ПН від постачальника: якою датою має бути оформлена?
Коли складати ПН: загальне правило
За загальним правилом постачальник товарів складає ПН на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ. Це відбувається за першою з подій, що відбулася раніше (п. 187.1 ПКУ*):
— або на дату зарахування коштів від покупця;
— або на дату оформлення документа, який підтверджує факт постачання товару покупцю.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
З огляду на це, дата оформлення рахунку на оплату товару жодним чином не впливає на дату складання ПН. Тому в ситуації читача вирішальною подією для оформлення ПН є саме дата отримання коштів від покупця (тобто від бюджетної установи).
Оплата за рахунок бюджетних коштів: коли складати ПН?
Також майте на увазі: в разі здійснення оплати за рахунок бюджетних коштів правило першої події, передбачене п. 187.1 ПКУ, не працює, оскільки для такої ситуації застосовують інші правила нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, установлені п. 187.7 ПКУ.
У такому разі податкові зобов’язання виникають за датою надходження таких коштів від бюджетної організації, а не за датою першої події. Відповідно постачальник має виписати ПН на установу — платника ПДВ саме на дату отримання коштів від такої установи.
З огляду на це, навіть не сумнівайтеся: постачальник товару має оформити ПН виходячи з дати надходження коштів від установи. А от орієнтуватися на дату оформлення рахунку на попередню оплату за товар або ж дату відвантаження такого товару немає жодних підстав.
Висновки
- Постачальник складає ПН на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ, це відбувається за датою будь-якої з подій, що сталася раніше. При цьому дата оформлення рахунку за оплату не є такою подією.
- У разі оплати за рахунок бюджетних коштів постачальник товару має оформити ПН, орієнтуючись на дату надходження коштів від бюджетної установи.
Бюджетна бухгалтерія, травень, 2024/№ 18