Інформація по темі "" | Публікації по тегу
21.02.24
31 0
Друкувати
Обране

Валютний рахунок для зарахування міжнародної допомоги: хто і як має відкрити?

Потрібно відкрити валютний рахунок для зарахування надходжень від міжнародних партнерів для потреб громади. Отримані кошти планується спрямовувати на освіту, соціальний захист, придбання техніки для комунальних підприємств тощо. Хто і як має відкрити валютний рахунок: міська рада чи фінансовий відділ?

Отримання міжнародної фінансової допомоги

Чи можливо отримувати міжнародну допомогу у грошовій формі? Так, це цілком можливо.

Свого часу Кабмін постановою № 1222* затвердив Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування (далі — Порядок № 1222).

* Постанова КМУ «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування» від 04.08.2000 № 1222.

Цим нормативним документом встановлено вимоги до отримання, використання та обліку благодійної допомоги саме бюджетними установами.

І, зокрема, Порядком № 1222 передбачено можливість отримання благодійних внесків у грошовій формі для потреб установ за напрямами видатків, визначеними благодійником.

ВАЖЛИВО!

Якщо благодійник не визначив конкретні цілі використання благодійного внеску, подальшу долю таких коштів вирішує керівник установи — бенефіціара допомоги

При цьому спрямовувати такі кошти слід відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю установи. Цього вимагає п. 2 Порядку № 1222.

Докладно про отримання міжнародної фінансової допомоги можна прочитати у матеріалі «Міжнародна фіндопомога: організуємо процес отримання» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 15.

Коротко нагадаємо, які дії має виконати установа — отримувач міжнародної фіндопомоги.

Крок 1. Відкриття валютного рахунку

Для здійснення операцій в іноземній валюті розпорядники та одержувачі бюджетних коштів відкривають рахунки в установах банків за відповідними балансовими рахунками згідно з вимогами нормативних актів НБУ. Це передбачено п. 11.1 Порядку № 938*.

* Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 23.08.2012 № 938.

Крок 2. Продаж іноземної валюти

Національною валютою України є гривня. Це передбачено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2473*. Бухгалтерський облік і складання фінзвітності має відбуватися у грошовій одиниці України, тобто в гривні (ст. 5 Закону № 996**). Тож усі операції з використання коштів міжнародної допомоги в іноземній валюті для подальшого відображення в бухобліку необхідно перерахувати в гривню за курсом НБУ.

* Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII.

** Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.

Крок 3. Зарахування коштів до місцевого бюджету

Кошти від продажу валюти підлягають зарахуванню до місцевих бюджетів за спецфондом (п. 6 ч. 1 ст. 691 БКУ*).

* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.

Крок 4. Подання довідки про операції в іноземній валюті

Установа — отримувач міжнародної допомоги має подати до органу Казначейства довідку про операції в іноземній валюті за формою, наведеною у додатку 41 до Порядку № 1407*.

* Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затверджений наказом Мінфіну від 24.12.2012 № 1407.

Крок 5. Використання коштів

До видатків місцевих бюджетів, які можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать, зокрема, видатки на реалізацію програм допомоги і грантів ЄС, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ (п. 202 ч. 1 ст. 91 БКУ).

Крок 6. Звітування про використання коштів

Про використання отриманих коштів необхідно відзвітувати перед їх надавачем, звісно, якщо це передбачено умовами договору надання благодійної допомоги або міжнародної програми. Форму, як і періодичність такого звітування, визначає надавач міжнародної фіндопомоги.

Відкриття валютного рахунку

Для здійснення операцій в іноземній валюті розпорядникам бюджетних коштів слід обов’язково мати валютний рахунок.

Відкрити валютний рахунок має установа — отримувач міжнародної фінансової допомоги. Вочевидь у випадку, описаному у запитанні, це місцева рада. Тобто, як видно із запитання, міжнародну допомогу планується використати для потреб громади в цілому, але безпосередньо отримувачем міжнародної фіндопомоги є місцева рада.

УВАГА!

Валютні рахунки можуть бути відкриті виключно в установах банків. Казначейство валютних рахунків не має

Для здійснення операцій в іноземній валюті розпорядники та одержувачі бюджетних коштів відкривають рахунки в установах банків за відповідними балансовими рахунками згідно з вимогами нормативних актів НБУ. Це передбачено п. 11.1 Порядку № 938.

Конкретні переліки документів, які має надати розпорядник для відкриття поточного валютного рахунку, залежать від того, як саме оформлено надходження валютних коштів. Такий перелік документів визначено Інструкцією № 162*.

* Інструкція про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затверджена постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 162.

Для вашої зручності згрупуємо інформацію щодо документів, необхідних для відкриття валютного рахунку, у таблиці.

Документи, необхідні для відкриття валютного рахунку

Вид надходжень валютних коштів

Документи, необхідні для відкриття валютного рахунку

Надходження валютних коштів на підставі звичайного договору про надання благодійної (гуманітарної) фінансової допомоги

Заява про відкриття поточного рахунку. Форма заяви про відкриття рахунку розробляється надавачем платіжних послуг самостійно з урахуванням указівок щодо заповнення реквізитів заяви про відкриття рахунків, зазначених у додатку 1 до Інструкції № 162

Надходження валютних коштів для впровадження програм та проєктів міжнародної технічної допомоги

1) заява про відкриття поточного рахунку;

2) копія легалізованої або засвідченої шляхом проставлення апостилю довіреності на виконання тією або іншою особою представницьких функцій в Україні, засвідченої в установленому законодавством України порядку;

3) копія реєстраційної картки програми або проєкту та копії свідоцтва про акредитацію організації або установи — виконавця програми чи проєкту, яка підтверджує статус виконавця програми або проєкту, засвідченої уповноваженим органом державної влади України

Надходження валютних коштів для впровадження програм і проєктів міжнародної допомоги відповідно до міжнародних угод між Україною та іноземними державами про надання допомоги Україні

1) заява про відкриття поточного рахунку;

2) лист-клопотання відповідного органу, який уповноважений на виконання від України міжнародної угоди;

3) копія легалізованої або засвідченої шляхом проставлення апостилю довіреності на виконання представницьких функцій тією або іншою особою в Україні, засвідченої в установленому законодавством України порядку;

4) копія документа про акредитацію організації або установи — виконавця програми чи проєкту, що підтверджує її статус як виконавця програми або проєкту, засвідченої в установленому законодавством України порядку, та копія програми або проєкту міжнародної допомоги

Після відкриття в установі банку рахунка для обліку операцій в іноземній валюті розпорядник (одержувач) подає до відповідного органу Казначейства довідку банку про відкриття рахунка на його ім’я. Це передбачено п. 11.1 Порядку № 938.

Висновки

  • Отримувати міжнародну допомогу у грошових коштах можливо.
  • Для здійснення операцій в іноземній валюті необхідно мати валютний рахунок у банку.
  • Перелік документів, які необхідно надати до банку для відкриття поточного валютного рахунку, залежить від того, як саме оформлено надходження валютних коштів.
  • Після відкриття валютного рахунку надайте до відповідного органу Казначейства довідку банку про відкриття такого рахунку.

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2024/№ 8

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі