Інформація по темі "" | Публікації по тегу
27.08.24
130276 15
Друкувати
Обране

Благодійна допомога: оформлення та облік

Отримання благодійної допомоги — справа не нова. Водночас цей процес завжди викликає безліч запитань і у керівників, і у бухгалтерів бюджетних установ. Щоб досконало розібратися з питаннями отримання благодійної допомоги раз і назавжди, ми підготували цю статтю, яка «розкладе усе по полицях»: від засад отримання благодійної допомоги до відображення її в обліку. Тож нумо розбиратися разом.

Тетяна СТАНКУСексперт журналу «Бюджетна бухгалтерія» 

Вікторія МАТВЄЄВАексперт журналу «Бюджетна бухгалтерія»

Зміст статті:

 

Засади отримання благодійної допомоги 

Почнемо з азів, а саме із законодавчих підстав надання та отримання благодійної допомоги.

Так, правові засади здійснення благодійної діяльності в Україні насамперед визначає Закон № 5073[1].

Пункт 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073 тлумачить благодійну діяльність як добровільну особисту та/або майнову допомогу для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

При цьому цілями благодійної допомоги є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах (ч. 1 ст. 3 Закону № 5073).

Бенефіціаром єнабувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073.

У свою чергу, благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у т. ч. благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073).

Тож підсумуємо: у ролі бенефіціара благодійної допомоги може виступати будь-яка бюджетна установа, у т. ч. й орган місцевого самоврядування (далі — ОМС). 

            ВАЖЛИВО! 

            Благодійниками бюджетні установи, в т. ч. й ОМС, бути не можуть 

            Адже бюджетні установи не є суб’єктами приватного права.

Нагадаємо: бюджетні установи — це органи державної влади, ОМС, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Таке визначення наведене у п. 12 ч. 1 ст. 2 БКУ[2].

            Які існують сфери благодійної діяльності?

Сферами благодійної діяльності є (ч. 2 ст. 3 Закону № 5073):

1) освіта;

2) охорона здоров’я;

3) екологія, охорона довкілля та захист тварин;

4) запобігання природним і техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах;

5) опіка і піклування, законне представництво та правова допомога;

6) соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності;

7) культура та мистецтво, охорона культурної спадщини;

8) наука і наукові дослідження;

9) спорт і фізична культура;

10) права людини і громадянина та основоположні свободи;

11) розвиток територіальних громад;

12) розвиток міжнародної співпраці України;

13) стимулювання економічного росту і розвитку економіки України та її окремих регіонів та підвищення конкурентоспроможності України;

14) сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні;

15) сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану. 

Договірні відносини 

Як «узаконити» відносини між благодійником та бенефіціаром?

У цьому контексті варто згадати про поняття «пожертва».

Так, безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціару для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності вважається благодійною пожертвою. Це визначено у ч. 1 ст. 6 Закону № 5073.

З цього випливає, що цільове призначення благодійної допомоги має бути чітко прописано у договорі про пожертву.

Безпосередньо поняття такого договору визначено у ст. 729 ЦКУ[3].

При цьому, як передбачено ч. 3 ст. 729 ЦКУ, до договору про пожертву застосовуються положення про договір дарування.

Вимоги до укладення договору дарування визначені ст. 719 ЦКУ.

Якщо предметом такого договору є передача предметів особистого користування та побутового призначення, то допускається укладення договору в усній формі.

Натомість у разі передачі нерухомого майна та рухомих речей особливої цінності, необхідно дотримуватись письмової форми договору.

Водночас договір про пожертву нерухомої речі підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Такі вимоги продиктовано ч. 2 ст. 719 ЦКУ

ЦІННА ПОРАДА! 

Незалежно від предмета пожертви, укладайте договір у письмовій формі, адже саме письмова форма є більш надійною для всіх сторін договору 

У такому договорі слід визначити конкретне призначення благодійної допомоги та порядок її використання.

Крім того, у договорі варто чітко обумовити порядок отримання (приймання-передачі) допомоги від благодійника. Наприклад, дуже доречно буде прописати у договорі обов’язок благодійника щодо надання документів, які підтверджують вартість переданих матеріальних цінностей. Це значно спростить подальший бухгалтерський облік таких цінностей.

Також якщо йдеться про отримання від благодійника складного обладнання чи устаткування, не завадить отримати від нього ще й експлуатаційну документацію заводу-виробника.

Разом з тим у договорі про пожертву слід визначити конкретні строки звітування бенефіціаром про використання благодійної допомоги. Також можна навести і документи, які має скласти та надати бенефіціар на підтвердження цільового спрямування отриманої допомоги. 

Отримання благодійної допомоги ОМС 

Багато сумнівів завжди виникає щодо можливості отримання благодійної допомоги ОМС. Здебільшого ці сумніви пов’язані з нормою ст. 54 Закону № 1700[4]. Саме цією статтею встановлено заборону на одержання пільг, послуг і майна органами державної влади та ОМС.

Утім, благодійна допомога не підпадатиме під дію ст. 54 Закону № 1700 у разі дотримання певних умов. Про такі умови свого часу розповіли Мін’юст у листі від 15.02.2018 № 5512/100-2-18/7.3.1 та НАДС у листі від 04.04.2018 № 2624/13-18.

Так, набувачем благодійної допомоги може бути неприбуткова організація або територіальна громада, яка одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей,визначених Законом № 5073.

У зв’язку з цим Мін’юст у своєму роз’ясненні наголосив, що передбачена ст. 54 Закону № 1700 заборона не діє, якщо гранти, подарунки і благодійна допомога характеризуються:

  • безкорисливістю з боку надавача й отримувача, що свідчить про надання допомоги на благо інших без будь-якої вигоди;
  • добровільністю — діяльність, яку провадять за вільним волевиявленням благодійника, без будь-якого примусу та втручання з боку суб’єктів владних повноважень;
  • цільовою спрямованістю — наявність конкретної мети, в межах напрямів і порядку, встановлених Законом № 5073.

Тож, як бачимо, отримання благодійної допомоги ОМС можливе.

За яким КПКВК можуть отримувати благодійну допомогу ОМС?

У цьому разі не варто застосувати КПКВК 0150 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад».

На користь цього свідчить роз’яснення Мінфіну, надане у листі від 09.12.2021 № 05120-01-2/38107. Як зазначив Мінфін: якщо бенефіціаром благодійної допомоги є місцева рада, то таку благодійну допомогу доцільно відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки» та ТПКВК 0150.

            Таким чином, у разі отримання благодійної допомоги для власних потреб ОМС повинні застосовувати саме КПКВК 0150

Бюджетний облік благодійної допомоги 

Благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ (ч. 4 ст. 13 БКУ). Відповідно такі надходження слід відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки». 

ВАЖЛИВО! Усі доходи бюджету, включаючи власні надходження бюджетних установ, мають цільове спрямування (п. 1 ч. 3 ст. 13 БКУ

І, зокрема, власні надходження першої підгрупи другої групи (благодійні внески, гранти та дарунки) бюджетні установи можуть використовувати на організацію своєї основної діяльності. Це визначено в абз. 20 ч. 4 ст. 13 БКУ. Інших шляхів використання зазначених надходжень (передачу іншим установам, закладам тощо) бюджетним законодавством не передбачено.

Якщо ж бюджетна установа отримує благодійну допомогу, яку надалі планується передавати іншим установам, закладам, підприємствам тощо, то зарахувати її слід до складу другої підгрупи другої групи власних надходжень.

При цьому необхідно застосовувати вже інший код доходів, а саме 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об'єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб».

Згідно зі ст. 13 БКУ такі надходження можуть спрямовуватися на виконання відповідних цільових заходів.

У разі отримання благодійної допомоги у натуральній формі (як товари, роботи або послуги) обов’язково потрібно скласти і подати до органів Держказначейської служби Довідку про надходження у натуральній формі. Зробити це слід не пізніше останнього робочого дня звітного місяця.

Форму довідки наведено у додатку 26 до Порядку № 938[5] — для місцевих бюджетів і в додатку 38 до Порядку № 1407[6] — для державного бюджету.

Зауважте: відповідно до п. 12.7 Порядку № 938 цю довідку слід подати у двох примірниках у паперовій або електронній формі.

Один примірник довідки повертається розпоряднику бюджетних коштів, інший — зберігається в органі Казначейства.

Заповнення такої довідки для місцевих бюджетів розглянемо на умовному прикладі. 

Приклад 1.

Виконавчий комітет Званівської селищної ради Одеської області 30 червня 2023 року отримав від благодійної організації ноутбуки для застосування у роботі фахівців виконкому на загальну суму 250000 грн. 30.06.2023 до місцевого органу Держказначейської служби було подано Довідку про надходження в натуральній формі (зразок наведено нижче). 

ЗРАЗОК*

Довідка № __17___
від __30.06.2023_______ про надходження у натуральній формі

за _______червень___________ 20_23_ року

 (місяць)

Дані розпорядника бюджетних коштів

Код за ЄДРПОУ розпорядника бюджетних коштів

4

1

0

7

3

0

2

7

 

 

Найменування розпорядника бюджетних коштів

Званівська селищна рада Одеської області

ОДКСУ

Код

1

5

0

0

 

УДКСУ у Одеській області

Бюджет

Код

2

0

6

0

7

0

0

0

0

0

0

Бюджет Званівської селищної ради

КВК

Код

02

 

 

 

Званівська селищна рада

Код розпорядника бюджетних коштів відповідно до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів

9

8

6

0

3

 

Рівень розпорядника бюджетних коштів

1

КПКВК / ТПКВКМБ

Код

0

2

1

0

1

5

0

 

Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад

Фонд

Код

0

3

 

Надходження за іншими джерелами власних надходжень

Номер реєстраційного рахунку

3

5

4

2

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

0

1

2

3

                                                                   

 

(грн, коп.)

Показники

Сума

1

2

Надходження усього

250000,00

у тому числі:

за видами надходжень за кодами класифікації доходів бюджету

 

25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки»

250000,00

Видатки — усього

250000,00

у тому числі:

за кодами економічної класифікації видатків бюджету

 

3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування»

250000,00

 

Керівник установи

Степаненко
(підпис)

Степаненко А. С.

Головний бухгалтер

Охріменко
(підпис)

Охріменко О. Д.

М. П.

 

 

_30__ __червня__ 20_23__ року 

* Зразок є умовним прикладом, всі дані щодо назви установи, П. І. Б., посад, номерів тощо є умовними.

Зверніть увагу: надходження благодійної допомоги не мають постійного характеру та не плануються розпорядниками бюджетних коштів у своїх кошторисах.

З огляду на це, у разі фактичного отримання благодійної допомоги необхідно внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями. Такою є вимога п. 49 Порядку № 228[7].

З цією метою розпорядники коштів державного бюджету повинні підготувати і надати (абз. 2 п. 3.9 Інструкції № 57[8]):

— довідку про внесення змін до кошторису, затверджену керівником установи, який затвердив кошторис (додаток 11 до Інструкції № 57);

— зведення показників спеціального фонду кошторису із зазначенням суми змін;

— довідку про підтвердження надходжень до спеціального фонду державного бюджету (додаток 7 до Інструкції № 57), а саме на спеціальні реєстраційні рахунки установи, відкриті в органах Казначейства.

Щодо розпорядників коштів місцевих бюджетів, то форми вищезгаданих документів необхідно шукати у місцевій інструкції щодо складання і виконання розпису місцевого бюджету. Але зазвичай форми цих документів тотожні тим, що затверджені Інструкцією № 57.

За вищенаведеним прикладом покажемо зразок заповнення довідки про внесення змін до кошторису.

 

ЗРАЗОК*

ЗАТВЕРДЖУЮ
_____голова селищної ради___
 (посада)
__Степаненко___Степаненко А. С._ (підпис)

М. П.

 

ДОВІДКА
про зміни до кошторису
на __2023__ рік

Номер ____15____

Дата __30.06.2023__

Вид бюджету _____місцевий___________________________________________________________________,
код за ЄДРПОУ та найменування бюджетної установи __41073027_ Званівська селищна рада______,
 код та назва відомчої класифікації видатків та кредитування бюджету _02 Званівська селищна рада_______________________,
_0210150

Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад__________
(код та назва програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (код та назва Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів))


Підстава ____Довідка № 17 від 30.06.2023_______________________________________________________________________

 

(грн)

Код**

Найменування

Сума змін (+, -)

загальний фонд

спеціальний фонд

разом

1

2

3

4

5

 

НАДХОДЖЕННЯ — усього

 

+250000,00

+250000,00

 

у тому числі:

 

 

 

 

доходи (розписати за кодами класифікації доходів бюджету)

 

 

 

25020000

Інші джерела власних надходжень бюджетних установ

 

+250000,00

+250000,00

25020100

Благодійні внески, гранти та дарунки

 

+250000,00

+250000,00

 

фінансування (розписати за кодами класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов'язання)

 

 

 

 

 

повернення кредитів до бюджету (розписати за кодами програмної класифікації видатків та кредитування бюджету, класифікації кредитування бюджету)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИДАТКИ ТА НАДАННЯ КРЕДИТІВ — усього

 

+250000,00

+250000,00

 

у тому числі:

 

 

 

 

видатки (розписати за кодами економічної класифікації видатків бюджету)

 

 

 

3000

Капітальні видатки

 

+250000,00

+250000,00

3100

Придбання основного капіталу

 

+250000,00

+250000,00

3110

Придбання обладнання і предметів довгострокового користування

 

+250000,00

+250000,00

 

надання кредитів з бюджету (розписати за кодами класифікації кредитування бюджету)

 

 

 

 

Керівник

 

_Степаненко_ Степаненко А. С.
 (підпис)

Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу

 

_Охріменко_ Охріменко О. Д.
 (підпис)

_30__червня__________ 20_23_ р.

М. П.

 

____________
** Заповнюється розпорядниками бюджетних коштів тільки за тими кодами класифікації, за якими вносяться зміни.

 * Зразок є умовним прикладом, тож деякі дані щодо установи, П. І. Б., посад, номерів тощо є умовними.

Благодійна допомога & паспорти бюджетних програм 

Чи впливає отримання благодійної допомоги на чинні бюджетні програми і, зокрема, на складання паспортів бюджетних програм? Чи потрібно у разі отримання благодійної допомоги вносити зміни до таких паспортів?

Порядок затвердження та внесення змін до паспортів бюджетних програм визначено Правилами № 836[9].

Відповідно до п. 1.10 Правил № 836 зміни до паспортів бюджетних програм вносять у разі:

  • прийняття змін до рішення про місцевий бюджет, які призводять до зміни інформації та показників, затверджених у паспортах бюджетних програм;
  • передачі бюджетних призначень від одного головного розпорядника до іншого;
  • передачі нерозподілених бюджетних призначень на визначену в рішенні про місцевий бюджет мету між головними розпорядниками;
  • перерозподілу видатків за бюджетними програмами у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених головному розпоряднику;
  • прийняття нормативно-правових актів, які призводять до зміни інформації та показників, затверджених у паспортах бюджетних програм;
  • внесення змін до розпису місцевого бюджету, які призводять до зміни результативних показників бюджетної програми;
  • внесення змін до спеціального фонду кошторису бюджетної установи в частині власних надходжень бюджетних установ, що призводять до виникнення нових напрямів використання бюджетних коштів.

А як ми зазначали вище, благодійна допомога належить саме до власних надходжень бюджетних установ. Тож у разі отримання благодійної допомоги зміни до паспорта бюджетної програми слід вносити лише тоді, коли йдеться про виникнення нових напрямів використання бюджетних коштів.

При цьому відповідальність за зміст паспорта бюджетної програми несуть головні розпорядники бюджетних коштів. Це випливає з п.п. 1 п. 2 наказу № 836[10]

ВАЖЛИВО! Саме головні розпорядники бюджетних коштів вирішують, виникають нові напрямки використання бюджетних коштів чи ні 

Тож якщо головний розпорядник вважає за необхідне внести зміни до паспорта бюджетної програми шляхом передбачення нового напряму використання бюджетних коштів, яке, на його погляд, збільшить ефективність виконання бюджетної програми, то він може це зробити.

Зміни до паспортів бюджетних програм вносять протягом бюджетного періоду шляхом затвердження їх у новій редакції у порядку, встановленому для складання паспортів бюджетних програм. Це передбачено п. 1.10 Правил № 836.

У разі внесення змін до паспорта бюджетної програми у зв’язку зі зміною спеціального фонду кошторису бюджетної установи в частині власних надходжень розпорядники подають на погодження до фіноргану проєкти паспортів бюджетних програм. Зробити це слід протягом тижня після настання відповідних випадків. Такі проєкти мають бути подані у двох примірниках у паперовому та електронному вигляді (п. 1.3 Правил № 836).

Також головні розпорядники (п. 1.12 Правил № 836):

— подають до фіноргану порівняльну таблицю з поясненнями щодо відмінностей інформації та показників проєкту паспорта у новій редакції порівняно із затвердженим паспортом;

— уточнюють виключно результативні показники, які змінені.

При цьому результативні показники бюджетної програми мають підтверджуватися:

— офіційною державною статистичною, фінансовою та іншою звітністю;

           — даними бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.

Цього вимагає ч. 5 ст. 20 БКУ.

У свою чергу, фінорган здійснює погодження проєкту паспорта бюджетної програми у новій редакції протягом 7 днів з дня його отримання або надсилає зауваження до нього.

Далі головний розпорядник бюджетних коштів має забезпечити прийняття наказів щодо затвердження відповідних паспортів бюджетних програм у тижневий строк від дня погодження фінорганом проєктів цих програм у новій редакції. 

Отримання благодійних внесків у грошовій формі 

Чи можливе отримання благодійної допомоги у вигляді грошових коштів? Так, цілком можливе.

Свого часу Кабмін постановою № 1222[11] затвердив Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування (далі — Порядок № 1222).

Цим нормативним документом встановлено вимоги до отримання, використання та обліку благодійної допомоги саме бюджетними установами.

І зокрема, Порядком № 1222 передбачено можливість отримання благодійних внесків у грошовій формі для потреб установ за напрямами видатків, визначеними благодійником. 

УВАГА! Якщо благодійник не визначив конкретні цілі використання благодійного внеску, подальшу долю таких коштів вирішує керівник установи — бенефіціара допомоги 

При цьому спрямовувати такі кошти слід відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю установи. Цього вимагає п. 2 Порядку № 1222.

Також майте на увазі: благодійні внески не можуть заміняти плату за надання установами і закладами платних послуг за переліками, визначеними в установленому порядку. 

ВАЖЛИВО! Благодійні кошти можуть спрямовуватися на виплату заробітної плати 

Так, частина коштів, отриманих як благодійні (добровільні) внески і пожертви від юридичних та фізичних осіб, може спрямовуватися на виплату заробітної плати з дотриманням вимог Закону № 5073.

При цьому такий напрямок спрямування благодійних коштів має бути визначений благодійником.

Можливість спрямування благодійних коштів на зарплату передбачено п. 2 Порядку.

При отриманні благодійних внесків як грошових коштів, також слід внести відповідні зміни до кошторису за спеціальним фондом. 

Нюанси отримання гуманітарної допомоги 

У рамках цієї статті також поговоримо і про отримання такого виду благодійної допомоги, як гуманітарна допомога. Дійсно, гуманітарна допомога є саме різновидом благодійної допомоги.

Це чорним по білому прописано у ст. 1 Закону № 1192[12].

Так, гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону № 5073.

Для наочності відмінності між благодійною і гуманітарною допомогою покажемо у таблиці. 

Відмінність гуманітарної допомоги від благодійної 

Показник

Благодійна допомога

Гуманітарна допомога

Вид підтримки

Благодійна пожертва — безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону № 5073

Цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту

Благодійний грант — цільова допомога у формі валютних цінностей, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником

Надавач допомоги

Благодійник — дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності

Донор — юридична та фізична особа в Україні або за її межами, яка добровільно надає гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами

Отримувач допомоги

Фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада, будь-яка юридична особа, що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073

Особи, визначені абз. 6 ст. 1 Закону № 1192 (в умовах воєнного стану перелік може бути розширений)

 

Отримання гуманітарної допомоги насамперед регламентовано спеціальним законом — Законом № 1192. У разі ж відсутності особливостей регулювання слід керуватися загальними правилами, передбаченими для благодійництва.

Також оскільки гуманітарна допомога є різновидом благодійництва, правила обліку гуманітарної допомоги нічим не відрізняються від правил обліку благодійної допомоги.

Усі нормативні документи, які унормовують надання, отримання та облік благодійної допомоги, стосуються і гуманітарної допомоги.

За загальним правилом отримувачем гуманітарної допомоги можуть бути лише особи, визначені абз. 6 ст. 1 Закону № 1192. Зокрема, ними є юридичні особи, зареєстровані в установленому Кабміном порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги веде Мінсоцполітики. Подати дані можливо через автоматизовану систему відповідно до вимог постанови № 927[13].

Втім, на період дії воєнного стану запроваджено поступки. Уряд ставиться з розумінням до цієї ситуації і визначає одержувачами спеціальних видів гуманітарної допомоги й інших осіб, крім визначених Законом № 1192

Далі розглянемо вимоги до оформлення та обліку операцій з отримання благодійної допомоги за її видами. І почнемо з благодійних надходжень у грошовій формі. 

Благодійна допомога у грошовій формі 

Документальне оформлення 

Благодійна може надходити як готівкою до каси (за її наявності), так і на рахунок бюджетної установи. Втім, здебільшого благодійні внески перераховують саме на спеціальні реєстраційні рахунки установ.

Документом, що підтверджує надходження грошових коштів від благодійника на спеціальний реєстраційний рахунок установи, буде виписка з такого рахунку.

У разі ж внесення благодійної допомоги готівкою до каси установи слід оформити прибутковий касовий ордер, а квитанцію обов’язково видати благодійнику. 

Бухоблік 

Готівкові пожертви та внески до каси установи слід показувати на субрахунку 2211 «Готівка у національній валюті». Для обліку коштів на таких рахунках призначено субрахунок 2313 «Реєстраційні рахунки». Разом з тим для узагальнення інформації про такі надходження слід застосовувати окремий аналітичний рахунок у межах субрахунку 2313

ВАЖЛИВО! Благодійна допомога => доходи від необмінних операцій (субрахунок 7511) 

Так, будь-які благодійні надходження є доходами за необмінними операціями. Причому визнаємо такі надходження доходами того звітного періоду, в якому фактично отримано допомогу.

Інформацію про доходи від безоплатно отриманих активів (у т. ч. надходжень у грошовій формі), робіт та послуг узагальнюємо на субрахунку 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Зауважте: документальне оформлення та відображення в обліку придбання матеріальних цінностей, а також оплати робіт і послуг за рахунок благодійних надходжень слід здійснювати у загальному порядку.

Розглянемо на прикладі порядок відображення в бухобліку отримання благодійної допомоги у грошовій формі та її використання на потреби установи. 

Приклад 2.

На спеціальний реєстраційний рахунок закладу освіти надійшла благодійна допомога в сумі 180 тис. грн. За рахунок цих коштів проведено заміну вікон (капремонт) в будівлі навчального корпусу. Загальна вартість робіт (з урахуванням вартості металопластикових конструкцій та інших витратних матеріалів) згідно з договором — 180 тис. грн. Договором передбачено внесення авансу — 54 тис. грн. Остаточний розрахунок з підрядником здійснено після підписання Акта приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в та Довідки за формою № КБ-3. 

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

Отримання благодійної допомоги у грошовій формі

1

Надійшли кошти від благодійника

2313

7511

180000

3, 14

Використання благодійних грошових надходжень

1

Перераховано аванс підрядній організації згідно з договором

2113

2313

54000

4

2

Відображено витрати на проведення капремонту (заміна вікон)

8013

6211

180000

6

3

Зменшено заборгованість перед підрядником на суму сплаченого авансу

6211

2113

54000

4, 6

4

Проведено остаточний розрахунок з підрядником

6211

2313

126000

3, 6

5

Закриття рахунку доходів

7511

5511

180000

17

6

Закриття рахунку витрат

5511

8013

180000

17

 

Інколи бюджетні установи отримують благодійну допомогу в іноземній валюті. Як правильно організувати процес отримання такої допомоги та показати ці операції в обліку і фінзвітності, дізнавайтесь із матеріалів:

            — «Міжнародна фіндопомога: організуємо процес отримання» та «Міжнародна фіндопомога: показуємо в обліку» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 15);

            — «Благодійка в інвалюті: коли та як обчислити курсові різниці?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 9). 

Відображення у фінзвітності 

Як показати благодійну допомогу у грошовій формі у фінзвітності? Передусім слід узагальнити бухгалтерські операції, відображені протягом звітного періоду, а також підбити підсумки за субрахунками. Далі перевіряємо повноту і правильність облікових записів. Для цього доцільно скласти оборотно-сальдову відомість за субрахунками.

З урахуванням даних прикладу 2, ця таблиця матиме такий вигляд: 

Оборотно-сальдова відомість

Субрахунок

Сальдо на 01.07.

Обороти

Сальдо на 01.10.

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

2113

54000

54000

2313

180000

54000

+126000

5511

 

180000

180000

 

6211

54000

+126000

180000

7511

180000

180000

8013

180000

180000

Разом за субрахунками

954000

954000

 

Як бачимо, суми оборотів за субрахунками рівні, тобто основне правило бухобліку дотримано: Дебет = Кредит. Тому саме час перейти до завершального етапу — заповнення фінансової звітності.

Покажемо, в яких рядках фінансової звітності слід відобразити такі операції.  

Відображення благодійної допомоги, отриманої у грошовій формі, у фінансовій звітності

Назва рядка

Код рядка

Сума, грн

Пояснення щодо заповнення

Форма № 1-дс «Баланс»

АКТИВ

II. ФІНАНСОВІ АКТИВИ

Поточна дебіторська заборгованість:

за виданими авансами

1135

Сальдо субрахунку 2113

Грошові кошти та їх еквіваленти розпорядників бюджетних коштів та державних цільових фондів у:

національній валюті, у тому числі в:

1160

Ряд. 1162

Казначействі

1162

Сальдо субрахунку 2313

Усього за розділом II

1195

Ряд. 1135 + ряд.1150 + ряд. 1160

ПАСИВ

I. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Фінансовий результат

1420

Сальдо субрахунків 5511 + 5512

Усього за розділом I

1495

Ряд. 1400 + або - ряд. 1420

II. ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Поточні зобов’язання:

за розрахунками за товари, роботи, послуги

1545

Сальдо субрахунку 6211

Усього за розділом II

1595

Ряд. 1545

Форма № 2-дс «Звіт про фінансові результати»

Розділ I. Фінансовий результат діяльності

ДОХОДИ

Доходи від необмінних операцій

Інші доходи від необмінних операцій

2130

180000

Доходи, відображені за субрахунком 7511 (оборот за Кт 7511).

Усього доходів від необмінних операцій

2170

180000

Ряд. 2130

Усього доходів

2200

180000

Ряд. 2170

ВИТРАТИ

Витрати за обмінними операціями

Витрати на виконання бюджетних програм

2210

180000

Витрати, відображені за субрахунком 8013 (оборот за Дт 8013)

Усього витрат за обмінними операціями

2290

180000

Ряд. 2210

Профіцит/дефіцит за звітний період

2390

Ряд. 2200 — 2380.

Профіцит — сума доходів перевищує суму витрат, сальдо за Кт субрахунку 5511.

Дефіцит — сума доходів менше суми витрат, сальдо за Дт субрахунку 5511

Розділ IV. Елементи витрат за обмінними операціями

Матеріальні витрати

2840

180000

Витрати, відображені за субрахунком 8013 (оборот за Дт 8013)

Усього

2890

180000

Ряд. 2840

Ряд. 2890 = ряд. 2290 на суму витрат розпорядника бюджетних коштів за обмінними операціями

 

ОЗ від благодійника 

Які правила документального оформлення та обліку благодійної допомоги у вигляді основних засобів (далі — ОЗ) та малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА)? Розглянемо ці вимоги детально. 

Документальне оформлення 

Приймає активи, отримані як благодійна допомога, комісія установи. Таку комісію створюють за наказом керівника. До її складу обов’язково включають працівника бухгалтерської служби установи. Саме така комісія займається документальним оформленням.

У разі надходження благодійної допомоги у вигляді ОЗ необхідно:

по-перше, скласти Акт приймання-передачі ОЗ за типовою формою, затвердженою наказом № 818[14].

В акті зазначаємо інформацію про первісну (справедливу) вартість безоплатно отриманих об’єктів та їх коротку характеристику. Зазвичай Акт складають у двох примірниках для кожної зі сторін. Утім, комісія цілком може скласти такий Акт в одному примірнику. Але пам’ятайте: його обов’язково має затвердити керівник установи — отримувача благодійної допомоги;

            — по-друге, оформити Акт введення в експлуатацію ОЗ за типовою формою.

            Не сумнівайтесь: зазначений Акт застосовують не тільки для зарахування об’єктів незавершених капітальних інвестицій до складу ОЗ. Також він призначений для оформлення операцій із введення в експлуатацію безоплатно отриманих ОЗ.

До Акта вносимо інформацію про первісну вартість та коротку характеристику отриманих об’єктів. Якщо разом з об’єктами було передано технічну документацію, робимо позначку про це в Акті та додаємо її до Акта. Цей Акт може скласти та ж сама комісія, яка приймала допомогу від благодійника. Традиційно затверджує такий Акт керівник установи — отримувача благодійної допомоги;

— і по-третє, відкрити Інвентарні картки обліку об’єктів ОЗ або Інвентарну картку групового обліку об’єктів ОЗ за типовою формою. Тут слід зазначити присвоєні кожному отриманому об’єкту ОЗ та МНМА інвентарні (номенклатурні) номери.

 Далі розглянемо на умовному прикладі заповнення Акт приймання-передачі ОЗ

Приклад 3 (оформлення).

Виконавчий комітет селищної ради отримав від благодійної організації ноутбуки (10 шт.) для використання у роботі фахівців виконкому на загальну суму 250000 грн. Первинні документи із зазначенням вартості переданих ноутбуків, технічні паспорти й інструкція з експлуатації додаються.

За фактом отримання благодійної допомоги комісія оформила Акт приймання-передачі ОЗ за типовою формою.

 

Виконавчий комітет Званівської селищної ради

    (найменування юридичної особи)   

 

Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ

41073027

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

голова селищної ради А.С. Степаненко

(посада, ініціали та прізвище)

_______ Степаненко___________________

(підпис)

«_30_» __червня_________________ 20 _23 р.

Акт приймання-передачі основних засобів

     __ вул. _Святкова, 10, с. Званівка Одеської обл.                        ________

(місце складання)

  Номер документа Дата складання
  25 30.06.2023
Найменування юридичної (фізичної) особи, що передає основні засоби Найменування юридичної (фізичної) особи, що приймає основні засоби Інвентарний (номенклатурний) номер Кількість Первісна (переоцінена) вартість Сума Знос Рік випуску
(побудови)
Номер
 паспорта
за одиницю всього
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Благодійна організація Виконавчий комітет Званівської селищної ради 101460020 — 101460029 10 25000 250000 2019 2120 — 2129



На підставі наказу, розпорядження голови селищної ради  «Про створення комісії з приймання благодійної допомоги» від «26» червня 2023 р. №138_

проведено огляд __комп’ютерної техніки, ноутбуків Acer TMP214-53 (Intel Pentium 7505/8/128F/int/W10), нових _

                                                                                                                                           (назва об’єкта(ів))

Місцезнаходження  об’єкта(ів) у момент передачі (прийняття) __вул. _Святкова, 10, с. Званівка Одеської обл.    

                                                                                                                                            

Коротка характеристика об’єкта(ів) ___ноутбуки, діагональ 14 дюймів, нові в упаковці    

Об’єкт технічним умовам відповідає/не відповідає ________________________________

                                                                                                                                            (вказати, що саме не відповідає)

Висновок комісії _прийняти основні засоби у комунальну власність, зарахувати на баланс Виконавчого комітету Званівської селищної ради   

Перелік документації, що додається _паспорти технічні № 2120 — 2129, інструкції з експлуатації

______________ 

Зворотний бік

Голова комісії  ___секретар ____Коваленко _М.П. Коваленко 
                              (посада)               (підпис)       (ініціали та прізвище)

Члени комісії:                 бухгалтер                      _____Охріменко __            _______О.Д. Охріменко    
                                            (посада)                                                 (підпис)                    (ініціали та прізвище)

                                              комірник _________         ____Потапенко   _               _______К.А. Потапенко 
                  (посада)  (підпис)   (ініціали та прізвище)

 

Об’єкт основних засобів: 

здав         _____________________________      ____________        _________________________________________
                                          (посада)                                       (підпис)                                        (ініціали та прізвище)

прийняв  ____бухгалтер                      _____Охріменко __            ____О.Д. Охріменко__________________
                            (посада)                                       (підпис)                                        (ініціали та прізвище)

 

Відмітка бухгалтерської служби про відображення у регістрах бухгалтерського обліку:

Назва облікового регістру

За дебетом рахунку (субрахунку, коду аналітичного обліку)

За кредитом рахунку (субрахунку, коду аналітичного обліку)

Сума

м/о № 4

1014

2117

250000

 

 

 

 

 

Особа, яка відобразила господарську операцію в бухгалтерському обліку   Охріменко _           _О.Д. Охріменко 
                                                                                                                              (підпис)         (посада, ініціали та прізвище)

 

«_30____» ____червня _______20 _23__ р.            

 

Головний бухгалтер                             __Охріменко __            _   О.Д. Охріменко__________________
                                                                    (підпис)                                       (ініціали та прізвище)

 

Оцінка 

Оцінку ОЗ та МНМА, отриманих як благодійна допомога, здійснюємо за справедливою вартістю. Звісно, найкращий варіант, якщо благодійник надав первинні документи, в яких зазначено вартість переданих активів. У такому разі саме за цією вартістю слід оприбутковувати отриману допомогу. І саме цю вартість комісія установи має зазначити в Акті приймання-передачі ОЗ.

Водночас усі додаткові витрати слід також уключати до первісної вартості таких цінностей. Вказівку на це містить абз.1 п. 7 розд. ІІ НП(С)БО 121[15]

УВАГА! Первісна вартість = справедлива вартість + додаткові витрати 

Інша справа, якщо благодійник не надав супровідних документів або ж у первинних документах зазначено, наприклад, тільки найменування та кількість переданого майна. Як діяти у такому разі?

Вирішенням цього питання також займається комісія установи. Власне, у такому разі члени комісії не тільки приймають благодійну допомогу, але й займаються її оцінкою. При цьому комісія має виходити з припущення, скільки може коштувати те чи інше майно на відповідну дату з урахуванням технічного стану і ступеня зносу.

Наприклад, під час визначення їх вартості можна орієнтуватися на середньоринкові ціни на такі ОЗ та МНМА в мережі Інтернет. І саме цю вартість комісія установи має зазначити в Акті приймання-передачі ОЗ, оформленому за типовою формою. 

Знайте: чинне законодавство не містить прямої вимоги щодо проведення незалежної оцінки безоплатно отриманих активів. Водночас за потреби (для визначення достовірної вартості транспортних засобів, складного обладнання, об’єктів нерухомого майна тощо) можна залучати до процесу оцінки професійного оцінювача. 

Бухоблік 

Благодійна допомога, отримана від юридичних або фізичних осіб у натуральній формі, підлягає оприбуткуванню за загальними правилами. Наведемо основні з них.

1. Щоб правильно визначити субрахунок для обліку безоплатно отриманого майна, орієнтуйтеся на вартісні ознаки, встановлені установою для розмежування ОЗ та МНМА. 

2. Безоплатно отримані необоротні активи зараховуємо на рахунок 10 або 11, минаючи рахунок 13. Тобто вартість таких активів до складу капітальних інвестицій не включаємо і на рахунку 13 не відображаємо. 

ВАЖЛИВО! ОЗ або МНМА від благодійника => рахунок 10 або 11 

3. Всі додаткові витрати на доведення таких об’єктів до стану, придатного для застосування у запланованих цілях (монтаж, налагодження тощо), включаємо до первісної вартості безоплатно отриманого об’єкта. Зазначені витрати накопичуємо за Дт рахунка 13. Після закінчення всіх робіт, пов’язаних з уведенням в експлуатацію безоплатно отриманих об’єктів, їх вартість відносимо на збільшення первісної вартості таких об’єктів.

4. Надходження благодійної допомоги завжди передбачає збільшення доходів від безоплатно отриманих активів, послуг (робіт). Для узагальнення інформації про такі доходи застосовуємо субрахунок 7511 «Доходи за необмінними операціями».

5. При визнанні доходів від безоплатно отриманих активів збільшуємо внесений капітал (Кт 5111). При цьому робимо такий обліковий запис: Дт 7511 — Кт 5111. Одночасно відображаємо касові видатки: Дт 2117 — Кт 2313.

6. Амортизацію на ОЗ або МНМА, отримані як благодійна допомога, нараховуємо у загальному порядку. При цьому робимо запис: Дт 8014, 8114 — Кт 1411, 1412. Одночасно визнаємо дохід на суму нарахованої амортизації та зменшуємо внесений капітал: Дт 5111 — Кт 7511.

            Зверніть увагу: якщо вартість благодійної допомоги зазначено в іноземній валюті, вартість таких активів необхідно перерахувати в національну валюту за курсом НБУ на дату здійснення операції. Детальніше про це читайте в матеріалі «Благодійна допомога у валюті: за яким курсом оприбуткувати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 26).

            Розглянемо порядок відображення в бухобліку ОЗ, отриманих від благодійника, з урахуванням вихідних даних, наведених у прикладі 3 (оформлення). 

Приклад 3 (облік).

З урахуванням вартісних ознак, визначених в обліковій політиці установи, отримані активи зараховано до складу ОЗ на субрахунки 1014.

Кожному безоплатно отриманому об’єкту бухгалтерська служба установи присвоїла інвентарний номер та відкрила Інвентарні картки обліку об’єкта ОЗ. Введення в експлуатацію ноутбуків оформлено Актом введення в експлуатацію ОЗ за типовою формою.

Комп’ютерну техніку (ноутбуки) отримано та введено в експлуатацію у червні 2023 року. Амортизацію слід нараховувати з липня, сума амортизації за липень — вересень 2023 становитиме 6250 грн (250000 грн : 10 р. : 12 міс. х 3 міс.). 

 

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

Отримання ОЗ як благодійної допомоги

1

Оприбутковано ноутбуки, отримані як благодійна допомога

1014

2117

250000

4

Водночас відображено:

— дохід від безоплатно отриманих активів

2313

7511*

250000

3, 14

— збільшення внесеного капіталу на суму безоплатно отриманої допомоги

7511

5111

250000

17

— касові видатки

2117

2313

250000

3, 4

Нарахування амортизації на безоплатно отримані ОЗ

1

Нараховано амортизацію на безоплатно отримані ноутбуки 

8014

1411

6250

17

Водночас зроблено другий запис

5111

7511

6250

14

2

Віднесено на фінансовий результат звітного кварталу нараховану амортизацію

5511

8014

6250

17

3

Закрито рахунок доходів

7511

5511

6250

17

* До кінця звітного місяця на суму отриманої благодійної допомоги слід було подати до Казначейства Довідку про надходження в натуральній формі за кодом доходів 25020100 на суму 250000 грн.

Відображення у фінзвітності 

Переходимо до завершального етапу. Аби впевнитися, що всі бухгалтерські записи складено правильно та жодна операція (сума) не загубилася, доцільно скласти контрольну таблицю у формі оборотно-сальдової відомості.

З урахуванням даних вищенаведеного прикладу, ця таблиця матиме такий вигляд. 

Оборотно-сальдова відомість

Субрахунок

Сальдо на 01.07.

Обороти

Сальдо на 01.10.

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

1014

250000

250000

1411

6250

6250

2117

250000

250000

2313

250000

250000

5111

 

6250

250000

243750

5511

6250

6250

7511

250000 + 6250

250000 + 6250

8014

6250

6250

Разом за субрахунками

1025000

1025000

250000

250000

 Як бачимо, суми оборотів за субрахунками рівні, тобто основне правило бухобліку дотримано: Дебет = Кредит. А тому без жодних вагань та сумнівів переходимо до заповнення фінансової звітності.

Розглянемо, в яких рядках фінансової звітності слід відобразити такі операції. А також пояснимо, чому деякі показники не збігаються. 

Відображення ОЗ, отриманих як благодійна допомога, у фінансовій звітності

Назва рядка

Код рядка

Сума, грн

Пояснення щодо заповнення

Форма № 1-дс «Баланс»

АКТИВ

І. НЕФІНАНСОВІ АКТИВИ

Основні засоби:

1000

243750

Ряд. 1001 — 1002

первісна вартість

1001

250000

Сальдо субрахунку 1014

знос

1002

6250

Сальдо субрахунку 1411

Усього за розділом I

1095

243750

Ряд. 1000

ПАСИВ

I. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Внесений капітал

1400

243750

Сальдо субрахунку 5111

Увага! Показник ряд. 1400 «Внесений капітал» ≠ ряд. 1001 «Первісна вартість». Порівняння зазначених показників не передбачено Методрекомендаціями № 1170[16].  

Причина — показник ряд. 1400 зменшено на суму амортизації, нарахованої на безоплатно отримані об’єкти ОЗ (6250 грн). Такий незбіг відбуватиметься, допоки такі ОЗ перебуватимуть на балансі установи. І лише після їх списання показник ряд. 1400 = ряд. 1001.

Рекомендуємо додатково вести регістр аналітичного обліку за субрахунком 5111

Фінансовий результат

1420

Сальдо субрахунків 5511 + 5512

Усього за розділом I

1495

243750

Ряд. 1400 + або - ряд. 1420

Форма № 2-дс «Звіт про фінансові результати»

Розділ I. Фінансовий результат діяльності

ДОХОДИ

Доходи від необмінних операцій

Інші доходи від необмінних операцій

2130

6250

Доходи, відображені за субрахунком 7511 (оборот за Кт 7511).

У нашому випадку до цього показника потрапить сума амортизації, нарахованої на безоплатно отриманий ОЗ

Усього доходів від необмінних операцій

2170

6250

Ряд. 2130

Усього доходів

2200

6250

Ряд. 2170

ВИТРАТИ

Витрати за обмінними операціями

2210

6250

Витрати, відображені за субрахунком 8014 (оборот за Дт 8014)

Усього витрат за обмінними операціями

2290

6250

Ряд. 2210

Профіцит/дефіцит за звітний період

2390

Ряд. 2200 — 2390

Профіцит — сума доходів перевищує суму витрат, сальдо за Кт субрахунку 5511.

Дефіцит — сума доходів менше суми витрат, сальдо за Дт субрахунку 5511

Увага! Показник ряд. 2390 «Профіцит/дефіцит за звітний період» ф. № 2-дс ≠ ряд. 1420 ф. № 1-дс.

Причина — показник ряд. 1420 ф. № 1-дс = сальдо субрахунку 5511 + сальдо субрахунку 5512. Натомість ряд. 2390 ф. № 2-дс = сальдо субрахунку 5511. У ф. № 2-дс немає окремого рядка для відображення сальдо субрахунку 5512.

Рекомендуємо додатково вести регістр аналітичного обліку за субрахунком 5512.

Розділ IV. Елементи витрат за обмінними операціями

Амортизація

2850

6250

Витрати, відображені за субрахунком 8014 (оборот за Дт 8014)

Усього

2890

6250

Ряд. 2850

Ряд. 2890 = ряд. 2290 на суму витрат розпорядника бюджетних коштів за обмінними операціями.

  

Запаси від благодійника 

Бюджетні установи можуть отримувати благодійну допомогу від фізичних та юридичних осіб у вигляді різних матеріальних цінностей. Наприклад, як продукти харчування, пальне, будівельні матеріли та обладнання, призначене для проведення ремонтних робіт, тощо. Як документально оформити та показати в обліку таку допомогу? Далі розповімо. 

Документальне оформлення 

Традиційно благодійну допомогу, які надійшла до установи, приймає комісія цієї установи. Таку комісію створюють на підставі наказу керівника установи. До її складу обов’язково включаємо працівника бухгалтерської служби.

Факт приймання матцінностей від благодійника комісія оформляє Актом приймання-передачі запасів. Типова форма цього документа затверджена наказом № 431[17].

 В акті слід зазначити:

  • назви сторін, що передають та приймають благодійну допомогу;
  • склад комісії (або відповідальних осіб), що передає та приймає матеріальні цінності;
  • детальну інформацію про передані цінності (найменування, кількість, одиницю виміру, ціну та загальну вартість).

Оформлюють зазначений документ у двох примірниках: по одному примірнику для кожної сторони, що приймає та передає активи. Всі примірники Акта мають бути підписані представниками обох сторін.

Водночас допускається оформлення такого Акта в одному примірнику. У будь-якому разі його має затвердити керівник установи — отримувача благодійної допомоги. 

Оцінка 

Первісною вартістю запасів, отриманих безоплатно від фізичних та юридичних осіб, є:

— їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням додаткових витрат

або

— вартість, визначена згідно з відповідними первинними документами, з урахуванням додаткових витрат.

Тож якщо благодійник надав первинні документи із зазначеною вартістю переданих цінностей, саме за цією вартістю їх слід оприбутковувати. І саме цю вартість комісія установи має зазначити в Акті приймання-передачі запасів.  

ВАЖЛИВО! Запаси, отримані від благодійника, оприбутковуємо за справедливою вартістю 

Як вчинити, якщо установа не отримала від благодійника супровідних документів або в таких документах відсутня інформацію про їх вартість?

Комісія установи має оприбуткувати такі цінності, орієнтуючись на середньоринкові ціни.

Та загальний підхід такий — вартість, визначена комісією, якраз і буде тією самою справедливою вартістю. І саме цю вартість комісія установи має зазначити в Акті приймання-передачі запасів. При цьому у гр. 9 табличної частини Акта доцільно зробити примітку, що вартість отриманих запасів визначено комісією установи за середньоринковими цінами.

Розглянемо приклад оформлення такого акта. 

Приклад 4 (оформлення).

Виконавчий комітет селищної ради отримав від благодійника будівельні матеріали для капітального ремонту укриття (системи централізованого водопостачання та водовідведення). У супровідних документах, наданих благодійником, відсутня інформація про вартість переданих матеріалів. Комісія установи визначила справедливу вартість отриманої благодійної допомоги — 340000 грн.

За фактом отримання благодійної допомоги оформлено Акт приймання-передачі запасів типової форми. 

Виконавчий комітет Званівської селищної ради

(найменування юридичної особи)

Ідентифікаційний

код ЄДРПОУ

41073027

 

ЗАТВЕРДЖУЮ
голова селищної ради
                                  (посада)
Степанено    Андрій СТЕПАНЕНКО
          (підпис, власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

13 _ липня     20 23  року

                                                                      АКТ
                                                 приймання-передачі запасів

                                                                                                   вул. Святкова, 10, с. Званівське Одеської обл.         

                                                                                                             (місце складання)

Номер

документа

Дата

складання

25

03.07.2023

 

Найменування юридичної (фізичної) особи, що передає запаси

Найменування юридичної (фізичної) особи, що приймає запаси

Найменування або однорідна група (вид)

Номенклатурний номер*

Одиниця виміру

Вартість за одиницю

Кількість

Сума

Примітки

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Благодійна організація

Виконавчий

комітет Званівської
селищної

ради

 Труба водопровідна поліетиленова, d 16 мм

 

м

6,00

120

720

Визначено комісією за середньо-ринковими цінами

-/-

-/-

Труба каналізаційна поліетиленова,d 50 мм

 

м

65,00

35

2275

-/-

Х

Х

 …

 

Всього:

 75

 340000

 

 

На підставі розпорядженняголови селищної ради  «Про створення комісії з приймання благодійної допомоги» від 26.06.2023 № 138

(назва, дата та номер документа, на підставі якого здійснюється передача (приймання))

проведено огляд матеріальних цінностей у кількості сімдесят п’ять ___ одиниць

                                                                                                             (кількість прописом)

_____________________
* заповнюється у разі ведення обліку за номенклатурними номерами

на суму триста сорок тисяч ______________________________________  грн __00____ коп.

                                                    (сума прописом)

У момент передачі (прийняття) матеріальні цінності знаходяться

__вул. _Святкова, 10, с. Званівка Одеської обл.                    _____   

                  (місцезнаходження матеріальних цінностей)

та у матеріально відповідальної особи __комірник Ксенія ПОТАПЕНКО ____.                    ___

                                                                                    (посада, власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

Інші відомості _ Вартість отриманих цінностей визначено за середньоринковими цінами _

Висновок комісії прийняти будівельні матеріали на склад та зарахувати на баланс
Виконавчого комітету Званівської селищної ради
  

Додаток: Перелік документів, що додаються накладна від 02.07.2023 № 65____

  

Голова комісії _______секретар _____    _Коваленко __            _Микола КОВАЛЕНКО_____
                                      (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

Члени комісії ____бухгалтер                   _Охріменко __            _Олена_ ОХРІМЕНКО_
                                       (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

                    ____комірник _________      _Потапенко   _         _Ксенія _ПОТАПЕНКО_____  

                                        (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

                    _________________________    ______________          _____________________________
                                             (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

                    _________________________    ______________          _____________________________
                                             (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

Здав           _________________________    ______________          ______________________________
                                         (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

Прийняв:    ______бухгалтер                   _Охріменко __            _Олена_ ОХРІМЕНКО______
                                     (посада)                     (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

Відмітка бухгалтерської служби про відображення у регістрах бухгалтерського обліку:

Найменування
облікового регістру

За дебетом рахунку (субрахунку,
коду аналітичного обліку)

За кредитом рахунку (субрахунку, коду аналітичного обліку)

Сума

м/о № 4

1513/1

2117

340000

 

 

 

 

 

Особа, яка відобразила
господарську операцію
в бухгалтерському обліку       ____бухгалтер        _Охріменко __            _Олена_ ОХРІМЕНКО

                                                        (посада)                    (підпис)                        (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

30 _ липня     20 23  року

Головний бухгалтер
(спеціаліст, на якого покладено
виконання обов’язків
бухгалтерської служби)               Охріменко __            _Олена_ ОХРІМЕНКО

                                                            (підпис)                         (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

 

Бухоблік 

Запаси, отримані як благодійна допомога, підлягають обов’язковому оприбутковуванню на баланс установи. Так, безоплатно отримані цінності зараховуємо на відповідні субрахунки обліку запасів.

Наприклад, безоплатні продукти харчування оприбутковуємо на субрахунок 1511 «Продукти харчування», будівельні матеріали — на субрахунок 1513 «Будівельні матеріали», пальне — на субрахунок 1514 «Пально-мастильні матеріали», МШП — на субрахунок 1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» тощо.

Водночас надходження благодійної допомоги (у т. ч. й запасів) передбачає збільшення доходів від безоплатно отриманих активів, робіт, послуг. Традиційно для узагальнення інформації про такі доходи слід застосовувати субрахунок 7511 «Доходи за необмінними операціями».

            Зауважте: документування та облік операцій з використання запасів, отриманих від благодійника, слід здійснювати у загальному порядку.

            Покажемо на прикладі особливості відображення в обліку отримання від благодійника та використання для потреб установи запасів. Вихідні дані див. у прикладі 4 (оформлення).  

Приклад 4 (облік).

Підрядна організація провела капітальний ремонт захисної споруди із використанням матеріалів замовника — виконавчого комітету селищної ради. Згідно з договором підряду загальна вартість робіт становить 25300 грн. Передачу будівельних матеріалів від замовника до підрядної організації проведено на підставі Акта приймання-передачі запасів.

Умовами договору підряду передбачено внесення авансу в сумі 7590 грн.

Списання використаних будматеріалів проведено на підставі наданого підрядною організацією Звіту про використання будівельних матеріалів замовника та підписаних без зауважень Акта приймання виконаних робіт (форма № КБ-2в) і Довідки про вартість виконаних підрядних робіт і витрат (форма № КБ-3). 

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

Отримання запасів як благодійної допомоги

1

Оприбутковано будматеріали, отримані як благодійна допомога

1513/1

2117

340000

4

Водночас відображено:

— дохід від безоплатно отриманих активів

2313

7511*

340000

3, 14

— касові видатки

2117

2313

340000

3, 4

Використання безоплатно отриманих як запасів

1

Передано будматеріали виконавцю робіт із капремонту

1513/2

1513/1

340000

2

Отримано асигнування на проведення капітального ремонту захисної споруди

2313

7011

25300

2

3

Перераховано аванс підрядній організації згідно з договором

2113

2313

7590

2, 4

4

Виконано роботи з капремонту системи водопостачання та водовідведення захисної споруди

8013

6211

25300

6

5

Зменшено заборгованість перед підрядною організацією на суму сплаченого авансу

6211

2113

7590

4, 6

6

Проведено остаточний розрахунок із підрядною організацією

6211

2313

17710

2, 6

7

Списано вартість будматеріалів, використаних для капремонту

8013

1513/2

340000

13

8

Закриття рахунків доходів

7011

5511

25300

17

7511

5511

340000

17

9

Закриття рахунку витрат

5511

8013

365300

17

До кінця звітного місяця на суму отриманої благодійної допомоги подати до Держказначейської служби Довідку про надходження в натуральній формі за кодом доходів 25020100 на суму 340000 грн.

Відображення у фінзвітності

Для перевірки правильності бухгалтерських записів перед заповненням форм фінзвітності доцільно скласти контрольну таблицю — оборотно-сальдову відомість.

З урахуванням даних прикладу 4, ця таблиця матиме такий вигляд: 

Оборотно-сальдова відомість

Субрахунок

Сальдо на 01.07.

Обороти

Сальдо на 01.10.

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

1513

340000

340000

2113

7590

7590

2117

340000

340000

2313

365300

365300

5511

365300

365300

6211

25300

25300

7011

25300

25300

7511

340000

340000

8013

365300

365300

Разом за субрахунками

2174090

2174090

 

Як бачимо, суми оборотів за субрахунками рівні, тобто основне правило бухобліку дотримано: Дебет = Кредит. А тому без жодних вагань та сумнівів переходимо до заповнення фінансової звітності.

 Розглянемо, в яких рядках фінансової звітності відображаємо такі операції. А також пояснимо, чому деякі показники не збігаються. 

Відображення запасів, отриманих як благодійна допомога, у фінансовій звітності

Назва рядка

Код рядка

Сума, грн

Пояснення щодо заповнення

Форма № 1-дс «Баланс»

АКТИВ

І. НЕФІНАНСОВІ АКТИВИ

Запаси

1050

Сальдо рахунків 15 + 18

Усього за розділом I

1095

Ряд. 1050

II. ФІНАНСОВІ АКТИВИ

Поточна дебіторська заборгованість:

за виданими авансами

1135

Сальдо субрахунку 2113

інша поточна дебіторська заборгованість

1150

Сальдо субрахунку 2117

Грошові кошти та їх еквіваленти розпорядників бюджетних коштів та державних цільових фондів у:

національній валюті, у тому числі в:

1160

Ряд. 1162

Казначействі

1162

Сальдо субрахунку 2313

Усього за розділом II

1195

Ряд. 1135 + ряд.1150 + ряд. 1160

ПАСИВ

I. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Фінансовий результат

1420

Сальдо субрахунків 5511 + 5512

Усього за розділом I

1495

Ряд. 1400 + або - ряд. 1420

II. ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Поточні зобов’язання:

за розрахунками за товари, роботи, послуги

1545

Сальдо субрахунку 6211

Усього за розділом II

1595

Ряд. 1545

Форма № 2-дс «Звіт про фінансові результати»

Розділ I. Фінансовий результат діяльності

ДОХОДИ

Доходи від обмінних операцій

Бюджетні асигнування

2010

25300

Доходи, відображені за субрахунком 7011 (оборот за Кт 7011)

Усього доходів від обмінних операцій

2080

25300

Ряд. 2010

Доходи від необмінних операцій

Інші доходи від необмінних операцій

2130

340000

Доходи, відображені за субрахунком 7511 (оборот за Кт 7511)

Усього доходів від необмінних операцій

2170

340000

Ряд. 2130

Усього доходів

2200

365300

Ряд. 2080 + ряд. 2170

ВИТРАТИ

Витрати за обмінними операціями

Витрати на виконання бюджетних програм

2210

365300

Витрати, відображені за субрахунком 8013 (оборот за Дт 8013)

Усього витрат за обмінними операціями

2290

365300

Ряд. 2210

Профіцит/дефіцит за звітний період

2390

Ряд. 2200 — 2390.

Профіцит — сума доходів перевищує суму витрат, сальдо за Кт субрахунку 5511.

Дефіцит — сума доходів менше суми витрат, сальдо за Дт субрахунку 5511

Розділ IV. Елементи витрат за обмінними операціями

Матеріальні витрати

2840

365300

Витрати, відображені за субрахунком 8013 (оборот за Дт 8013)

Усього

2890

365300

Ряд. 2840

Ряд. 2890 = ряд. 2290 на суму витрат розпорядника бюджетних коштів за обмінними операціями.

  

Благодійник виконав роботи 

Зазвичай бюджетні установи отримують благодійну допомогу у грошовій формі або як товари. Проте деколи благодійники бажають надати допомогу як роботи чи послуги. Як документально оформити таку допомогу та показати в бухобліку? 

Документальне оформлення + оцінка

Під час приймання безоплатно виконаних робіт (наданих послуг) слід оформлювати Акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) довільної форми. При цьому в акті обов’язково потрібно навести перелік робіт (послуг) і зазначити їх вартість. Такий документ складають комісійно, а от затвердити його має керівник установи-отримувача.

Водночас варто звернутися до благодійника з проханням надати супровідні документи (їх копії), які б підтверджували вартість виконаних робіт (наданих послуг). Якщо ж благодійник не надав жодних підтвердних документів щодо вартості виконаних робіт, їх вартість має визначити комісія установи. При цьому слід ураховувати обсяг та складність виконаних робіт, інформацію щодо поточних ринкових цін на такі роботи.

Розглянемо порядок складання такого акта. 

Приклад 5 (облік).

Виконавчий комітет селищної ради отримав допомогу від благодійника у вигляді капітального ремонту укриття (відремонтовано систему вентиляції та електропостачання). Ремонтні роботи прийняла комісія установи на підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт (послуг).

Згідно з даними Акта загальна вартість робіт становить 350000 грн. Для підтвердження обсягу та вартості виконаних робіт благодійник надав копії Актів приймання виконаних підрядних робіт (форма № КБ-2в), підписані представниками благодійника та підрядної організації, що виконувала роботи.
 

ЗАТВЕРДЖУЮ

голова селищної ради_
         (посада)
Степаненко Андрій СТЕПАНЕНКО 

 (підпис, власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

30 _ червня     20 23  року 

Акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) 

від 30.06.2023                                                                                            № 65 

Ми, що нижче підписались, представник замовника (Виконавчий комітет Званівської селищної ради) в особі комісії, створеної на підставі розпорядження голови селищної ради «Про створення комісії з приймання благодійної допомоги» від 26.06.2023 р. № 138, та представник благодійника (ГО «Промінь») склали цей акт про таке: 

1. Виконавець виконав у червні 2023 року роботи з капітального ремонту укриття (відремонтовано систему вентиляції та електропостачання): 

№ з/п

Найменування робіт

Од. виміру

Кількість

Ціна, грн

Вартість, грн

1

Установка вентиляторів осьових

шт.

4

75,00

300,00

2

Установлення датчика тиску

комплект

1

128,00

128,00

3

Щит автоматики та управління припливно-витяжної вентиляції

шт.

1

6500,00

6500,00

РАЗОМ

350000,00

 2. Загальна вартість виконаних робіт становить 350000,00 грн (триста п’ятдесят тисяч грн 00 коп.).

3. На підтвердження обсягу та вартості виконаних робіт благодійник надав копії Актів приймання виконаних підрядних робіт (форма № КБ-2в), підписані представниками благодійника та підрядної організації, що виконувала роботи.

4. Сторони підтверджують, що претензій до якості виконаних робіт не мають.

 

Роботи виконали/передали: ГО «Промінь»

                                               директор       _Петренко __            _Олег_ ПЕТРЕНКО___

                                                (посада)            (підпис)                 (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

 

Роботи прийняли: 

Голова комісії ___секретар _____    _Коваленко __      _Микола КОВАЛЕНКО_

                                               (посада)               (підпис)                (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

Члени комісії: ___бухгалтер               _Охріменко _      _Олена_ ОХРІМЕНКО__

                                               (посада)                (підпис)               (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

                                    ____комірник _____     _Потапенко   _   _Ксенія _ПОТАПЕНКО  

                                           (посада)                    (підпис)                (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)

 

 

Бухоблік 

Надходження благодійної допомоги як роботи (послуги) установа має показати в бухобліку з урахуванням певних особливостей. Далі наведемо основні з них.

1. Роботи, отримані як благодійна допомога, слід відображати в бухобліку за вартістю, зазначеною у наданих благодійником супровідних документах.

2. При визначенні порядку обліку «благодійки», наданої як роботи, орієнтуйтеся на характер та ознаки виконаних робіт. Тобто передусім слід правильно класифікувати виконані роботи. Зокрема, варто з’ясувати, це ремонт чи поліпшення.

Так, якщо роботи проведені в рамках поточного чи капітального ремонту будівлі, їх вартість відносимо на витрати звітного періоду. У бухобліку такі роботи відображаємо за дебетом субрахунку 8013 «Матеріальні витрати».

Якщо ж роботи були виконані як поліпшення (добудова, реконструкція тощо) будівлі, тоді їх вартість слід віднести до капітальних інвестицій із наступним збільшенням первісної вартості будівлі. Тобто спочатку відображаємо вартість робіт з поліпшення за дебетом субрахунку 1311 «Капітальні інвестиції в основні засоби», а потім показуємо збільшення первісної вартості будівлі за дебетом субрахунку 1013 «Будівлі, споруди та передавальні пристрої».

3. Надходження благодійної допомоги, у т. ч. у вигляді робіт, обов’язково визнаємо доходом того звітного періоду, в якому фактично отримано допомогу.

І тут діє загальне правило — благодійні надходження є доходами за необмінними операціями. На суму вартості виконаних робіт слід показати доходи за кредитом субрахунку 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Покажемо на прикладі порядок відображення в бухобліку безоплатно виконаних робіт з капремонту. Вихідні дані див. у прикладі 5 (оформлення). 

Приклад 4 (облік).

На підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт (послуг), складеного комісією виконкому селищної ради, надходження благодійної допомоги у вигляді робіт з капремонту було відображено у регістрах бухобліку.

 

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Відображено надходження благодійної допомоги у вигляді робіт із капітального ремонту

2313

7511*

350000

3, 14

2117

2313

350000

3, 4

8013

2117

350000

4

2

Закриття рахунку доходів

7511

5511

350000

17

3

Закриття рахунку витрат

5511

8013

350000

17

До кінця звітного місяця до Казначейства було подано Довідку про надходження в натуральній формі за кодом доходів 25020100 на суму 350000 грн.

 

Відображення у фінзвітності 

Насамперед узагальнимо бухгалтерські операції, відображені протягом звітного періоду, а також підіб’ємо підсумки за субрахунками. Це необхідно зробити для перевірки правильності облікових записів та їх повноти. Для цього доцільно скласти оборотно-сальдову відомість за субрахунками.

З урахуванням даних вищенаведеного прикладу, ця таблиця матиме такий вигляд: 

Оборотно-сальдова відомість

Субрахунок

Сальдо на 01.07.

Обороти

Сальдо на 01.10.

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

2117

350000

350000

2313

350000

350000

5511

 

350000

350000

 

7511

350000

350000

8013

350000

350000

Разом за субрахунками

1750000

1750000

 

Як бачимо, суми оборотів за субрахунками рівні. Тож можна сміливо переходити до складання фінансової звітності.

Розглянемо, в яких рядках фінансової звітності слід відобразити такі операції. 

 

Відображення благодійної допомоги у вигляді робіт у фінансовій звітності

Назва рядка

Код рядка

Сума, грн

Пояснення щодо заповнення

Форма № 1-дс «Баланс»

АКТИВ

II. ФІНАНСОВІ АКТИВИ

Поточна дебіторська заборгованість:

інша поточна дебіторська заборгованість

1150

Сальдо субрахунку 2117

Грошові кошти та їх еквіваленти розпорядників бюджетних коштів та державних цільових фондів у:

національній валюті, у тому числі в:

1160

Ряд. 1162

Казначействі

1162

Сальдо субрахунку 2313

Усього за розділом II

1195

Ряд.1150 + ряд. 1160

ПАСИВ

I. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Фінансовий результат

1420

Сальдо субрахунків 5511 + 5512

Усього за розділом I

1495

Ряд. 1400 + або - ряд. 1420

Форма № 2-дс «Звіт про фінансові результати»

Розділ I. Фінансовий результат діяльності

ДОХОДИ

Доходи від необмінних операцій

Інші доходи від необмінних операцій

2130

350000

Доходи, відображені за субрахунком 7511 (оборот за Кт 7511)

Усього доходів від необмінних операцій

2170

350000

Ряд. 2130

Усього доходів

2200

350000

Ряд. 2170

ВИТРАТИ

Витрати за обмінними операціями

Витрати на виконання бюджетних програм

2210

350000

Витрати, відображені за субрахунком 8013 (оборот за Дт 8013)

Усього витрат за обмінними операціями

2290

350000

Ряд. 2210

Профіцит/дефіцит за звітний період

2390

Ряд. 2200 — 2380.

Профіцит — сума доходів перевищує суму витрат, сальдо за Кт субрахунку 5511.

Дефіцит — сума доходів менше суми витрат, сальдо за Дт субрахунку 5511

Розділ IV. Елементи витрат за обмінними операціями

Матеріальні витрати

2840

350000

Витрати, відображені за субрахунком 8013 (оборот за Дт 8013)

Усього

2890

350000

Ряд. 2840

Ряд. 2890 = ряд. 2290 на суму витрат розпорядника бюджетних коштів за обмінними операціями.



[1] Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI.

[3] Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

[4] Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII.

[9] Правила складання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів та звітів про їх виконання, затверджені наказом Мінфіну від 26.08.2014 № 836.

[10] Наказ Мінфіну «Про деякі питання запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів» від 26.08.2014 № 836.

[11] Постанова КМУ «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування» від 04.08.2000 № 1222.

[12] Закон України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.99 № 1192-XIV.

[13]Постанова КМУ «Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги» від 09.10.2020 № 927.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
15
Лілія
26.07.2023
Казначейство каже, що внесений капітал має дорівнювати первісній вартості основних засобів та необоротних активів. Через проводки по нарахуванню амортизації на ОЗ і МНМА які отримані в натуральній формі (нетиповий другий запис: ДТ 5111 КТ 7511) виникають розбіжності.
EVGENIY Лілія
26.07.2023
Казначейство повинно більше читати, щоб розуміти. Багато роз'яснень і тлумачень є, треба лише прочитати. Ваше казначейство не праве. Вони можуть звернуться до мінфіну за роз'ясненнями якщо щось не розуміють
Лілія EVGENIY
27.07.2023
Мінфін міг би (враховуючи що зараз є багато благодійної допомоги) написати якесь узагальнююче розяснення, де чітко все описати, зокрема особливості обліку і звітності.
NeProzorro
27.07.2023
Потрібно максимально спростити отримання благодійної допомоги (починаючи від документального оформлення і закінчуючи звітністю). Поменше довідок різних і т.п. Вся звітність по благодійній - тільки річна.
Світлана
28.07.2023
Казначейство вимагає щоб все в звітності відповідало їхнім перевіркам показників. Наприклад, були зауваження по залишковій вартості списаних основних засобів. сказали забирати з 2дс (з витрат) і все. Що не пояснювали їм, що то таке і які проводки - нічого не допомогло. Довелося збільшити суму амортизації.
Галина
03.10.2023
Доброго дня. А чому у прикладі №3 з ноутбуками в формі 2-дс рядок 2130 ми ставимо лише суму амортизації 6 250 грн. Адже первісна вартість 250000грн також пішла на рахунок 7511.
Я вважаю, що в рядку 2130 форми 2-дс повинна стояти сума 256 250грн(250000+6250). А в рядку 2390 форми 2-дс вийде 250000. І в пояснювальній (додаток 10) описую як розбіжність між рядком 1420 форми 1-дс та рядком 2390 форми 2-дс 250000, що це сума отриманих від благодійної організації ОЗ. Бо рядок 2130 форми 2-дс казна порівнює з надходженнями по бюджетній формі 4-2 (надходження 25020100- 250000грн). Євгенію, як вважаєти, який варіант більш вірний?
Олена Галина
09.01.2024
Капітальні надходження і видатки не відображаються у формі 2 дс
Ірина
04.12.2023
Доброго дня, підскажіть будь ласка якщо ми отримали благодійну допомогу як міжнародно технічну допомогу по якому коду її треба проводити 25020100 чи 25020200??????
Інна
04.02.2024
Добрий день. Транспортні витрати на доставку безкоштовно отриманих запасів - включати до первісної вартості запасів? Чи вартість доставки списати одразу на витрати?
Наталія
23.02.2024
Добрий день. Підкажить бюдь ласка, якщо ОМС отримав благодійну пожертву згідно договору та акту прийому-передач (гігієнічні набори, продуктові набори ) для видачі населенню та ВПО. По якому КПКВК та КЕКВ провести довідку натуральні надходження?
Оксана
03.04.2024
Доброго дня, підкажіть, будь ласка, а при внутрівідомчій передачі ОЗ, який надійшов благодійно, які мають бути проводки, а саме цікавить рахунок 5111? Дякую за відповідь.
EVGENIY Оксана
27.08.2024
Так само на 5111 повинна бути залишкова вартість
Олександр
14.06.2024
Вітаю. Надайте допомогу будьласка. Благодійний фонд придбав офісну мебель. Передав її до ВЧ. Які будуть бух. проводки для фонду (саме передача меблів в ВЧ).
Дякую
EVGENIY Олександр
27.08.2024
Ви на сайті для бюджетних установ, а ФОНД не бюджетна установа тому краще вам питати на сайті бухгатер911
Лілія
24.06.2024
Не зрозуміло для чого показувати взагалі в обліку роботи чи послуги отримані як благодійна допомога (в натуральній формі), якщо фінансовий результат від таких операцій рівний нулю. (Доходи рівні витратам).
Тільки зайва робота з довідками, і потім зі звітністю.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×