Підготовчі курси: чи оподатковувати ПДВ?
Одразу зазначимо: надання освітніх послуг закладами вищої освіти звільнено від оподаткування ПДВ. І для цього є певні законодавчі підстави, передбачені п.п. 197.1.2 ПКУ*. Але для того щоб заклад вищої освіти міг зі стовідсотковою впевненістю скористатися цим звільненням, необхідно дотримуватися певної умови. Далі про це детальніше. Операції з постачання товарів та послуг, звільнені від ПДВ, наведено в ст. 197 ПКУ. При цьому в окремому п.п. 197.1.2 ПКУ визначено, які саме операції закладів вищої освіти звільнено від ПДВ.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Причому ця норма застосовується до операцій із постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти закладами освіти, у т. ч. навчання аспірантів і докторантів.
УВАГА!
Головна умова для звільнення від ПДВ — наявність у закладу вищої освіти ліцензії на постачання відповідних послуг.
Така вимога чорним по білому прописана у п.п. 197.1.2 ПКУ.
Також у пп. «а» — «й» п.п. 197.1.2 ПКУ наведено перелік послуг, на які поширюється режим звільнення від обкладення ПДВ. До таких послуг для закладів вищої освіти належать, зокрема, такі:
— усі види освітньої діяльності, які постачаються закладами вищої освіти, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти;
— навчання слухачів підготовчих відділень вищих навчальних закладів;
— повторне вивчення відрахованими студентами (курсантами) окремих дисциплін і курсів з подальшим складенням іспитів;
— навчання аспірантів і докторантів;
— приймання кандидатських іспитів;
— довузівська підготовка;
— проведення лекцій з питань науки і техніки, культури та мистецтва, фізичної культури і спорту, правових знань, туризму і краєзнавства;
— надання консультацій для учнів, вихованців, студентів, курсантів понад обсяги, встановлені навчальними планами і програмами, для аспірантів, докторантів;
— організація літніх мовних курсів, шкіл, семінарів; групових та індивідуальних занять фізичною культурою та спортом на стадіонах, у спортивних залах і плавальних басейнах, на тенісних кортах для дітей, учнів і студентів.
Як бачимо, серед послуг, наведених у пп. «а» — «й» п.п. 197.1.2 ПКУ, є й такі, які не вимагають наявності ліцензій. Але у разі відсутності ліцензії заклад вищої освіти, вочевидь, не матиме права на звільнення таких операцій від ПДВ.
На цьому податківці постійно акцентують увагу: режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пп. «ґ» та «и» п.п. 197.1.2 ПКУ, поширюється на операції з постачання послуг з усіх видів освітньої діяльності, що їх постачають заклади вищої освіти, за умови, що такі заклади здійснюють діяльність з надання освітніх послуг на підставі ліцензії, виданої Міносвіти. Зокрема, вони чітко зазначили про це в ІПК від 07.08.2024 № 4017/ІПК/17-00-04-02-06.
Також податківці наголошують: якщо ліцензія не передбачає надання послуг із проведення спеціальних курсів (у т. ч. довузівської підготовки), семінарів, тренінгів, стажування, підвищення професійної компетентності, які надаються закладом вищої освіти, дія п.п. 197.1.2 ПКУ на операції з надання таких послуг не поширюється. У такому разі зазначені послуги підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.
Висновки
- Надання освітніх послуг закладами вищої освіти звільнено від оподаткування ПДВ. Головна умова звільнення від ПДВ — наявність ліцензії, виданої МОН.
- У разі якщо довузівська підготовка не зазначена в ліцензії закладу вищої освіти, такі послуги слід оподатковувати ПДВ на загальних підставах.
Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 37