Безоплатна передача ОЗ: чи складати ПН з ПДВ?
Безоплатна передача ОЗ: чи є звільнення від ПДВ?
Відповідь на це запитання варто шукати в ПКУ*. Так, у ст. 197 ПКУ визначено операції, звільнені від оподаткування ПДВ.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Втім, у випадку читача варто звернути увагу на п.п. 197.1.16 ПКУ. Саме в цьому підпункті ПКУ законодавці прописали порядок та умови звільнення від оподаткування ПДВ операцій з безоплатної передачі майна в державну та комунальну власність.
Зокрема, звільнено від оподаткування операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об’єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку. Але є умова — такі операції здійснюють за рішенням КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.
Крім того, звільнення поширюється на операції з безоплатної передачі об’єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності. До речі, зазначені операції також мають провадитися за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.
З цього приводу податківці досить чітко висловили свою думку в ІПК від 26.01.2022 № 181/ІПК/99-00-21-03-02-06 та від 01.11.2018 № 4652/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Отже, зазначені операції не підлягають оподаткуванню ПДВ за умови одночасного виконання таких вимог:
1) передача майна повинна здійснюватися на безоплатній основі;
2) операція здійснюється між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;
3) відбуватися передача майна виключно у державну чи комунальну власність;
4) операція здійснюється на підставі прийнятого відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно якщо під час здійснення безоплатної передачі майна не дотримано хоча б одну із зазначених вимог, то така операція оподатковується ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %.
Вочевидь, під час здійснення операцій з безоплатної передачі між бюджетними установами виконати вищезазначені умови нескладно. Адже у разі здійснення зазначених операцій бюджетні установи виконують вищеперелічені умови за замовчуванням. Тож із цього приводу хвилюватися не варто.
УВАГА!
Безоплатна передача майна в державну та комунальну власність звільнена від ПДВ (п.п. 197.1.16 ПКУ)
Безоплатна передача ОЗ: чи складати ПН?
Зазначимо, що сам факт звільнення від оподаткування тієї чи іншої операції не звільняє установу — платника ПДВ від інших обов’язків, передбачених ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (ср. USER_SHOW_ID). Зокрема, це стосується й оформлення ПН на такі операції та їх своєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). Та виконати такі обов’язки установі доведеться самостійно, оскільки установа-отримувач майна не є платником ПДВ.
Як правильно скласти ПН на операції, звільнені від ПДВ, читайте в матеріалі «Надання освітніх послуг: які ПН складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 43).
Отже, бюджетна установа — платник ПДВ, яка передає майно іншій бюджетній установі, має виконати певні дії.
По-перше, скласти ПН на операцію з безоплатної передачі майна іншій бюджетній установі та своєчасно зареєструвати її в ЄРПН.
Така операція звільнена від ПДВ згідно з п.п. 197.1.16 ПКУ. Відповідно податкові зобов’язання з ПДВ щодо цієї операції дорівнюють нулю.
По-друге, заповнити декларацію з ПДВ.
При цьому інформацію про операції, звільнені від ПДВ, слід навести за кодом ряд. 5.1.
Також не забудьте заповнити окремий додаток до декларації з ПДВ — додаток Д5 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю». Для правильного заповнення цього додатка доведеться обчислити суму ПДВ-пільги. Як це зробити? Всі пояснення ви знайдете в матеріалі «Надання освітніх послуг: які ПН складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 43).
Висновки
- Операції з безоплатної передачі майна в державну та комунальну власність звільнені від ПДВ (п.п. 197.1.16 ПКУ).
- Платник ПДВ, який здійснює операції, звільнені від ПДВ, має складати ПН у загальному порядку.
- У разі здійснення операцій, звільнених від ПДВ, установа має обчислити ПДВ-пільгу в окремому додатку до декларації з ПДВ, але в самій декларації цю суму зазначати не потрібно.
Бюджетна бухгалтерія, січень, 2024/№ 3