Харчування учнів 5 — 11 класів: чи можливо за кошти місцевого бюджету і батьків?
Як ми вже добре знаємо, уряд запровадив безкоштовне одноразове харчування учнів 1 — 4 ЗЗСО за кошти держбюджету. Докладніше про це читайте у матеріалі «Субвенція на харчування учнів початкових класів: умови отримання та використання» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 38.
Щоб не обділити й учнів 5 — 11 класів, місцеві бюджети можуть узяти на себе витрати на їх харчування. Але повністю покрити вартість такого харчування місцевим бюджетам часто-густо не під силу. Тому місцеві органи влади й пропонують співфінансування разом із батьками. Тож нумо разом розбиратися, що й до чого.
Чи можна виділити кошти з місцевого бюджету?
Передусім зазначимо, що до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, організація харчування у закладах освіти, які належать територіальним громадам або передані їм. Це передбачено п.п. 6 п. «а» ст. 32 Закону № 280*.
* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.
Також, із п.п. 8 п. «б» Закону № 280 випливає, що до делегованих повноважень цих же органів належить вирішення питань оплати харчування дітей у закладах освіти (групах подовженого дня).
Відповідальність за організацію харчування учнів у ЗЗСО незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, додержання вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та якість харчових продуктів покладено на засновників та керівників відповідних закладів освіти. Це прямо передбачено ч. 7 ст. 20 Закону № 463*.
* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
Звісно ж, засновником комунальних ЗЗСО є органи місцевого самоврядування (далі — ОМС) (ст. 31 Закону № 463).
При цьому до видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать, зокрема, видатки на загальну середню освіту (ч. 1 ст. 89 БКУ*).
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
З огляду на це, місцева рада цілком може ухвалити рішення про виділення коштів місцевого бюджету на харчування учнів 5 — 11 класів.
Однак через обмеженість коштів місцевих бюджетів це рішення може передбачати лише часткове покриття витрат на харчування таких учнів за рахунок місцевого бюджету, а решту — за кошти батьків. Причому ОМС самостійно вирішує, в якому співвідношенні здійснюватиметься такий розподіл. Цілком прийнятним є варіант 50 на 50, тобто 50 % — за рахунок місцевого бюджету, а 50 % — за рахунок коштів батьків. Але порядок розподілу може бути й іншим, наприклад, 30 на 70, 40 на 60 тощо.
Для виділення коштів з місцевого бюджету на харчування учнів 5 — 11 класів можливо затвердити або окрему місцеву цільову програму, або запровадити це як окремі заходи до вже існуючої місцевої цільової програми.
Нагадаємо: можливість затвердження місцевих цільових програм закріплена в п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону № 280. Так, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
При цьому можливість фінансування таких програм за рахунок коштів місцевих бюджетів передбачено ч. 1 ст. 91 БКУ.
Як визначити вартість харчування?
Вартість харчування визначається, як вартість звичайної платної послуги. Тож для обрахунку слід керуватися Порядком № 736*.
Майте на увазі: заклад освіти зобов’язаний безкоштовно надати замовнику повну, доступну та достовірну інформацію щодо порядку та умов надання конкретної платної послуги, її вартості, порядку та строку оплати. Тож у їдальні має бути в загальному доступі меню з цінами на окремі страви або в цілому на обіди, полуденки тощо.
Вартість платних послуг визначається на підставі калькуляції витрат, які несе ЗЗСО у зв’язку з наданням відповідних платних послуг.
Виходячи з п. 2.2 Порядку № 736, складовими вартості витрат, зокрема, є:
— витрати на оплату праці працівників;
— нарахування на оплату праці відповідно до законодавства;
— безпосередні витрати та оплата послуг інших організацій;
— капітальні витрати;
— індексація заробітної плати, інші витрати відповідно до чинного законодавства.
До речі, ще з 01.09.2021 набрав чинності Порядок № 305*. І саме цим Порядком затверджені нові норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, якими слід користуватися під час проведення відповідних розрахунків.
З конкретним прикладом розрахунку вартості харчування у ЗЗСО можна ознайомитися у матеріалі «Платне харчування у школі: як визначити вартість?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 35 (ср. USER_SHOW_ID).
Висновки
- ОМС може ухвалити рішення щодо виділення коштів з місцевого бюджету на харчування певних категорій учнів ЗЗСО. Причому таке рішення може передбачати часткове покриття витрат за рахунок батьків.
- Вартість харчування визначається як вартість звичайної платної послуги, тобто на підставі всіх витрат, які несе ЗЗСО у зв’язку з наданням платного харчування.
Бюджетна бухгалтерія, листопад, 2024/№ 43