Будівництво Алеї слави за благодійні кошти: чи можливо?
Отримання «благодійки» місцевою радою
Можливість отримання благодійної допомоги органами місцевого самоврядування (далі — ОМС) зазвичай викликає чимало сумнівів. І пов’язані вони насамперед із нормою ст. 54 Закону № 1700*, якою встановлено заборону на одержання пільг, послуг і майна органами державної влади та ОМС.
* Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII.
Проте благодійна допомога не підпадатиме під дію ст. 54 Закону № 1700 у разі дотримання певних умов. Про такі умови свого часу розповіли Мін’юст у листі від 15.02.2018 № 5512/100-2-18/7.3.1 та НАДС у листі від 04.04.2018 № 2624/13-18.
Так, набувачем благодійної допомоги може бути неприбуткова організація або територіальна громада, яка одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073.
При цьому, як наголосив Мін’юст у своєму роз’ясненні, передбачена ст. 54 Закону № 1700 заборона не діє, якщо гранти, подарунки і благодійна допомога характеризуються:
— безкорисливістю з боку надавача й отримувача, що свідчить про надання допомоги на благо інших без будь-якої вигоди;
— добровільністю — діяльність, яку провадять за вільним волевиявленням благодійника, без будь-якого примусу та втручання з боку суб’єктів владних повноважень;
— цільовою спрямованістю — наявність конкретної мети, в межах напрямів і порядку, встановлених Законом № 5073.
УВАГА!
Отримання благодійної допомоги ОМС можливе
Причому якщо ОМС планує використовувати «благодійку» самостійно у своїй діяльності, то варто застосувати КПКВК 0150 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад».
На користь цього свідчить роз’яснення Мінфіну, надане у листі від 09.12.2021 № 05120-01-2/38107. Так, якщо бенефіціаром благодійної допомоги є місцева рада, то таку благодійну допомогу доцільно відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки» та КПКВК 0150.
Таким чином, у разі отримання благодійної допомоги для власних потреб ОМС повинні застосовувати саме КПКВК 0150.
Якщо ж будівництво Алеї слави планується проводити у межах відповідної місцевої програми, тоді для отримання благодійної допомоги слід застосовувати той КПКВК, за яким затверджена така програма.
Будівництво Алеї слави за благодійні кошти
Одразу відповімо на запитання нашого читача: під час будівництва Алеї слави цілком можливо залучити благодійні кошти.
Причому таке будівництво може відбуватися повністю за благодійні кошти або як за кошти місцевого бюджету, так і за кошти благодійників одночасно.
Ба більше, благодійники можуть надати благодійну допомогу не тільки грошовими коштами, а як будівельні матеріали, виконані роботи чи надані послуги.
Також нагадаємо: отримання благодійної допомоги у вигляді матеріальних цінностей, робіт та послуг вимагає подання до відповідного органу Казначейства Довідки про надходження у натуральній формі. Зробити це слід не пізніше останнього робочого дня звітного місяця. Форму довідки для місцевих бюджетів наведено у додатку 32 до Порядку № 938*.
Відповідно до п. 12.7 Порядку № 938 цю довідку слід подати у двох примірниках у паперовій або електронній формі. Один примірник довідки повертається розпоряднику бюджетних коштів, інший — зберігається в органі Казначейства.
Докладно про облік отриманої благодійної допомоги як у вигляді грошових коштів, так і у вигляді робіт читайте у статті «Благодійна допомога: оформлення та облік» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.
Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 40