Поточний ремонт у 10 закладах освіти: як провести закупівлю?
У цій ситуації під час визначення предмета закупівлі та, власне, вибору процедури закупівлі відділ освіти, як замовник, має враховувати вимоги закупівельного законодавства, а також законодавства у сфері будівництва. Далі пояснимо, на що слід звернути увагу замовнику передусім.
Визначаємо предмет закупівлі
У цій ситуації замовник має керуватися загальними правилами визначення предмета закупівлі для поточного ремонту. При цьому кількість об’єктів (закладів освіти), що потребують поточного ремонту, значення не має.
Тож, по-перше, поточний ремонт будь-якого об’єкта (нерухомого або рухомого майна) з позиції закупівельного законодавства є різновидом послуг. Так, згідно з п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону № 922* до послуг, серед інших, належить, зокрема поточний ремонт.
* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
По-друге, під час закупівлі послуг із поточного ремонту предмет закупівлі слід визначати з урахуванням особливостей, передбачених Порядком № 708*.
* Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708.
Так, предмет закупівлі послуг із поточного ремонту визначають за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією ДБН А.2.2-3:2014*.
Втім, Порядок № 708 містить лише згадку про такі об’єкти будівництва, як будинок, будівля, споруда, лінійний об’єкт інженерно-транспортної інфраструктури. А ось визначення кожного із них замовнику слід шукати саме в ДБН А.2.2-3:2014.
Оскільки в ситуації читача заплановані роботи виконуватимуться на кожному об’єкті (будівлі закладу освіти) окремо, кожен з них становить окремий предмет закупівлі.
УВАГА!
Поточний ремонт кожної будівлі — окремий предмет закупівлі
Відповідно під час формування очікуваної вартості такого предмета закупівлі варто підсумувати всі заплановані роботи на відповідному об’єкті. Тобто це необхідно зробити за кожною будівлею.
По-третє, під час визначення предмета закупівлі за кожною окремою будівлею обирайте код ДК 021:2015* за будь-якою цифрою, який найбільше відповідає предмету закупівлі.
Нагадаємо: Порядок № 708 не містить прямої вказівки, за якою саме цифрою ДК 021:2015 замовник має обирати код Класифікатора, який найбільше підходить тому чи іншому предмету закупівлі послуг. Тому у разі, наприклад, поточного ремонту будівлі предмет закупівлі визначаємо за кодом ДК 021:2015 45000000-7 «Будівельні роботи та поточний ремонт».
Як закупівлю обрати та скільки договорів укласти?
Обираючи закупівельну процедуру для поточного ремонту, замовник має орієнтуватися на очікувану вартість предмета закупівлі. Тобто для цього слід відштовхуватися від очікуваної вартості послуг з поточного ремонту на кожному об’єкті (в кожному закладі освіти).
При цьому стане у пригоді інформація, зазначена в такому документі, як кошторис на виконання робіт з поточного ремонту. Детальніше про цей документ див. у матеріалі «Документальне оформлення ремонтних робіт» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 23, ср. USER_SHOW_ID).
Після цього очікувану вартість поточного ремонту на кожному об’єкті порівнюємо з вартісною межею, визначеною в п. 10 постанови № 1178*. І тут можливі два варіанти:
1) якщо загальна очікувана вартість послуг з поточного ремонту будівлі перевищує 200 тис. грн — проводимо відкриті торги;
2) якщо очікувана вартість поточного ремонту не перевищує 200 тис. грн — укладаємо прямий договір з виконавцем.
Зауважте: замовник має обрати закупівельну процедуру щодо кожного предмета закупівлі, тобто для кожного об’єкта (кожного закладу освіти). Відповідно якщо таких об’єктів 10, то й договорів також буде 10.
Таким чином, під час закупівлі послуг з поточного ремонту замовнику необхідно:
— по-перше, додати кожну закупівлю до річного плану. Цей документ необхідно оприлюднити в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження;
— по-друге, укласти прямі договори з виконавцями або ж провести відкриті торги, визначити переможців та укласти з ним договори про закупівлю з урахуванням вимог постанови № 1178.
Висновки
- Поточний ремонт кожної будівлі — це окремий предмет закупівлі.
- Щодо кожного предмета закупівлі визначаємо очікувану вартість. З огляду на це, укладаємо прямі договори з виконавцями або ж проводимо відкриті торги.
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 32