Використання залишків освітньої субвенції: роз'яснює МОН
Напрями використання залишків
Напрями використання залишків освітньої субвенції визначено ч. 4 ст.1032 БКУ* та п. 3 Порядку № 6**.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Залишки коштів за освітньою субвенцією на кінець бюджетного періоду зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і використовуються у наступному бюджетному періоді.
Такі залишки можна використати з урахуванням цільового призначення субвенції та на оновлення матеріально-технічної бази відповідних закладів освіти. Перелік останніх визначено ст. 1032 БКУ.
УВАГА!
У першу чергу залишки освітньої субвенції слід використовувати на оплату праці з нарахуваннями педпрацівників
Адже саме такі видатки є цільовим призначенням субвенції (ч. 1 ст. 1032 БКУ та п. 3 Порядку № 6).
У другу чергу — на оновлення матеріально-технічної бази. При цьому під матеріально-технічною базою закладу освіти слід розуміти все його майно.
Як зазначив МОН, майно (тобто матеріально-технічна база) закладів та установ освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби та інші цінності.
Першочергові напрями використання залишків освітньої субвенції визначено п. 3 Порядку № 6.
Та що суттєво, перелік напрямів спрямування залишків освітньої субвенції, наведений у п. 3 Порядку № 6, не є вичерпним. На цьому вкотре наголосив МОН у листі.
Використання залишків + черговість видатків
Під час використання залишків освітньої субвенції не забувайте про черговість здійснення видатків у період дії воєнного стану, передбачену Порядком № 590. Адже цілком ймовірно, що певні види видатків, визначені п. 3 Порядку № 6 як першочергові, в умовах воєнного стану відповідно до Порядку № 590 можуть здійснюватися лише у третю чергу.
Так, наприклад, серед першочергових видатків витрачання коштів освітньої субвенції є видатки на придбання персональних комп’ютерів.
Тоді як п. 19 Порядку № 590 такий вид видатків у другу чергу не передбачено. Тож наразі оснащувати комп’ютерами заклади освіти можливо лише в третю чергу.
ЦІННА ПОРАДА!
До вибору видатків, які ви плануєте здійснити за рахунок коштів освітньої субвенції в період дії воєнного стану, підходьте дуже виважено
Передача та розподіл залишків освітньої субвенції
Також МОН у своєму листі нагадав про право передачі та розподілу коштів залишків освітньої субвенції.
Так, відповідним місцевим радам надано право:
— передавати кошти субвенції та залишки субвенції минулих років у вигляді міжбюджетного трансферту іншим місцевим бюджетам;
— розподіляти залишки субвенції на кінець бюджетного періоду відповідними рішеннями, а також додатково понад обсяги субвенції планувати та здійснювати з місцевих бюджетів оплату поточних та капітальних видатків закладів та установ освіти, визначених у ст.1032 БКУ. Це повною мірою стосується і погашення бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства.
Таке право закріплено в п. 8 Порядку № 6.
Ці заходи мають оптимізувати використання залишків освітньої субвенції.
Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2022/№ 38