Інформація по темі "" | Публікації по тегу
10.01.24
43 0
Друкувати
Обране

Зміни в бухобліку: що підготував Мінфін?

Мінфін затвердив низку змін до нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку в державному секторі. Маємо на увазі наказ № 650*. Що цікавого в цих змінах, розповімо далі.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку в державному секторі» від 20.11.2023 № 650.

Яких змін зазнав План рахунків?

Мінфін наказом № 650 уніс зміни до Плану рахунків*.

* План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203.

Насамперед зазначені зміни стосуються бюджетних установ. Також левова частка змін, унесених наказом № 650, стосується державних цільових фондів та органів Казначейства. Втім, далі зосередимося на новаціях, які стосуються саме бюджетних установ.

План рахунків доповнено новими субрахунками. Зокрема, для бюджетних установ рахунок 60 «Довгострокові зобов’язання» доповнено новим субрахунком — 6017 «Інші довгострокові зобов’язання».

Відповідно Мінфін також уніс низку доповнень і до Порядку застосування Плану рахунків*. А саме уточнено, що на субрахунку 6017 «Інші довгострокові зобов’язання» ведуть облік інших довгострокових зобов’язань розпорядників бюджетних коштів, передбачених законодавством, які не включені до субрахунків 6011 — 6016.

* Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Наразі поки складно сказати, для яких саме конкретних господарських операцій бюджетні установи мають застосовувати новий субрахунок 6017 «Інші довгострокові зобов’язання». Оскільки, відверто кажучи, операції за субрахунками рахунка 60, призначеними для обліку довгострокових зобов’язань, не надто поширені серед бюджетних установ. Сподіваємося, з часом Мінфін підкаже, для обліку яких саме операцій варто застосовувати зазначений субрахунок.

УВАГА!

Наказ № 650 набрав чинності 08.01.2024

Наступним, цілком логічним кроком Мінфіну має стати доповнення форм фінансової звітності відповідним рядками, призначеними для відображення інформації про інші довгострокові зобов’язання. І як тільки такі зміни будуть підготовлені Мінфіном, а проєкт відповідного наказу з’явиться на сайті Мінфіну, ми одразу вам повідомимо. Тож слідкуйте за нашими матеріалами пильно та постійно.

Що змінилося в Типовій кореспонденції?

У Типовій кореспонденції* Мінфін виклав п. 4.2 у новій редакції. Так, господарські операції, наведені в цьому пункті, стосуються обліку внесків до статутного капіталу комунальних підприємств (далі — КП), здійснених органами місцевого самоврядування (далі — ОМС).

* Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затверджена наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Зауважте: для цілей бухобліку внески ОМС до статутного капіталу КП є фінансовими інвестиціями. Правила формування інформації про фінінвестиції в бухгалтерського обліку визначено Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 133 «Фінансові інвестиції», затвердженим наказом Мінфіну від 18.05.2012 № 568 (ср. USER_SHOW_ID).

Такі внески ОМС можуть здійснювати у вигляді коштів та матеріальних цінностей. При цьому як внески до статутного капіталу можуть бути передані активи, спеціально придбані з цією метою. Тобто йдеться про активи для розподілу та передачі. У такому разі ОМС має обліковувати зазначені активи у складі запасів на субрахунку 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу».

Відповідно під час передачі таких активів для поповнення статутного капіталу КП слід показати в обліку збільшення довгострокових фінінвестицій у капітал підприємств та зменшення (списання з балансу) переданих активів: Дт 2513 — Кт 1815. Саме в цьому і полягає суть останнього нововведення Мінфіну. Тобто в оновленому п. 4.2 Типової кореспонденції, крім звичних субрахунків 1013 — 1018, а також рахунків 11 та 12, тепер фігурує ще й субрахунок 1815.

Більше про те, як правильно відображати в бухобліку грошові та майнові внески, читайте в матеріалі «Облік внесків до статутного капіталу КП» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 46). До речі, порядок обліку грошових та майнових внесків, наведений у зазначеному матеріалі, повністю відповідає позиції Мінфіну, закріпленій в оновленому п. 4.2 Типової кореспонденції.

Ще один важливий момент. Субрахунки для обліку операцій з фінансовими інвестиціями не нові, вони й раніше були передбачені у Плані рахунків та Порядку застосування Плану рахунків. Тож якщо установа здійснювала операції з фінансовими інвестиціями у минулому році, у річній фінансовій звітності за 2023 рік таку інформацію слід відображати на загальних підставах.

В яких саме рядках фінзвітності слід показати фінансові інвестиції, дізнавайтеся із матеріалу «Фінзвітність-2023» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 48).

Висновки

Бюджетна бухгалтерія, січень, 2024/№ 2

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі