Інформація по темі "" | Публікації по тегу
09.12.21
803 0
Друкувати
Обране

І знову здрастуйте: оподатковуємо виплати вдруге прийнятого працівника

Розглянемо нюанси оподаткування та справляння ЄСВ у ситуації, коли працівника звільнено та прийнято протягом місяця в одного роботодавця.

Утримуємо ПДФО

При звільненні роботодавець повинен виплатити працівнику всі належні йому виплати за трудовим договором, включаючи компенсацію за дні невикористаної відпустки. Ці зарплатні виплати підлягають оподаткуванню ПДФО і ВЗ.

Працівник має право на ПСП у разі, якщо його місячна зарплата не перевищує граничної суми доходу, що надає право на цю пільгу. Зауважте: пільга може бути застосована і у місяці звільнення, і у місяці прийняття. А як бути, коли і звільнення, і прийняття відбулося в одному місяці?

ПСП застосовують до нарахованого місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (п.п. 169.2.1 ПКУ).

Важливо! ПСП може бути застосована до місячної зарплати працівника, нарахованої одним роботодавцем за різними трудовими договорами.

Отже, у ситуації звільнення/прийняття працівника в одному місяці в одного роботодавця для цілей застосування ПСП потрібно розглядати загальний нарахований дохід за місяць працівнику цим роботодавцем (до звільнення + після прийняття). Розглянемо на прикладі.

Приклад 1. Працівниця (користувалася ПСП на двох дітей віком до 18 років) звільнилася 03.12.2021. А 13.12.2021 її знову прийняли на роботу до цього ж роботодавця. Вона знову надала заяву про надання «дитячої» ПСП та належні документи.

Припустимо, що її зарплата за грудень становитиме:

• з 1 по 3 грудня — 2882,56 грн (у тому числі компенсація за невикористану відпустку — 1996,20 грн);

• з 13 по 31 грудня — 4136,36 грн.

Зауважте: при звільненні обов’язково робимо перерахунок ПДФО (п.п. 169.4.2 ПКУ). Щодо наведеного прикладу, припустимо, що результат його проведення при звільненні працівниці дорівнює «0».

Граничний розмір доходу для застосування ПСП на 2 дітей у 2021 році, розрахований відповідно до умов п.п. 169.4.1 ПКУ, становить 6360 грн (3180 х 2). Тоді при звільненні 3 грудня роботодавець застосує до зарплати працівниці пільгу на дітей, оскільки вона вписується у граничний розмір доходу, який дає на неї право.

Визначимо суму ПСП на 2 дітей:

1135 х 2 = 2270 (грн).

Але наприкінці місяця роботодавець повинен порівняти загальний нарахований дохід за грудень (за обома трудовими договорами) із граничною сумою зарплати, що дає право на ПСП.

Зарплата працівниці за грудень за обома трудовими договорами (до звільнення і після прийняття) становитиме 7018,92 грн (2882,56 + 4136,36). Виявляється, що вона буде більшою за граничний дохід 6360 грн, який дає право на застосування ПСП. Тому наприкінці місяця доведеться провести перерахунок ПДФО за грудень. Покажемо це в таблиці.

Розрахунок ПДФО за грудень звільненої/прийнятої працівниці

Період роботи

Зарплата, грн

ПСП, грн

ПДФО, грн

Розрахунок ПДФО

01 — 03.12.2021

2882,56

2270,00

110,26

(2882,56 - 2270) х 18 %

13 — 31.12.2021

4136,36

1153,15

(4136,36 + 2882,56) х 18 % - 110,26

Оскільки за грудень працівниця не має права на ПСП, то потрібно зробити перерахунок ПДФО за цей місяць (без застосування пільги при звільненні) і доутримати ПДФО. Адже для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП, роботодавцю дозволяє робити перерахунок ПДФО п.п. 169.4.3 ПКУ за будь-який період та у будь-яких випадках.

Нараховуємо ЄСВ

При нарахуванні ЄСВ нас завжди цікавить база нарахування внеску:

• виплати, з яких справляється ЄСВ. Вони окреслені нормами п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, пп. 1, 2 розд. III Інструкції № 449 (ср. USER_SHOW_ID). Це основна, додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та сума винагороди за ЦПД;

• максимальний розмір бази внеску. У грудні 2021 року він становить 97500 грн;

• мінімальний розмір бази внеску. У грудні 2021 року він становить 6500 грн.

Повернемося до ситуації із звільненим/прийнятим працівником у межах одного місяця в одного роботодавця і проаналізуємо виконання зазначених правил на прикладі.

Приклад 2. Працівник Панасенко О. О. (основний, без інвалідності) і працівник Василенко Т. Г. (основний, без інвалідності) звільнилися 03.12.2021. При звільненні обом нарахована зарплата і компенсація за дні невикористаної відпустки.

Але згодом вони знову прийняті на роботу до цього ж роботодавця на тих же умовах та з тим же графіком роботи (стандартна п’ятиденка): працівник Панасенко О. О. — з 06.12.2021, працівник Василенко Т. Г. — з 15.12.2021.

Почнемо з максимальної бази ЄСВ.

При звільненні працівників 3 грудня фактичну базу ЄСВ потрібно порівняти з максимальним її розміром. І якщо фактична база буде меншою за максимальну (або дорівнювати ) — справляємо з неї ЄСВ за фактом, якщо ж більшою — ЄСВ справляємо з максимального розміру бази внеску.

Наприкінці місяця (після прийняття працівників) кожному працівнику буде нарахована зарплата за відпрацьований час за грудень за «новим» трудовим договором (з 6 по 31 та з 15 по 31 грудня відповідно).

Важливо! З максимальною базою ЄСВ порівнюємо сукупну зарплату працівника за місяць за обома трудовими договорами в одного роботодавця.

При цьому не має значення, відпрацював працівник повністю норму місяця чи ні. Тому за обома працівниками для цілей справляння ЄСВ виконуємо правило контролю максимальної бази внеску.

Правила застосування мінімального розміру бази нарахування ЄСВ дещо інші.

З мінімальним розміром бази внеску також потрібно порівнювати сукупну зарплату працівника за обома трудовими договорами у грудні (заробіток до звільнення + заробіток після прийняття). Але таке порівняння проводимо за умови, якщо за обома договорами в працівника основне місце роботи і працівник відпрацював місячну норму (перебував у трудових відносинах усі робочі дні за своїм графіком роботи).

Контроль мінбази ЄСВ виконуємо тільки за працівником, який за двома трудовими договорами (основне місце роботи) перебував у трудових відносинах усі робочі дні за графіком роботи місяця.

Це стосується працівника Панасенка О. О. Він працював із 1 по 3 грудня — за «старим» трудовим договором, потім 4 і 5 грудня були б вихідними днями за його графіком, якщо б він перебував у трудових відносинах. А з 6 по 31 грудня він знову був у трудових відносинах за «новим» трудовим договором. Тоді як на зарплату працівника Василенка Т. Г. ЄСВ у грудні нараховуємо на фактичну базу, але не більшу за максимальну.

Долга Ірина

Оплата праці, грудень, 2021/№ 23

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі