Придбання прапорів на могили загиблих воїнів: місцева програма та застосування КПКВК
В яку чергу здійснити видатки?
Передусім слід з’ясувати, в яку чергу можливо здійснити заплановані видатки.
Для цього необхідно звернутися до норм Порядку № 590*.
У період дії воєнного стану першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку і оборону. Натомість більшість видатків дозволено проводити у другу чергу. Їх перелік наведено у п. 19 Порядку № 590. Причому такі видатки можливо здійснювати за кошти як загального, так і спеціального фонду.
Зокрема, у другу чергу можна здійснювати такі видатки, пов’язані з похованням загиблих воїнів, як:
— оплата ритуальних послуг (зокрема, послуг з перевезення, поховання, доставки тіл померлих до моргів та бюро судово-медичної експертизи);
— придбання предметів ритуальної належності;
— оплата послуг з утримання місць поховання.
З огляду на це, прапори на могили загиблих воїнів, як предмети ритуальної належності, цілком можливо придбати у другу чергу.
Чи потрібна місцева програма?
Нагадаємо: за рахунок сільських, селищних, міських бюджетів можуть надаватися ритуальні послуги, пов’язані з похованням ветеранів війни.
Зазначене передбачено п.п. 4 п. «а» ч. 1 ст. 34 Закону № 280*.
* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.
Водночас згідно з п. «в» ч. 1 ст. 14 Закону № 1102* за кошти місцевих бюджетів здійснюються витрати на поховання учасників бойових дій.
* Закон України «Про поховання та похоронну справу» від 10.07.2003 № 1102-IV.
При цьому видатки на відшкодування витрат на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни мають здійснюватися з бюджету АР Крим та обласних бюджетів. Таким є припис п.п. «б» п. 4 ч. 1 ст. 90 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Також у п. 8 Порядку № 1445* передбачено виділення коштів на поховання учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності та осіб з інвалідністю внаслідок війни з бюджету АР Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.
УВАГА!
На місцевому рівні може бути прийнята відповідна місцева програма із зазначенням у ній, яких саме військових можуть ховати за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету
Можливість прийняття такої місцевої програми передбачено п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону № 280.
Так, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
А можливість фінансування таких програм за рахунок коштів місцевих бюджетів закріплена у п. 21 ч. 1 ст. 91 БКУ.
Отже, для того щоб проводити поховання певних категорій полеглих захисників за кошти місцевих бюджетів, має бути затверджена відповідна місцева програма. Одним із заходів такої програми може бути придбання ритуальної атрибутики, до якої належать і прапори для могил загиблих воїнів.
Який КПКВК застосувати?
Як добре відомо, всі видатки місцевих бюджетів мають знайти своє відображення в бюджетних програмах. І для цього маємо визначити КПКВК. Тож звернемося до вимог наказу № 793*.
Зазначені вище видатки слід здійснювати за КПКВК 3090 «Видатки на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».
Який КЕКВ застосувати?
Під час обрання КЕКВ традиційно виходимо з економічної сутності платежу та керуємося нормами Інструкції № 333*.
Якщо вартість прапорів входить до загальної вартості ритуальних послуг, тоді слід застосовувати КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
Якщо ж закупівля прапорів проводиться окремо, тоді слід застосовувати КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».
Висновки
- Для того щоб проводити поховання певних категорій полеглих захисників за кошти місцевих бюджетів, необхідно затвердити відповідну місцеву програму.
- Видатки на поховання загиблих воїнів слід здійснювати за КПКВК 3090 «Видатки на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».
- Якщо вартість прапорів включено до загальної вартості ритуальних послуг, тоді застосовуйте КЕКВ 2240. У разі закупівлі прапорів та іншої ритуальної атрибутики окремо, видатки слід планувати і здійснювати за КЕКВ 2210.
Бюджетна бухгалтерія, листопад, 2024/№ 41