Плата за навчання на банківський рахунок: чи можливо?
Надання платних послуг закладами освіти
Передусім нагадаємо, що бюджетні установи можуть надавати лише ті види платних послуг, які дозволені до надання законодавством.
У разі ж надання платних послуг, не дозволених законодавством, уся сума отриманих за них коштів підлягає перерахуванню до бюджету.
Свого часу на це звертали увагу фахівці Держказначейської служби в листі від 14.10.2011 № 16-04/918-2970.
Зокрема, як зазначили фахівці Казначейства, у разі надходження на рахунок бюджетної установи коштів від надання послуг, не передбачених переліком дозволених платних послуг, такі кошти повинні бути перераховані в дохід того бюджету, за рахунок якого здійснюється утримання установи.
Для того щоб з’ясувати, чи може заклад освіти надавати ту чи іншу платну послугу, необхідно звернутися до норм Переліку № 796*.
Зокрема, серед інших, заклади освіти можуть надавати такі платні послуги, як:
— проведення спеціальних курсів, семінарів, тренінгів, стажування, підвищення професійної компетентності в іншій формі, що не потребує отримання відповідної ліцензії (п.п. 31 п. 1 Переліку № 796);
— проведення понад обсяги, встановлені навчальними планами, з видачею або без видачі відповідних документів про освіту лекцій, курсів, консультацій, тренінгів, практикумів, майстер-класів, занять у гуртках, факультативів, семінарів, навчальних занять іншої форми; підготовка кадрів для дитячого та молодіжного туризму (п.п. 13 п. 1 Переліку № 796).
Тож заклад професійно-технічної освіти може надати платні послуги з навчання на курсах.
Під час організації надання платних послуг закладами освіти слід керуватися Порядком № 736*.
Як визначено в п. 1.4 Порядку № 736, заклад освіти зобов’язаний безкоштовно надати замовнику повну, доступну та достовірну інформацію щодо порядку та умов надання конкретної платної освітньої послуги, її вартості, порядку та строку оплати.
Визначення вартості платної освітньої послуги слід проводити на базі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням. Це випливає з п. 2.1 Порядку № 736.
Розмір плати за надання конкретної послуги визначається на підставі її вартості, розрахованої на весь строк її надання та в повному обсязі.
При цьому заклад освіти самостійно визначає калькуляційну одиницю за кожною платною послугою, щодо якої здійснюється розрахунок вартості.
Докладніше про надання платних послуг бюджетними установами читайте в матеріалі «Надання платних послуг бюджетними установами» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 36 (ср. USER_SHOW_ID).
Чи можливо застосовувати банківський рахунок?
Для відповіді на це запитання також звернемося до норм Порядку № 736.
УВАГА!
Кошти, отримані навчальним закладом від надання платних освітніх послуг, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в органах Держказначейства України
Це чорним по білому прописано в п. 1.7 Порядку № 736.
Використовувати такі кошти заклад освіти має згідно із затвердженим кошторисом.
Висновок
- Кошти, отримані закладом професійно-технічної освіти за надані платні послуги, повинні бути зараховані на рахунок, відкритий у відповідному органі Казначейства. Тож застосувати банківський рахунок для зазначених у запитанні потреб неможливо.
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 30