Підвищення кваліфкатегорії: чи обов'язкова участь атестаційної комісії?
При встановленні кваліфікаційних категорій слід керуватись Довідником № 3361. Згідно з його нормами посада економіста належить до професіоналів. Для осіб, які обіймають цю посаду, встановлено кваліфікаційні вимоги залежно від рівня освіти та досвіду роботи.
1 Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336.
Зокрема, для економіста I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); для магістра — без вимог до стажу роботи; для спеціаліста — стаж роботи за професією економіста II категорії — не менше 2 років.
Працівнику, який обіймає посаду економіста, цілком можливо підвищити кваліфікаційну категорію після здобуття ним освітнього ступеня магістра. Водночас слід враховувати, що присвоєння і підвищення кваліфікаційних категорій працівникам здійснюють комісії з проведення кваліфікаційної атестації. Порядок присвоєння кваліфкатегорії може регламентуватися положенням, прийнятим у закладі освіти як додаток до колдоговору.
У ситуації, що розглядається, працівник до здобуття освітнього ступеня магістра займав посаду економіста без категорії. Тепер же він має право на І кваліфікаційну категорію. Причому зовсім не обов’язково присвоювати йому спочатку ІІ кваліфікаційну категорію, а потім — І. Адже послідовність у присвоєнні кваліфкатегорій передбачена лише для певних категорій працівників, зокрема педагогічних.
ВАЖЛИВО!
У штатному розписі закладу повинна бути вакантною посада «економіст I категорії», щоб працівник міг зайняти її після підвищення кваліфкатегорії
Якщо ж такої вакансії немає, то до штатного розпису закладу освіти потрібно внести зміни і додати цю посаду.
Відповідно до додатку 11 до наказу № 5572 економісту І категорії встановлюється 9 тарифний розряд і відповідний до нього посадовий оклад за ЄТС. Тож економіст може «перескочити» відразу з 7-го на 9-й тарифний розряд.
2 Наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557.
Висновок: сам факт здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра ще не є підставою для підвищення тарифного розряду за посадою. Для цього потрібно провести кваліфікаційну атестацію та мати (увести) у штатному розписі вакантну посаду економіста відповідної категорії. Тож без атестаційної комісії не обійтись.
Будз Володимир
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2021/№ 31