Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.08.24
39 0
Друкувати
Обране

Поліпшення власного майна: планування видатків

Час від часу майно бюджетних установ потребує не тільки ремонту, а й поліпшення. Про ремонт майна ви докладно можете прочитати у «Бюджетна бухгалтерія», № 24 за 2024 рік. Цього ж разу поговоримо про поліпшення майна і почнемо з планування видатків на поліпшення власного майна.

Що таке поліпшення майна?

Передусім з’ясуємо, що взагалі таке поліпшення майна.

Вже із самого слова «поліпшення» зрозуміло, що це не звичайний ремонт майна (поточний або капітальний), а роботи, які поліпшують майно.

Тож поняття поліпшення майна доволі широке за своїм значенням. Воно охоплює добудову, дообладнання, модернізацію, реконструкцію.

Розглянемо суть кожного з цих понять. Однак зауважимо, що чинні нормативні акти не містять конкретних визначень цих понять.

Утім, наприклад, з добудовою і так все зрозуміло, що йдеться про збільшення площі, об’єму будівлі. Прикладом може бути спорудження ганку, веранди або навіть додаткового поверху будівлі.

Дообладнання вважається встановлення нового обладнання або додаткових частин до вже існуючого обладнання з розширенням його функціональних можливостей. Наприклад, облаштування пандусу, який дає можливість відвідування будівлі особам з обмеженими фізичними можливостями.

Тепер щодо модернізації. Свого часу Держказначейство у листі від 31.07.2006 № 3.4-08/1342-7137 зазначало, що модернізацією є комплекс робіт, який передбачає зміну техніко-експлуатаційних даних необоротних активів з метою підвищення їх техніко-економічного рівня.

На практиці ж модернізацією нерідко називають взагалі будь-які поліпшення основних засобів. Утім, правильніше до модернізації відносити все-таки роботи з удосконалення внаслідок використання сучасних технологій, досягнень науки і техніки тощо. Прикладами модернізації будівлі може бути їх зовнішнє утеплення сучасними системами теплоізоляції або ж установлення сонячних панелей на даху будівлі для забезпечення потреб в електроенергії.

Перейдемо до реконструкції.

До речі, Держказначейство у вищезгаданому листі ототожнювало модернізацію та реконструкцію. Проте під реконструкцією варто розуміти перебудову введеного в експлуатацію об’єкта, зміну його геометричних розмірів або ж навіть і функціонального призначення. Прикладом реконструкції може бути посилення несучих конструкцій у будівлі. На практиці саме реконструкцію досить часто плутають із капітальним ремонтом. Нагадаємо: капітальний ремонт проводиться у разі необхідності відновити характеристики із заміною або відновленням певних об’єктів. Інакше кажучи, під час капітального ремонту не зачіпають основні технічно-економічні показники, як-то число поверхів, корисна площа, будівельний об’єм, площа забудови, що якраз і відбувається в процесі реконструкції.

В яку чергу проводити видатки?

Наразі воєнний стан триває. А в період дії воєнного стану видатки здійснюються у черговості, визначеній п. 19 Порядку № 590*.

* Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 09.06.2021 № 590.

Першочерговими в період дії воєнного стану незмінно залишаються видатки на національну безпеку та оборону. Тоді як більшість видатків здійснюються у другу чергу. Їх вичерпний перелік наведено у п. 19 Порядку № 590. Такі видатки можливо проводити як за кошти загального, так і за кошти спеціального фонду.

Далі розглянемо, які саме видатки, пов’язані з поліпшенням майна, можливо здійснювати у другу чергу.

До таких видатків, зокрема, належать видатки на:

— придбання систем та засобів оповіщення та інформування населення, запчастин та матеріалів для їх ремонту та модернізації, оплату послуг з їх впровадження (встановлення), ремонту та технічного обслуговування;

— виконання робіт з реконструкції споруд для очищення стічних вод, а також каналізаційних мереж і споруд на них;

— виготовлення проєктної (проєктно-кошторисної) документації, будівництво, реконструкцію, ремонт, облаштування захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення із захисними властивостями захисних споруд цивільного захисту, придбання первинних (мобільних) укриттів, ремонт та облаштування (пристосування) підвальних і цокольних приміщень, які плануються до використання для укриття населення, з урахуванням вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених МВС;

— закупівлю та монтаж медичного обладнання згідно з переліком, затвердженим МОЗ, систем постачання медичного кисню, виконання ремонтно-будівельних робіт з реконструкції та капітального ремонту систем (мереж) киснепостачання;

— виконання ремонтно-будівельних робіт з реконструкції та капітального ремонту приміщень медичних закладів для лікування військовослужбовців;

— виготовлення проєктної (проєктно-кошторисної) документації, нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріального парку, включеного до Реєстру індустріальних (промислових) парків;

— виготовлення проєктної (проєктно-кошторисної) документації, нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт пошкоджених або знищених внаслідок збройної агресії об’єктів критичної інфраструктури та житлового призначення;

— експертне обстеження і виконання робіт з реконструкції та капітального ремонту ліфтів;

— виконання ремонтно-будівельних робіт з реконструкції та капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб;

— проведення капітального ремонту, реконструкції та реставрації об’єктів установ виконання покарань та слідчих ізоляторів;

— підготовку об’єктів до опалювального сезону та заходи з енергозбереження;

— оплату послуг з монтажу, установки та ремонту охоронної та пожежної сигналізації, системи відеоспостереження.

Утім, у кожному конкретному випадку поліпшення майна слід застосовувати перелік, передбачений п. 19 Порядку № 590, окремо. Так, наприклад, якщо йтиметься про модернізацію комп’ютерної техніки, то такі видатки цілком можуть бути проведені в рамках другочергових видатків на придбання витратних та інших матеріалів до комп’ютерної техніки та оргтехніки.

Також нагадаємо, за яких умов будь-які видатки можуть бути проведені у другу чергу. Зокрема, йдеться про здійснення видатків на оплату будь-яких товарів, робіт і послуг за рахунок коштів і загального, і спеціального фондів, що відбувається в межах реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінорганізацій, у т. ч. на умовах співфінансування.

Тож якщо роботи з поліпшення майна проводитимуться саме за такі кошти, то з їх оплатою взагалі не має бути жодних проблем.

Інший варіант проведення будь-яких видатків у другу чергу передбачено п. 191 Порядку № 590. Для його застосування необхідно виконати дві умови:

перша — постачальники товарів, робіт чи послуг мають відкрити небюджетні рахунки в органах Казначейства;

друга — використовувати отримані кошти постачальники повинні виключно з таких рахунків на сплату податків та зборів до бюджетів усіх рівнів та сплату ЄСВ.

Отже, за таких двох умов можливо провести у другу чергу будь-які видатки, в т. ч. і на поліпшення майна.

За яким КЕКВ планувати і здійснювати?

Для обрання КЕКВ, традиційно, виходимо з економічної суті платежу та керуємося нормами Інструкції № 333*.

* Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333.

Якщо йдеться про модернізацію, добудову, дообладнання будівлі, споруди чи іншого майна, то для планування та здійснення таких робіт слід застосовувати КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» (п.п. 3.1.3.2 Інструкції № 333).

За цим же КЕКВ слід планувати і здійснювати і видатки на виготовлення проєктно-кошторисної документації (далі — ПКД).

Що стосується реконструкції, то видатки на її проведення слід планувати і здійснювати за КЕКВ 3142 «Реконструкція та реставрація інших об’єктів» (п.п. 3.1.4.2 Інструкції № 333).

Видатки на виготовлення ПКД на реконструкцію плануйте і проводьте також за КЕКВ 3142.

Які КПКВК застосувати?

У питаннях обрання КПКВК слід керуватися наказом № 793*.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження складових Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету» від 20.09.2017 № 793.

Обрання конкретного виду КПКВК залежатиме від того, чи проводиться звичайне планове фінансування установи, чи видатки на поліпшення майна здійснюються в межах виконання певної місцевої цільової програми, яких наразі прийнято досить багато.

Так, наприклад, якщо на місцевому рівні прийнято цільову програму із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій і саме в межах виконання цієї програми виділено кошти на поліпшення майна, в такому разі слід застосовувати КПКВК 8110 «Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха».

Якщо ж кошти на проведення поліпшення майна виділено як звичайне фінансування установи, тоді застосовуйте основний код фінансування вашої установи. Наприклад, якщо йдеться про поліпшення майна закладів загальної середньої освіти, тоді використовуйте КПКВК 1021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету», якщо ж дитячих садочків, тоді КПКВК 1010 «Надання дошкільної освіти» тощо.

Поліпшення за рахунок субвенцій

Зауважте: щорічно уряд виділяє із держбюджету кошти у вигляді субвенцій на проведення поліпшень певного майна.

Розглянемо, кому саме пощастило цьогоріч. Для цього зазирнемо у додаток 6 до Закону № 3460*.

* Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.

Так, у 2024 році, зокрема, передбачені субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на:

— облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту;

— придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти;

— облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров’я.

За рахунок коштів цих субвенцій цілком можуть бути проведені видатки на поліпшення майна відповідних бюджетних установ.

Докладніше щодо використання коштів субвенцій читайте у статті «Субвенції: надання, отримання, використання» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 27.

Висновки

  • Поняття «поліпшення» майна охоплює добудову, дообладнання, модернізацію, реконструкцію.
  • Чималий перелік видатків на поліпшення майна можливо провести у другу чергу в період дії воєнного стану.
  • Під час проведення видатків на добудову, дообладнання, модернізацію застосовуйте КЕКВ 3132, а для видатків на реконструкцію — КЕКВ 3142. За цими ж кодами слід проводити видатки на виготовлення ПКД.
  • Обрання КПКВК залежить від виду фінансування видатків на поліпшення майна.

Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 31

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі