Видатки на відрядження: чи можна провести за рахунок спецфонду?
Не зважаючи ні на що, життя триває. Більшість бюджетних установ у більш-менш спокійних регіонах продовжують працювати і виконувати свої функції. Звісно, у зв’язку з цим виникає потреба у здійсненні певних видатків. І видатки на відрядження працівників не є винятком. Тож далі розглянемо, чи можливо наразі взагалі проводити такі видатки, і за рахунок надходжень від платних послуг, зокрема.
Чи можна здійснювати видатки на відрядження?
Аби відповісти на це запитання, звернемося до норм Порядку № 590. Саме цей Порядок визначає, які саме видатки можуть здійснюватися в період дії військового стану, а які ні.
Нагадаємо: в першу чергу можна здійснювати видатки на національну безпеку і оборону.
Тоді як більшість дозволених видатків здійснюється в другу чергу. Визначені вони п.п. 2 п. 19 Порядку № 590.
УВАГА!
Видатки на відрядження працівників бюджетних установ передбачені у другу чергу як за загальним, так і за спеціальним фондом
Тож здійснювати видатки на відрядження працівників за рахунок коштів спеціального фонду кошторису в період дії воєнного стану можна.
Видатки на відрядження за рахунок надходжень від платних послуг
Поза сумнівом, видатки на відрядження за рахунок надходжень від платних послуг можна проводити, якщо такі видатки включені до вартості платної послуги. Пояснимо чому.
У запитанні йдеться про хореографічну школу. Така школа належить до позашкільних навчальних закладів. Про це свідчить п. 6 Переліку № 433*.
* Перелік типів позашкільних навчальних закладів, затверджений постановою КМУ від 06.05.2001 № 433.
Державні та комунальні заклади позашкільної освіти можуть надавати платні освітні та інші послуги згідно з Переліком № 796**.
Під час визначення вартості платних послуг закладами позашкільної освіти слід керуватися Порядком № 736*.
Вартість платних послуг визначається на підставі калькуляції витрат.
Складовими вартості витрат є (п. 2 .2 Порядку № 736):
витрати на оплату праці працівників;
— нарахування на оплату праці відповідно до законодавства;
— безпосередні витрати та оплата послуг інших організацій;
— капітальні витрати;
— індексація заробітної плати, інші витрати відповідно до чинного законодавства.
УВАГА!
Витрати на службові відрядження працівників можуть включатися до вартості платних послуг у складі безпосередніх витрат та оплати послуг інших організацій
Це прямо передбачено п. 2.5 Порядку № 736.
Нагадаємо: кошти, отримані від надання платних послуг, належать до першої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ. Витрачання таких коштів чітко регламентовано нормами ч. 4 ст. 13 БКУ (ср. USER_SHOW_ID).
Надходження цієї підгрупи можуть бути спрямовані виключно на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням послуг згідно з основною діяльністю бюджетних установ.
Отже, якщо у вас видатки на службові відрядження включені до вартості платної послуги, немає жодних перепон для проведення таких видатків за рахунок коштів спецфонду, отриманих як плата за послуги.
Інша річ, якщо ж видатки на відрядження не закладені у вартості платної послуги. Як бути в такому разі?
Звернемось до вимог Порядку № 228**. Адже саме цей Порядок визначає черговість проведення видатків спецфонду.
Так, кошти спеціального фонду використовуються (пп. 23 та 49 Порядку № 228):
— у першу чергу — за встановленими напрямами використання;
— у другу чергу — на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов’язань за спеціальним та загальним фондами кошторису;
— у третю чергу — на проведення заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій установи, не забезпечених (або частково забезпечених) видатками загального фонду.
Таким чином, якщо у хореографічної школи після витрачання коштів, отриманих як плата за надані послуги, та покриття витрат, пов’язаних з наданням таких послуг, залишися кошти, передусім їх слід спрямувати на погашення заборгованості за бюджетними зобов’язаннями за спеціальним та загальним фондами.
Якщо ж заборгованість відсутня, школа може витратити такі кошти на проведення заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій установи, не забезпечених видатками загального фонду.
Звідси висновок: витратити зазначені кошти на службові відрядження працівників можна, але тільки у третю чергу.
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2022/№ 31