Стартовий пакет мобільного зв’язку: як обліковувати?
Стартовий пакет мобільного зв’язку: як класифікувати?
Зазвичай до вартості стартового пакета оператори мобільного зв’язку включають SIM-картку з номером телефону та абонплату за послуги мобільного зв’язку. При цьому у переважній більшості оператори не зазначають вартість самої SIM-картки.
Так, наприклад, придбаваючи стартовий пакет за 250 грн, установа отримує можливість користуватися послугами мобільного зв’язку за відповідним тарифом протягом чотирьох тижнів з моменту активації такої SIM-картки. У подальшому вартість послуг мобільного зв’язку за обраним тарифом також становить 250 грн на місяць. Тобто фактично оператор надає SIM-картку користувачам мобільного зв’язку взагалі безкоштовно.
З огляду на це, установа не має підстав вважати SIM-картку окремим об’єктом обліку та обліковувати її у складі запасів. Пояснимо чому.
Насамперед на користь такого підходу свідчать вимоги п. 2 розд. ІІ НП(С)БО 121*.
Так, одним із критеріїв визнання активом є можливість визначення достовірної вартості відповідного об’єкта.
Проте установа далеко не завжди має змогу визначити вартість такої SIM-картки.
УВАГА!
Видатки на придбання стартових пакетів слід планувати і проводити за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)»
Це прямо передбачено п.п. 28 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333*.
Ба більше, свого часу Казначейська служба у листі від 27.01.2022 № 15-04-04/2153 акцентувала увагу: за КЕКВ 2240 установи здійснюють видатки на оплату послуг мобільного зв’язку, а також придбання стартових пакетів, карток, «скетч-карт» для поповнення мобільного зв’язку.
Таким чином, придбання стартових пакетів мобільного зв’язку слід розглядати як різновид витрат на такий зв’язок.
Що в бухобліку?
У бухобліку операцію з придбання стартового пакета, до складу якого входить SIM-картка, відображаємо як витрати на оплату послуг мобільного зв’язку. Такі витрати традиційно відносимо до витрат звітного періоду, в якому вони були понесені.
Зокрема, вартість придбаного стартового пакета слід віднести на субрахунок:
— 8013 «Матеріальні витрати» — якщо мобільний телефон, для якого придбано стартовий пакет, використовують у процесі основної діяльності, або
— 8113 «Матеріальні витрати» — якщо мобільний телефон, для якого придбано стартовий пакет, використовують для надання послуг, виготовлення продукції, виконання робіт.
Отже, для цілей бухобліку витрати на придбання стартового пакета є витратами звітного періоду.
Не забувайте про оперативний облік!
Безумовно, установа має контролювати використання бюджетних коштів на оплату послуг мобільного зв’язку. Звісно, це стосується й контролю за використанням SIM-карток, виданих у користування певним працівникам.
Для цього необхідно розробити та затвердити внутрішній розпорядчий документ — Порядок користування мобільним зв’язком.
Зокрема, у цьому Порядку доцільно визначити:
1) номери службових мобільних телефонів;
2) осіб, які мають право користуватися засобами мобільного зв’язку;
3) вимоги щодо організації ведення оперативного обліку SIM-карток, виданих у користування певним працівникам. Наприклад, з цією метою доцільно вести окремий регістр (журнал, книга чи відомість), до якого заносити інформацію про факт видачі SIM-картки тому чи іншому працівнику у користування тощо.
Висновки
- Видатки на оплату послуг мобільного зв’язку, а також придбання стартових пакетів, карток, «скетч-карт» для поповнення мобільного зв’язку слід проводити за КЕКВ 2240.
- Для цілей бухобліку витрати на придбання стартового пакета є витратами звітного періоду.
- В установі доцільно організувати контроль за використанням SIM-карток. Після передачі SIM-картки у користування необхідно організувати її належний оперативний кількісний облік.
Бюджетна бухгалтерія, листопад, 2024/№ 42