний депозит за договорами, укладеними в період дії воєнного стану, зменшено до розміру однієї місячної орендної плати.
Також передбачено можливість повернення орендарям забезпечувальних депозитів на умовах, визначених п.п. 2 п. 13 постанови № 634.
Реєстрація зобов’язань щодо забезпечувального депозиту
Порядок реєстрації зобов’язань щодо забезпечувального депозиту роз’яснило Казначейство в листі від 11.11.2020 № 16-08-08/20124.
Так, під час реєстрації бюджетних зобов’язань та бюджетних фінансових зобов’язань зі сплати забезпечувального депозиту розпорядники бюджетних коштів подають до органів Казначейства:
— Реєстр та договір оренди, який включає забезпечувальний депозит, що є підтвердним документом для взяття бюджетного зобов’язання;
— Реєстр фінансових зобов’язань разом із договором та актом приймання-передачі об’єкта оренди, що є підтвердними документами для взяття бюджетного фінансового зобов’язання.
Також фахівці Казначейства наголосили: у разі сплати забезпечувального депозиту слід застосовувати КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» (п. 2.6 Інструкції № 333*).
Відображення в кошторисі
Із запитання читача зрозуміло, що йдеться про повернення забезпечувального депозиту, сплаченого в попередньому бюджетному періоді (у 2021 році) за рахунок коштів спеціального фонду.
Як визначено в ч. 2 ст. 57 БКУ*, залишки коштів зберігаються на рахунках спеціального фонду місцевих бюджетів для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення. У наступних періодах ці кошти можна використовувати відповідно до затверджених кошторисів.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
У разі повернення забезпечувального депозиту орендарю необхідно відновити касові видатки з КЕКВ 0000 на КЕКВ 2800.
Таким чином, у підсумку отримані кошти, дійсно, необхідно відобразити за КЕКВ 2800, тобто за тим КЕКВ, з якого фактично були проведені відповідні видатки.
ВИСНОВКИ
- Орендар сплачує забезпечувальний депозит орендодавцю нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна з метою виконання своїх «орендних» зобов’язань.
- Під час сплати забезпечувального депозиту слід застосовувати КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».
- У разі повернення забезпечувального депозиту необхідно відновити касові видатки з КЕКВ 0000 на КЕКВ 2800.
Бюджетна бухгалтерія, липень, 2024/№ 26