Інформація по темі "" | Публікації по тегу
02.01.24
60 0
Друкувати
Обране

Зарплата вчителів з місцевого бюджету: чи можливо?

Чи має право ОМС виділити кошти на заробітну плату вчителів, які проводять корекційно-розвиткові заняття з місцевого бюджету, якщо коштів освітньої субвенції не вистачає? Який КПКВК при цьому застосувати?

На що витрачати кошти освітньої субвенції?

Передусім пригадаємо, на що саме можна витрачати кошти освітньої субвенції.

Так, освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у визначених ст. 1032 БКУ* типах закладів освіти.

Такими закладами освіти є:

— початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї;

— спеціальні школи;

— заклади спеціалізованої освіти: мистецькі, спортивні, військові (військово-морські, військово-спортивні), наукові ліцеї, ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою;

— дитячі будинки, навчально-реабілітаційні центри, інклюзивно-ресурсні центри;

— заклади професійної (професійно-технічної) освіти державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти;

— заклади фахової передвищої освіти і коледжі державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.

* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.

ВАЖЛИВО!

Оплата праці педагогічних працівників є основним напрямом витрачання коштів освітньої субвенції

Заробітна плата — пріоритетні видатки?

Як відомо, в умовах воєнного стану норми ст. 55 БКУ щодо захищених статей видатків не застосовуються. Це передбачено п.п. 1 п. 22 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ.

Конкретну черговість здійснення видатків на період дії воєнного стану визначено п. 19 Порядку № 590*.

* Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 09.06.2021 № 590.

При цьому пріоритетними в період дії воєнного стану незмінно залишаються видатки на національну безпеку та оборону.

Щодо видатків на оплату праці, то, виходячи з п. 19 Порядку № 590, такі видатки можуть здійснюватися у другу чергу за кошти як загального, так і спеціального фонду.

Тож, як бачимо, наразі заробітна плата не є захищеною статтею видатків.

Утім, в рамках діяльності бюджетних установ видатки на заробітну плату є саме тими видатками, які слід здійснювати першочергово. Такої ж думки дотримувався минулоріч і Мінфін у листі від 27.01.2023 № 07010-07-6/2501, наголошуючи на неприпустимості виникнення кредиторської заборгованості з виплати заробітної плати педпрацівників у поточному році.

Заробітна плата педагогів за кошти місцевого бюджету

Конкретні обсяги освітньої субвенції затверджуються щорічно у Законі про держбюджет окремо для бюджету АР Крим, обласних бюджетів і бюджетів місцевого самоврядування. Це передбачено ч. 2 ст. 1032 БКУ.

Але цих обсягів, на жаль, останнім часом не вистачає на покриття видатків на заробітну плату педпрацівників.

Минулого року ми розповідали про це у матеріалі «Місцеві бюджети, готуйте гроші на зарплату педагогів» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 5 (ср. USER_SHOW_ID).

Нагадаємо: до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти, організація матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів освіти, які належать територіальним громадам або передані їм. Це визначено у ст. 32 Закону № 280*.

* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.

Також місцеві ради, як засновники закладів загальної середньої освіти (далі — ЗЗСО), мають забезпечити вимоги законодавства щодо оплати праці педагогічних та інших працівників. Це випливає зі ст. 37 Закону № 463*.

* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

Тож якщо коштів освітньої субвенції на зарплату педагогів не вистачає, то такі видатки потрібно «дофінансувати» саме з відповідного місцевого бюджету.

Та якщо такі видатки попередньо не заплановані у місцевому бюджеті, то, звісно, доведеться внести відповідні зміни до нього.

Щодо застосування КПКВК, то, як завжди, керуємося наказом № 793*.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження складових Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету» від 20.09.2017 № 793.

Якщо йдеться про ЗЗСО, то доцільно застосовувати КПКВК 1021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету».

Якщо ж корекційно-розвиткові заняття проводяться у спеціалізованих ЗЗСО, тоді слід застосовувати КПКВК 1022 «Надання загальної середньої освіти спеціальними закладами загальної середньої освіти для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, за рахунок коштів місцевого бюджету».

Бюджетна бухгалтерія, січень, 2024/№ 1

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі