Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.10.16
16680 10
Друкувати
Обране

Житлові субсидії: чергові новації — 2016

Постанова КМУ від 08.09.16 р. № 635 «Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»

Нагадаємо: в Україні 6 млн сімей отримують субсидії на «комуналку». Недавнє підвищення тарифів на гарячу та холодну воду, газ і електроенергію вже викликало збільшення кількості звернень громадян за житловою субсидією. Та ще не таке буде з настанням опалювального сезону! За прогнозами Мінсоцполітики, після перших платіжок за тепло по субсидію прийдуть ще близько 3 млн сімей. На ці цілі внесений Кабміном проект Держбюджету-2017 передбачає виділення 50,7 млрд грн.

При цьому Уряд вже вкотре перекроїв правила «гри». Одразу скажемо: зміни, внесені постановою, що коментується, до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.95 р. № 848 (далі — Положення), здебільшого стосуються порядку визначення сукупного доходу сім’ї.

До такого доходу включаються доходи, нараховані особам, які досягли 14-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи.

У той же час перелік доходів, що не включаються, доповнено новими позиціями:

• вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок;

• вартість протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації;

• суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю працівника під час виконання ним трудових обов’язків.

У новій редакції викладено абзаци третій  п’ятий п. 12 Положення — щодо громадян працездатного віку, тобто від 18 років.

Встановлено, що особам, які досягли 18-річного віку станом на 1 січня поточного року, мають дохід нижче прожиткового мінімуму або які взагалі його не мають, але якщо при цьому вони навчалися на денній формі навчання в загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, в документах на субсидію вписується щомісячний «віртуальний» дохід на рівні одного прожиткового мінімуму.

Нові правила стосуються також громадян з 18-річного віку з середньомісячним сукупним доходом менше прожитмінімуму, але які протягом попереднього року отримували будь-які соціальні виплати. А саме пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідом I та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, допомогу по безробіттю або будь-які доходи, отримані особою, яка не досягла 18-річного віку. Таким особам у розрахунок субсидії включаються фактичнірозміри отриманих ними доходів.

І головне! Якщо особа віком від 18 років не навчалася, не отримувала соцвиплати і не має доходів, то для розрахунку субсидії прийматиметься «віртуальний» дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму.

Як ми розуміємо, такий підхід урядовців слід розцінювати як один з методів боротьби з неофіційним працевлаштуванням і отриманням зарплати «в конвертах». Їх логіка ґрунтується на припущенні: якщо особа існує, то значить на щось (на якісь кошти), а нібито відсутність доходів є їх приховуванням.

Щоправда, в окремих випадках у розрахунок може включатися середньомісячний сукупний дохід на рівні одного прожиткового мінімуму. Це за умови, якщо буде відповідне рішення за результатами ревізій виконавчих органів місцевих рад або відповідних комісій про реальне скрутне матеріальне становище особи, яка претендує на субсидію.

Акцентуємо увагу, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб приймається станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Цю обставину (про дату прожитмінімуму) потрібно взяти до уваги і фізособам-підприємцям, які застосовують спрощену систему оподаткування. В абзаці шостому п. 12 Положення слова «на відповідний місяць» уже в минулому, тепер у розрахунок субсидії враховується дохід ФОП-єдиноподатникам: першої групи — на рівні двох розмірів прожитмінімуму на 31 груднядругої групи — трьох розмірів прожитмінімуму; третьої групи — чотирьох розмірів прожитмінімуму.

Доречно нагадати, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 31 грудня 2015 року встановлено на рівні 1378 грн., а на 31 грудня 2016 року він складе 1600 грн.

Пункт 12 Положення доповнено новим абзацом сьомим щодо порядку розрахунку доходів при призначенні субсидії длявійськовослужбовців. Для осіб, які протягом року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, перебували на строковій військовій службі, середньомісячний сукупний дохід незалежно від отриманих (не отриманих) доходів визначається на рівні половини розміру прожитмінімуму для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

Одразу напрошується запитання: а як бути, якщо військова служба тривала не цілий рік, а тільки частково, припустимо, місяць-два? До того ж, зверніть увагу, говориться про військових «строковиків», виходить, «контрактників» ця норма не стосується.

Новацією є і послаблення непрацюючим пенсіонерам, які не мають інших доходів, крім пенсії. Якщо раніше для розрахунку їм субсидії брався середньомісячний сукупний дохід за останній рік, то тепер враховується розмір пенсії за місяць, що передує місяцю призначання субсидії.

Розширено порядок подання документів для оформлення субсидії (заяви та декларації про доходи):

  • можна, як і раніше, подати до місцевого відділу соцзахисту особисто;
  • надіслати їх поштою на адресу відділу соціального захисту населення;
  • у сільській місцевості можна передати заповнені документи уповноваженим працівникам, які передадуть їх до органів соцзахисту;
  • подати документи в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового підпису. У разі відсутності такого підпису субсидія призначається тільки після підписання зазначених документів у місячний строк, зокрема під час складання акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. У разі непідписання у зазначений строк подаються нові заява і декларація.

До речі, зауважимо, що Мінсоцполітики запустило електронну послугу попередньої реєстрації документів на житлосубсидію на сайтіsubsidii.mlsp.gov.ua.

Доповненим абзацом двадцятим п. 13 Положення встановлено, що списки осіб, яким призначено субсидію, подаються відділами соцзахисту до ЖЕО, ЖБК, ОСББ та підприємств, що надають ЖКП.

Новим абзацом одинадцятим пункту 14 Положення передбачено порядок перерахунку субсидії в межах строку призначення у разі незгоди особи з автоматичним розрахунком субсидії на наступний період, що має додаткові обставини, які безпосередньо впливають на визначення розміру сукупного доходу за попередній період.

Безумовно, не можна не зауважити новий абзац шостий п. 20 Положення про припинення надання раніше призначеної субсидії у разі збільшення чисельності зареєстрованих у житловому приміщенні осіб — з наступного місяця за місяцем змін.

І з цим слід погодитися. На наш погляд, усе логічно. Збільшення кількості мешканців, як за рахунок народження дітей, так і «прописки» дорослих, «тягне» не лише додаткові суми в платіжках на ЖКП, а й нові розміри середньомісячного доходу для розрахунку субсидії. Щоб отримувати субсидію і надалі, але вже в новому розмірі, такі сім’ї повинні звернутися повторно з урахуванням нових обставин.

Автор: Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Бобро Анатолій, Ушакова Лілія

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ, ЖОВТЕНЬ, 2016/№ 40

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Бухгалтерський тиждень»Коментарі
10
Александр
03.10.2016
В статье не совсем верное трактование третьего абзаца п.12 Постанови 848. Пропущена важная деталь с самой постановы - запятая :). И от этого правильный смысл третьего абзаца немного другой.
АННА
04.10.2016
Да сделайте вы нормальную цену на ЖКУ или достойную зарплату и никто у вас субсидии просить не будет. "Дорогое наше правительство "вы скоро все сделаете виртуальным,
Татьяна
04.10.2016
Скоро и наша ЖИЗНЬ станет виртуальной.
Анатолій
04.10.2016
чого робите так, що не можна зробити копію тексту?! Що за моральне уродство?! Дибілізм якийсь!!!
Куку Анатолій
05.10.2016
Руки треба змінити! Текст нормально копіюється!
Коля Куку
05.10.2016
А нащо його копіювати? Вони ще сто раз передумають і змінять ці правила.
ирина
04.10.2016
А як же бути з дитиною ,яка навчається за контрактом ,ні стипендії ,ні будь-яких інших доходів.А батько ,який отримує заробітну плату 1600 грн.віддає 1000 грн на навчання дитини.Як же можна враховувати ,що і дитина отримала мінімальний дохід...
АННА
05.10.2016
Я каждый день на работе, но я не зарабатываю 2 прожиточных минимума (1378*2=2756грн. ) , а как скажите можно на безработного считать 2 минимума.? Да, еще раз убеждаешься в "компетентности" наших законоиздателей......
Коля АННА
05.10.2016
Щодо штучного приписування безробітним доходу у розмірі подвійного прожиткового мінімуму, то це зараз частина загальної тенденції у державі: очевидній брехні і фальсифікації давати "віртуальні" назви. І пояснення причини цієї фальсифікації абсолютно не достойне як для державного органу: чому вони вирішили, що безробітний, який на якісь кошти існує, обов"язково їх заробляє, та ще й у розмірі двох прожиткових мінімумів? Хіба вони самі створювали неофіційні робочі місця і приймали на них безробітних? Тоді звідки така впевненість? По-моєму, переважна більшість безробітних живуть на утриманні своїх родичів. Деякі збирають вторсировину та знаходять інші подібні випадкові підробітки, але вони навряд чи заробляють хоча б половину прожиткового мінімума.
Оксана
06.10.2016
Так Ви зрозумійте правильно, якщо б у суді теж брали віртуальні докази чи віртуальні спростування, що було б? Це ж урядовий віртуальний маразм! Все має бути документально підтверджено. Якщо людині беруть віртуальний дохід, то беріть і віртуальний трудовий стаж і віртуальні відрахування із його віртуального доходу єдиного соціального внеску і так далі...
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі