Інформація по темі "" | Публікації по тегу
10.01.22
987 0
Друкувати
Обране

Звільнення від плати за харчування дітей у ЗДО в 2022 році

Як у 2022 році визначається рівень забезпечення прожиткового мінімуму, який дає право на звільнення батьків від плати за харчування дітей у ЗДО?

Порядок отримання пільги у вигляді звільнення від плати за харчування дітей у ЗДО вже багато років залишається незмінним. У 2022 році у цьому питанні слід керуватися такими законодавчими актами:

Законом про дошкільну освіту1;

1 Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III.

Законом про держбюджет — 20222;

2 Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX.

Порядком № 6673;

3 Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затверджений наказом МОН від 21.11.2002 № 667.

постановою № 12434;

4 Постанова КМУ «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 № 1243.

Порядком № 3055.

5 Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, затверджений постановою КМУ від 24.03.2021 № 305.

Від плати за харчування дитини у ЗДО звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму). Це передбачено п. 2.4 Порядку № 667, абз. 3 п. 1 постанови № 1243 та ч. 5 ст. 35 Закону про дошкільну освіту.

Такий показник щороку установлюється законом про Державний бюджет України.

Звільнення проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу (п. 2.5 Порядку № 667).

Воно запроваджується в місячний строк після подання відповідних документів: довідок про сукупний дохід кожного члена сім’ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, та довідки про склад сім’ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних ЗДО відповідно до Закону про дошкільну освіту в 2022 році збільшується відповідно до зростання прожиткового мінімуму.

Таку норму передбачено ч. 2 ст. 9 Закону про держбюджет — 2022. Отже, для визначення права на звільнення від плати за харчування дітей у ЗДО слід розрахувати показник гарантованого мінімуму для 2022 року.

Він визначається на основі прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць та показника гарантованого мінімуму за минулий рік.

Наведемо розрахунки для 2022 року.

Із відповідними розрахунками на 2021 рік ви можете ознайомитись у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 1-2, с. 26 — 28.

Середній розмір прожиткового мінімуму на 2022 рік становить:

(2393,00 грн + 2508,00 грн + 2589,00 грн) : 3 = 2496,67 грн ≈ 2497,00 грн.

Індекс зростання середнього розміру прожиткового мінімуму у 2022 році порівняно з 2021 роком становить:

2497,00 грн : 2292,00 грн = 1,089,

де 2292,00 грн — середній розмір прожиткового мінімуму на 2021 рік.

Гарантований мінімум у 2022 році дорівнює:

753,00 грн х 1,089 = 820,02 грн, або з урахуванням округлень — 820,00 грн,

де 753,00 грн — гарантований мінімум у 2021 році.

ВАЖЛИВО!

Батьки або особи, які їх замінюють, звільняються від плати за харчування дитини у ЗДО за умови, якщо сукупний дохід на кожного члена їх сім’ї за попередній квартал не перевищував 820 грн

Довідки про доходи і склад сім’ї слід оновлювати щокварталу.

А як же бути з довідкою, якщо один із батьків (осіб, що їх замінюють) не працює взагалі? У такому разі один із батьків (осіб, що їх замінюють) не може надати довідку про сукупний дохід і він повинен надати документ, який підтверджує відсутність у нього місця роботи. Це може бути довідка з центру зайнятості, де особа перебуває на обліку, або з податкової служби про відсутність доходів тощо. Окрім звільнення від плати за харчування за рівнем доходу сім’ї, існують ще категорії дітей, які мають право на безкоштовне харчування у ЗДО. Наведемо їх у таблиці.

Категорії дітей, які мають право на безкоштовне харчування

Категорії дітей

Законодавча підстава для звільнення від плати за харчування

Законодавча норма

Діти із малозабезпечених сімей

Від плати за харчування дітей у ЗДО звільняються батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону № 17686

п. 2.4 Порядку № 667,

абз. 3, 4 п. 1 постанови № 1243,

п.4 Порядку № 305,

абз. 4 ч. 5 ст. 35 Закону № 2628

Діти, що перебувають у санаторних та спеціальних і корекційних (інклюзивних) ЗДО (групах)

Плата за харчування не справляється:

• у санаторних ЗДО (групах) для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу;

• у спеціальних та корекційних (інклюзивних) ЗДО (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного або розумового розвитку

п. 2.6 Порядку № 667,

абз. 2 п. 2 постанови № 1243,

п. 4 Порядку № 305

Діти з інвалідністю

Не справляється плата за харчування дітей з інвалідністю. При цьому не має значення тип ЗДО, у якому перебуває дитина

п. 2.6 Порядку № 667,

абз. 2 п. 2 постанови № 1243,

абз. 4 ч. 5 ст. 35 Закону № 2628

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування

Не справляється плата за харчування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у т. ч. й тих, які перебувають під опікою і виховуються в сім’ях

п. 2.6 Порядку № 667,

абз. 4 ч. 5 ст. 35 Закону № 2628,

п. 4 Порядку № 305

Діти загиблих військових та з числа осіб, визначених ст.10 Закону № 35517

Не справляється плата за харчування дітей працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, тощо.

Також не справляється плата за харчування дітей з числа осіб, визначених ст.10 Закону № 3551

п. 2.6 Порядку № 667,

абз. 4 ч. 5 ст. 35 Закону № 2628,

п. 4 Порядку № 305

Діти в ЗДО, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, та постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи

Не справляється плата за харчування дітей закладів освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, що проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, відповідно до Закону № 7968

п. 4 Порядку № 305

Діти внутрішньо переміщених осіб та постраждалі внаслідок військових конфліктів

Не справляється плата за харчування дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів

п. 4 Порядку № 305

6 Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-III.

7 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 № 3551-XII.

8 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII.

Окрім зазначених у таблиці категорій дітей, ОМС можуть встановлювати додаткові пільги, прямо не передбачені законодавством, для інших категорій дітей. Таке право передбачено ст. 34 Закону про місцеве самоврядування9, абз. 5, 6 п. 2 постанови № 1243 та п. 4 Порядку № 305 (ср. USER_SHOW_ID).

9 Закон України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.97 № 280/97-ВР.

Зауважимо: у будь-якому із зазначених випадків батьки або особи, що їх заміняють, повинні подати документи, що підтверджують право на звільнення від плати за харчування, зокрема, довідки, висновки медико-соціальної експертної комісії та психолого-медико-педагогічної консультації.

Розподіл коштів на організацію безоплатного гарячого харчування дітей, облік і звітність за використання коштів, які виділяються на безоплатне харчування в закладах освіти, здійснюються відповідно до законодавства.

Ведення обліку дітей, що забезпечуються безоплатним гарячим харчуванням, у т. ч. тих, які мають особливі дієтичні потреби, здійснює вихователь. Саме він повинен щодня (сьогодні на завтра) надавати відповідну інформацію відповідальній особі та уточнювати її зранку поточного дня (п. 4 Порядку № 305).

Бюджетна бухгалтерія, січень, 2022/№ 1

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі