Відшкодування орендарями послуг опалення
Відшкодування комунальних послуг орендарем
Спочатку пригадаємо загальний механізм відшкодування орендодавцю вартості комунальних послуг орендарем.
Звернемося до норм Методики № 630* та Закону № 157**.
** Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.
Нагадаємо: дія Методики № 630 поширюється на оренду державного майна.
Зі свого боку, ОМС можуть прийняти свої місцеві методики розрахунку орендної плати комунального майна.
УВАГА!
За відсутності затвердженої місцевої методики розрахунку орендної плати комунального майна в питаннях оренди такого майна слід керуватися нормами Методики № 630
Про це чітко зазначено в ч. 2 ст. 17 Закону № 157.
До плати за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання такого майна та плата за послуги, які надає балансоутримувач орендарю згідно з договором. Зазначене випливає з п. 4 Методики № 630.
Таким чином, відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна і надання комунальних послуг орендар має здійснювати відповідно до окремого договору.
Донедавна діяв Примірний договір № 1774*. Але відповідно до наказу № 1329** з 21.09.2023 він втратив чинність.
Чим же керуватися тепер?
Новий Примірний договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна (у тому числі місць загального користування та прибудинкової території) та надання комунальних послуг орендарю, розроблений з урахуванням оновленого законодавства щодо оренди державного та комунального майна (далі — Примірний договір відшкодування) затверджено наказом № 1576*.
Балансоутримувач укладає або продовжує дію договорів про надання комунальних та інших послуг, здійснює оплату за спожиті послуги відповідно до їх умов. Орендар зі свого боку відшкодовує балансоутримувачу його витрати за договорами на надання комунальних та інших послуг. Це випливає з п. 1.1 Примірного договору відшкодування.
До таких послуг належать, зокрема:
— постачання електроенергії;
— водовідведення і водопостачання;
— теплопостачання;
— послуги з вивезення твердих побутових відходів;
— постачання природного газу;
— послуги з розподілу природного газу;
— послуги з дератизації та дезінсекції;
— прибирання та догляд за прибудинковою територією;
— обслуговування димових, вентиляційних каналів та ліфтів.
Цей перелік є примірним і наведений у примітці до Примірного договору відшкодування.
Протягом п’яти робочих днів із дати укладання договору про оренду балансоутримувач зобов’язаний надати орендареві для підписання два примірники договору про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг. Таким є припис п. 6.5 розд. ІІ Примірного договору № 820*.
У свою чергу, орендар протягом десяти робочих днів із моменту отримання цих примірників повинен:
— підписати і повернути балансоутримувачу примірник договору
або
— подати балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню ним за договором.
Як класифікувати послуги?
Якщо в опалення приміщення, окрім вартості безпосередньо газу, входять ще якісь витрати, то таке відшкодування вартості доцільно класифікувати як послуги з теплопостачання.
Так, наприклад, якщо у штаті ОМС є працівник, який займається обслуговуванням газового котла, то до вартості опалення орендарів цілком можливо включити частку його заробітної плати.
Якщо ж витрати на опалення ОМС включають лише витрати на газопостачання, то для орендарів таку послугу можна цілком класифікувати як послугу теплопостачання або як відшкодування спожитого природного газу. Без різниці, як зручно.
Висновок
- У будь-якому разі орендар має відшкодовувати орендодавцю витрати на опалення орендованого приміщення. А як саме орендодавець назве ці послуги, особливого значення не має.
Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2024/№ 5