Поліпшення майна за рахунок благодійника: бюджетні аспекти
Бюджетний облік
Благодійна допомога може надходити у вигляді як грошових коштів, так і товарів, робіт та послуг — у натуральній формі.
Розглянемо бюджетний облік отримання благодійної допомоги.
Благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ. Це передбачено ч. 4 ст. 13 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Такі надходження слід відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».
УВАГА!
Усі доходи бюджету, включно з власними надходженнями бюджетних установ, мають цільове спрямування
Це передбачено п. 1 ч. 3 ст. 13 БКУ.
Так, власні надходження першої підгрупи другої групи (благодійні внески, гранти та дарунки) бюджетні установи можуть використовувати на організацію своєї основної діяльності. Це чітко визначено в абз. 20 ч. 4 ст. 13 БКУ. Інших шляхів використання зазначених надходжень (передачу іншим установам, закладам тощо) бюджетним законодавством не передбачено.
У разі отримання як благодійної допомоги робіт з поліпшення майна саме така ситуація, адже роботи точно не будуть нікому передаватися.
Тож для отримання такої благодійної допомоги сміливо застосовуйте код доходу бюджету 25020100.
З повним процесом отримання благодійної допомоги ви можете ознайомитися у статті «Благодійна допомога: оформлення та облік» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28 (ср. USER_SHOW_ID).
Подання довідки про надходження в натуральній формі
У разі отримання благодійної допомоги у натуральній формі (як товари, роботи або послуги) обов’язково потрібно скласти і подати до органів Держказначейської служби Довідку про надходження у натуральній формі.
Подати її необхідно не пізніше останнього робочого дня звітного місяця.
Форму довідки наведено у додатку 32 до Порядку № 938* — для місцевих бюджетів й у додатку 38 до Порядку № 1407** — для державного бюджету.
Подати довідку необхідно у двох примірниках у паперовій або електронній формі (п. 12.7 Порядку № 938).
Один примірник довідки повертається розпоряднику бюджетних коштів, інший — зберігається в органі Казначейства.
Пропонуємо на умовному прикладі розглянути заповнення довідки.
Приклад. Спеціалізований будинок для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та інвалідів 30.07.2024 отримав допомогу від благодійника у вигляді поліпшення будівлі — встановлення дахової сонячної електростанції. Згідно з даними Акта приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) загальна вартість робіт становить 250000 грн. 31.07.2024 до місцевого органу Держказначейської служби було подано Довідку про надходження в натуральній формі.
* Зразок є умовним прикладом, всі дані щодо назви установи, П. І. Б., посад, номерів тощо є умовними.
Внесення змін до кошторису
Як добре відомо, надходження благодійної допомоги не мають постійного характеру. Відповідно розпорядники бюджетних коштів не можуть їх планувати у своїх кошторисах.
З огляду на це, у разі фактичного отримання благодійної допомоги необхідно внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями. Це передбачено п. 49 Порядку № 228*.
Для цього розпорядники коштів державного бюджету відповідно до абз. 2 п. 3.9 Інструкції № 57* повинні підготувати і надати:
— довідку про внесення змін до кошторису, затверджену керівником установи, який затвердив кошторис (додаток 11 до Інструкції № 57);
— зведення показників спеціального фонду кошторису із зазначенням суми змін;
— довідку про підтвердження надходжень до спеціального фонду державного бюджету (додаток 7 до Інструкції № 57), а саме на спеціальні реєстраційні рахунки установи, відкриті в органах Казначейства.
Що стосується розпорядників коштів місцевих бюджетів, то форми вищезгаданих документів слід шукати у місцевій інструкції зі складання і виконання розпису місцевого бюджету. Втім, зазвичай форми цих документів такі самі, як і затверджені Інструкцією № 57.
Висновки
- Для отримання благодійної допомоги у вигляді робіт з поліпшення майна застосовуйте код доходів 25020100.
- Не пізніше останнього робочого дня звітного місяця потрібно скласти і подати до органів Держказначейської служби Довідку про надходження у натуральній формі.
- У разі отримання робіт з поліпшення майна як благодійної допомоги слід унести зміни до кошторису за спеціальним фондом.
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 31