Придбання вживаного авто, виготовленого в рф: чи можливо?
Одразу зазначимо — ми не радимо установі придбавати нехай навіть вживане авто, виготовлене в рф, оскільки наразі вчинення таких дій заборонено чинним законодавством. Пояснимо детальніше.
По-перше, передбачено заборону (мораторій) щодо відносин за участю осіб, пов’язаних із державою-агресором, та товарів виробництва цієї країни. Про це чітко зазначено в п. 2 постанови № 1178*.
Так, замовникам заборонено закуповувати товари, роботи та послуги:
1) у громадян країн-агресорів, а саме: російської федерації, Республіки Білорусь, Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах);
2) у юросіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства російської федерації, Республіки Білорусь, Ісламської Республіки Іран;
3) у юросіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 % і більше, якої є російська федерація, Республіка Білорусь, Ісламська Республіка Іран, громадянин російської федерації, Республіки Білорусь, Ісламської Республіки Іран, або юросіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства російської федерації, Республіки Білорусь, Ісламської Республіки Іран.
Водночас Кабмін передбачив винятки щодо застосування зазначеного обмеження. Зокрема, це стосується випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
По-друге, замовникам заборонено здійснювати закупівлі товарів, робіт та послуг походженням із країн-агресорів. Зауважте: це стосується таких країн, як російська федерація, Республіка Білорусь та Ісламська Республіка Іран. Це чорним по білому прописано в абз. 2 п. 2 постанови № 1178.
Єдиний виняток, який дозволив Кабмін, — закупівля товарів походженням із російської федерації та Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності цією постановою.
З огляду на вищезазначене, в ситуації читача:
— замовнику 100-відсотково не варто планувати закупівлю вантажного авто, виробленого в рф. При цьому не має значення, коли таке авто було ввезено в Україну. Позаяк із набранням чинності постановою № 1178 заборонено здійснювати закупівлі будь-яких товарів, робіт та послуг походженням із країн-агресорів;
— замовник може придбавати лише запчастини для ремонту та обслуговування транспортних засобів, виготовлених у рф та Республіці Білорусь. Однак ідеться про транспортні засоби, придбані до набрання чинності постановою № 1178, тобто до 19.10.2022. Як бачимо, значення має не дата ввезення такого транспортного засобу в Україну, а дата його придбання установою-замовником.
Отже, вихід тільки один — розглянути пропозиції щодо інших транспортних засобів, які не походять з рф чи інших країн-агресорів. Інакше замовнику доведеться відхилити тендерну пропозицію такого учасника. Причому це не право замовника, а його прямий обов’язок. Підстава для відхилення тендерної пропозиції такого учасника передбачена абз. 8 п.п. 1 п. 44 постанови № 1178.
ВИСНОВКИ
- Замовникам заборонено здійснювати закупівлі будь-яких товарів, робіт та послуг походженням із країн-агресорів.
- Дозволено закуповувати лише запчастини походженням із російської федерації та Республіки Білорусь, необхідні для ремонту та обслуговування товарів, придбаних замовником до 19.10.2022.
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 30