Інформація по темі "" | Публікації по тегу
09.10.24
46 0
Друкувати
Обране

Зняття з реєстрації платника ПДВ: підстави та процедура

Бюджетна установа — заклад освіти є платником ПДВ. Протягом останніх двох років заклад не отримує надходження від надання послуг (відсутні доходи від харчування дітей). Отримуємо тільки фінансування з місцевого бюджету та субвенцію на заробітну плату, оплату комунальних послуг, закупівлю дров і торфобрикету та інші видатки. Чи можемо знятися з реєстрації як платники ПДВ? Який порядок дій?

Одразу зазначимо: в ситуації читача заклад освіти має абсолютно законні підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ. Пояснимо, на чому ґрунтується такий висновок та якими мають бути подальші дії установи — платника ПДВ.

Які підстави зняття з реєстрації платника ПДВ?

Підстави для зняття з реєстрації платника ПДВ визначено у п. 184.1 ПКУ* та продубльовано у розд. V Положення № 1130**. Безпосередньо зняття з реєстрації платника ПДВ здійснюють шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру платників ПДВ.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

** Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130.

Ініціатором цього може бути як сам платник ПДВ, так і контролюючий орган. У ситуації читача така ініціатива буде належати саме установі — платнику ПДВ.

Так, за ініціативою платника ПДВ така реєстрація може бути анульована на підставах, визначених пп. «а» — «з» п. 184.1 ПКУ та п. 5.3 Положення № 1130.

Зокрема, установа має право добровільно позбутися ПДВ-статусу у разі, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів / послуг, які надаються платником ПДВ, за останні 12 календарних місяців була меншою ніж 1 млн грн за умови сплати суми податкових зобов’язань у випадках, визначених розд. V ПКУ.

Отже, установа — платник ПДВ може ініціювати анулювання ПДВ-реєстрації, спираючись на п.п. «а» п. 184.1 ПКУ, після спливу 12 календарних місяців реєстрації платником ПДВ. Звичайно, це можна зробити і пізніше. Але щонайменше у лавах платників ПДВ слід перебувати протягом 12 попередніх місяців.

Та головна умова — за такий 12-місячний період загальний обсяг оподатковуваних операцій з постачання товарів / послуг не повинен перевищувати 1 млн грн. Далі пояснимо, як правильно визначити загальний обсяг таких операцій.

Як визначити загальний обсяг оподатковуваних операцій?

Під час визначення загального обсягу оподатковуваних операцій із постачання товарів / послуг важливо знати, які саме надходження слід включати до розрахунку.

По-перше, до переліку оподатковуваних операцій, тобто до тих, які бюджетна установа повинна врахувати, належать операції, котрі підпадають під визначення «постачання товарів» (п.п. 14.1.191 ПКУ) та/або «постачання послуг» (п.п. 14.1.185 ПКУ).

Нагадаємо: під постачанням товарів розуміють будь-яку передачу права на розпоряджання товарами як власника, у т. ч. продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Тоді як постачанням послуг вважається будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

У випадку нашого читача установа має справу з коштами, які надходять із бюджету як фінансування та субвенція. Такі надходження мають чітко визначене спрямування, тобто призначені для здійснення конкретних, заздалегідь запланованих видатків бюджетної установи.

УВАГА!

Для розрахунку оподатковуваних операцій установа має враховувати не суму коштів, отриманих (у т. ч. з бюджету), а вартість товарів / послуг, які були поставлені (надані) таким платником за попередні 12 календарних місяців або за які отримано попередню оплату

Безперечно, у разі отримання з бюджету таких коштів, як фінансування та субвенція, факт постачання товарів або послуг бюджетною установою в обмін на грошові кошти відсутній. Саме такого висновку дійшли податківці в ІПК від 05.04.2024 № 1845/ІПК/99-00-21-03-02ІПК (ср. USER_SHOW_ID).

По-друге, до розрахунку загального обсягу оподатковуваних операцій слід включати операції:

— що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками 20, 14, 7 та 0 %;

— звільнені від оподаткування ПДВ (ст. 197 ПКУ).

Натомість операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, для розрахунку межі в розмірі 1 млн грн для цілей зняття з ПДВ-реєстрації не включають (ст. 196 ПКУ). Це підтверджують і податківці у своїх роз’ясненнях у категорії 101.02 ЗІР.

З огляду на це, якщо обсяг доходів від надання платних послуг та доходів від господарської діяльності за останні 12 календарних місяців становить менше 1 млн грн або якщо бюджетна установа взагалі не отримала ані копійки таких доходів за згаданий період, тоді жодних сумнівів — така установа може ініціювати зняття з реєстрації платника ПДВ.

Яка процедура зняття з реєстрації платника ПДВ?

Механізм зняття з реєстрації платника ПДВ зовсім не складний.

Для цього установа— платник ПДВ заповнює і подає до контролюючого органу за місцем перебування на обліку заяву за формою № 3-ПДВ (додаток 3 до Положення № 1130). Таку заяву дозволено подавати в електронній формі.

Зауважте: контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника ПДВ, насамперед якщо встановить, що він відповідає вимогам п. 184.1 ПКУ. Таке рішення податківці ухвалюють за умови, що установа — платник ПДВ здійснила розрахунки з бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду. Тобто жодної заборгованості перед бюджетом на момент подання заяви за формою № 3-ПДВ установа не повинна мати.

ВАЖЛИВО!

Рішення про анулювання ПДВ-реєстрації за заявою платника податківці ухвалюють протягом 10 календарних днів

Анулювання реєстрації здійснюють на дату подання заяви платником ПДВ за формою № 3-ПДВ.

Висновки

  • Ініціатором зняття з реєстрації платника ПДВ може бути сама установа — платник ПДВ.
  • Головна умова для анулювання ПДВ-реєстрації — загальна вартість оподатковуваних товарів / послуг, які надає платник ПДВ, за останні 12 календарних місяців має бути меншою ніж 1 млн грн.
  • Для зняття з реєстрації платник ПДВ заповнює і подає до контролюючого органу за місцем перебування на обліку заяву за формою № 3-ПДВ.
  • Рішення про анулювання ПДВ-реєстрації за заявою платника податківці ухвалюють протягом 10 календарних днів.

Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 38

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі