Ремонт огорожі: що в бухобліку?
Складові частини для огорожі: як класифікувати?
Без сумніву, бюджетні установи мають законодавчі підстави обліковувати огорожу, встановлену навколо будівлі, як окремий об’єкт обліку. Передусім такі споруди цілком відповідають визначенню самостійної одиниці обліку ОЗ, наведеному в п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 121*. Також щодо огорожі установа може визначити вартість та потенціал корисності, а отже, вона відповідає критеріям визнання активом, передбаченим п. 2 розд. ІІ НП(С)БО 121.
З часом будь-яке майно, у т. ч. й огорожа, потребує ремонту (поточного або капітального), а подекуди й виконання робіт з поліпшення. Це може бути добудова, дообладнання, модернізація чи реконструкція.
Та одразу заспокоїмо бухгалтера: конструктивні елементи, використані для ремонту будь-якого об’єкта ОЗ (у випадку читача — огорожі), не є окремими об’єктами обліку. Чому? Вочевидь, така частина огорожі, як ворота, аж ніяк не здатна самостійно виконувати певні функції поза межами такої огорожі.
Погодьтеся: використовувати такі частини споруди окремо від самої споруди не вийде. А все тому, що такі елементи чи конструкції з’єднані з огорожею, внаслідок чого кожен предмет цілком може виконувати свої функції. Ба більше, всі складові такого комплексу здатні виконувати свої функції тільки в складі комплексу, а не самостійно. Власне, після монтажних робіт такі ворота фактично є невід’ємною частиною цієї огорожі.
УВАГА!
Підстав для обліку встановлених воріт (брами) як окремого об’єкт ОЗ немає
Відповідно встановлення такої частини огорожі, як ворота (у випадку читача вони мають назву — центральна брама), слід розглядати як установлення нових (або заміна старих) складових частин такої огорожі. Це означає, що таку частину огорожі не варто зараховувати ані до складу ОЗ, ані до складу малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА).
Далі з’ясуємо, яким чином, з позиції чинного законодавства, бюджетні установи мають обліковувати зазначені витрати.
Ремонт огорожі: коли поточний ремонт?
Свого часу тлумачення поточного ремонту надав Держкомбуд у листі від 30.04.2003 № 7/7-401.
Так, під поточним ремонтом слід розуміти комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.
Тож зазначимо відразу: відносити роботи зі встановлення нових воріт до поточного ремонту буде неправильно. На користь цього свідчить норми Переліку № 150*.
Так, до поточного ремонту належать такі види ремонтних робіт, як дрібний ремонт огорож, воріт, хвірток (п.п. 1.2.17.1 Переліку № 150). Також до поточного ремонту відносять такі роботи, як фарбування поштових скриньок, огорож, воріт, хвірток та інших дворових споруд (п.п. 1.2.17.4 Переліку № 150). Тоді як у ситуації читача йдеться про встановлення воріт (центральної брами), а не про дрібний ремонт для підтримання огорожі в робочому стан.
З огляду на це, роботи, зазначені у запитанні читача, не слід розглядати як поточний ремонт. Відповідно не варто й оплачувати такі роботи за рахунок поточних видатків. Як же правильно класифікувати та обліковувати роботи зі встановлення воріт для огорожі? Пояснимо далі.
Який варіант обліку обрати?
Традиційно, під час обліку операцій, пов’язаних з ремонтними роботами, бюджетні установи керуються правилами, визначеними НП(С)БО 121.
Можливі два варіанти відображення операцій зі встановлення воріт для огорожі.
Варіант 1. Встановлення воріт — капремонт огорожі
На користь цього варіанта свідчить визначення капремонту, наведене Держкомбудом у листі від 30.04.2003 № 7/7-401 (ср. USER_SHOW_ID).
Так, під капітальним ремонтом слід розуміти комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає:
— заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням;
— поліпшення експлуатаційних показників;
— покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта.
При цьому роботи з ремонту або влаштування воріт, хвірток та стовпів, дійсно, належать до капітального ремонту (п.п. 2.8.5 Переліку № 150).
Відповідно у такому разі витрати, пов’язані з установленням воріт, є витратами на капітальний ремонт і підлягають віднесенню на витрати відповідного звітного періоду.
Варіант 2. Встановлення воріт — поліпшення огорожі
Такий варіант цілком має право на життя у разі, якщо заплановані роботи зі установлення воріт сприяють підвищенню надійності та безпечності відповідної огорожі. Тобто коли установа фактично має справу зі збільшенням потенціалу корисності такого об’єкта. З огляду на це, встановлення таких воріт для огорожі слід розглядати саме як її поліпшення (дообладнання).
Нагадаємо: у будь-якому разі остаточно визначити вид запланованих робіт повинен керівник установи. Оскільки саме він вирішує, чи спрямовані зазначені роботи на збільшення потенціалу корисності такого об’єкта, чи лише на підтримання його в робочому стані.
Узагальнимо підходи до планування видатків та обліку операцій зі встановлення воріт у таблиці нижче.
Встановлення воріт: бухоблік + КЕКВ
Варіанти обліку |
Застосування КЕКВ |
Правила бухобліку |
Капітальний ремонт |
За КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» слід планувати та проводити видатки на: — капремонт окремих вузлів та систем, які є складовими огорожі; придбання будівельних матеріалів за рахунок коштів, які передбачаються на капітальний ремонт і використовуються в процесі ремонтних робіт; — виготовлення проєктно-кошторисної документації на капремонт та виконання супровідних робіт, які є складовою загальної вартості таких робіт |
Усі витрати на проведення ремонту ОЗ визнаємо витратами звітного періоду, в якому вони були понесені. Тобто незалежно від вартості та виду ремонту (капітальний чи поточний) такі витрати НЕ збільшують первісну вартість відремонтованого об’єкта. У бухобліку суми витрат на ремонт відображаємо за дебетом субрахунку 8013 (8113) «Матеріальні витрати» |
Докладніше про планування видатків та облік операцій, пов’язаних з ремонтом, читайте у матеріалах: — «Планування видатків на ремонт будівель» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 23); — «Документальне оформлення ремонтних робіт» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 23); — «Бухгалтерський облік операцій з ремонту» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 23) |
||
Поліпшення |
За КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» проводимо видатки на модернізацію, добудову, дообладнання будівлі, споруди чи іншого майна. Також за цим кодом проводимо видатки на виготовлення проєктно-кошторисної документації на поліпшення та виконання супровідних робіт, які є складовою загальної вартості таких робіт |
Витрати на поліпшення огорожі збільшують первісну вартість такої огорожі. З початку і до закінчення робіт такі витрати слід визнавати незавершеними капітальними інвестиціями. Інформацію про такі витрати накопичуємо за дебетом субрахунку 1311 «Капітальні інвестиції в основні засоби». Після введення воріт в експлуатацію збільшуємо первісну вартість огорожі за дебетом субрахунку 1013 |
Докладніше про планування видатків та облік операцій, пов’язаних з поліпшенням власного майна, читайте у матеріалах: — «Поліпшення власного майна: планування видатків» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 31); — «Поліпшення власного майна: документування та бухоблік» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 31) |
Висновки
- Ворота є невід’ємною складовою огорожі, тому немає підстав обліковувати їх як окремий об’єкт ОЗ.
- Роботи з ремонту або влаштування воріт слід розглядати як проведення капітального ремонту огорожі.
- У разі якщо роботи з установлення воріт сприяють підвищенню надійності та безпечності відповідної огорожі, тоді такі роботи слід розглядати як її поліпшення (дообладнання).
- Незалежно від вартості та виду ремонту (капітальний чи поточний), витрати на здійснення таких робіт НЕ збільшують первісну вартість відремонтованого об’єкта.
- Витрати на поліпшення огорожі збільшують первісну вартість такої огорожі.
Бюджетна бухгалтерія, листопад, 2024/№ 43