Звернення до благодійника за допомогою
Засади отримання благодійної допомоги
Спочатку коротко пригадаємо засади отримання благодійної допомоги. Для цього звернемося до норм Закону № 5073*.
* Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI.
Благодійна діяльність — це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
При цьому цілями благодійної допомоги є її надання для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Це передбачено ч. 1 ст. 3 Закону № 5073.
Бенефіціаром є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073.
У свою чергу, благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у т. ч. благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073).
Сферами благодійної діяльності відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону № 5073 є:
1) освіта;
2) охорона здоров’я;
3) екологія, охорона довкілля та захист тварин;
4) запобігання природним і техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах;
5) опіка і піклування, законне представництво та правова допомога;
6) соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності;
7) культура та мистецтво, охорона культурної спадщини;
8) наука і наукові дослідження;
9) спорт і фізична культура;
10) права людини і громадянина та основоположні свободи;
11) розвиток територіальних громад;
12) розвиток міжнародної співпраці України;
13) стимулювання економічного росту і розвитку економіки України та її окремих регіонів та підвищення конкурентоспроможності України;
14) сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні;
15) сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.
Чи можна звернутися з проханням до благодійника?
Чинне законодавство не містить заборони щодо звернення бюджетної організації — бенефіціара до благодійника з офіційним листом, який містить прохання щодо надання благодійної допомоги. Ба більше, вважаємо, що таке звернення чудово відображатиме, якої саме благодійної допомоги потребує бенефіціар, в якій кількості тощо.
Деякі благодійні фонди на своїх сайтах розміщують навіть форми таких листів-звернень, щоб було зручно і благодійнику, і бенефіціару.
Висновок
- Бюджетна організація — бенефіціар має повне право звернутися з листом-проханням про надання допомоги до благодійника.
Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2024/№ 34