Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.08.24
34 0
Друкувати
Обране

Додаткові ремонтні роботи: чи можливо укласти додаткову угоду?

Бюджетна установа в червні 2024 року провела відкриті торги на закупівлю послуг із поточного ремонту на суму 250 тис. грн, уклала договір з підрядною організацією. Під час проведення ремонту виявилось, що треба виконати додаткові ремонтні роботи на цьому ж об’єкті? Як правильно діяти замовнику? Чи можемо укласти додаткову угоду до такого договору та збільшити його суму?

Додаткова угода та збільшення суму договору: чи можливо?

Звісно, в певних випадках замовник має право укласти додаткову угоду та збільшити суму, передбачену в договорі. Втім, в ситуації читача замовник не має для цього законодавчих підстав. І це зумовлено певними причинами.

За загальним правилом унести зміни до договору, укладеного за результатами відкритих торгів, сторони можуть лише у разі зміни його істотних умов. Вичерпний перелік підстав, коли замовнику дозволено змінювати істотні умови договору та укладати додаткову угоду, передбачено в п. 19 постанови № 1178*.

* Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

Проте жодна із цих підстав для внесення змін до договору закупівлі не стосується ситуації нашого читача.

Таким чином, замовнику не варто здійснювати закупівлю додаткових ремонтних робіт з поточного ремонту шляхом укладання додаткової угоди до раніше укладеного договору про закупівлю. Але розв’язати питання замовника можливо. При цьому рішення досить просте, а головне — цілком законне.

УВАГА!

Замовник може закупити додаткові роботи або послуги шляхом укладання прямого договору

Підстави для укладання прямого договору передбачено п.п. 8 п. 13 постанови № 1178. Втім, для цього замовник має дотримуватися певних умов. Розглянемо ці умови детальніше.

Укладання прямого договору: які умови?

Тож замовник може закупити додаткові ремонтні роботи або послуги шляхом укладання прямого договору. Для цього він повинен дотримуватися таких обов’язкових вимог:

1) мати підтвердження, що необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг пов’язана з предметом закупівлі основного договору про закупівлю;

2) здійснювати закупівлю додаткових робіт чи послуг тільки в того самого виконавця робіт (надавача послуг), з яким було укладено основний договір;

3) провести закупівлю додаткових робіт чи послуг протягом трьох років після укладення договору про закупівлю;

4) загальна вартість додаткових робіт чи послуг не повинна перевищувати 50 % від ціни основного договору про закупівлю.

Отже, замовник має перевірити, чи можливо виконати всі вимоги одночасно. Якщо все так, тоді немає жодних перепон для укладання саме прямого договору з тим самим виконавцем робіт.

Зверніть увагу: вартість такого прямого договору не повинна перевищувати 50 % від основного договору. Тобто вона може бути менше його загальної вартості або ж дорівнювати половині такої суми. Виходить, що у випадку читача він може укласти прямий договір з тим самим виконавцем на додаткові роботи на суму меншу або яка дорівнює 125 тис. грн.

Разом з тим можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю. Про це чітко зазначено в п.п. 8 п. 13 постанови № 1178. З огляду на це, радимо замовникам прописувати в проєктах договорів умови виконання додаткових робіт та послуг.

Як діяти замовнику?

У разі закупівлі додаткових робіт чи послуг з поточного ремонту замовнику потрібно:

— мати обґрунтоване та документальне підтвердження того, що таку додаткову потребу в роботах чи послугах замовник не міг передбачити на момент укладання основного договору;

— додати таку закупівлю до річного плану закупівель. Цю інформацію оприлюднюємо протягом п’яти робочих днів із дня затвердження змін до річного плану;

— укласти прямий договір про виконання робіт (надання послуг);

оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель щодо такої закупівлі;

— додатково оприлюднити договір та всі додатки до нього (за наявності), а також обґрунтування для укладання прямого договору. Таке обґрунтування уповноважена особа або інша службова (посадова) особа замовника готує у вигляді розпорядчого рішення або іншого документа. Цей документ погоджує (затверджує) керівник замовника або інша особа, визначена керівником замовника. Детальніше про складання такого документа під час укладання прямого договору — в матеріалі «Обґрунтування для укладення прямого договору: коли та як складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 36).

Висновки

  • Для закупівлі додаткових ремонтних робіт або послуг замовник може укласти прямий договір з виконавцем робіт. Головна вимога — одночасне дотримання вимог, передбачених п.п. 8 п. 13 постанови № 1178.
  • Після укладання прямого договору замовник має оприлюднити прямий договір, обґрунтування для укладання такого договору та звіт про такий договір.

Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2024/№ 33

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі