Інформація по темі "" | Публікації по тегу
05.12.24
122 0
Друкувати
Обране

Продовження договорів на 2025 рік + 20 %: як правильно це зробити?

У 2024 році бюджетна установа здійснила закупівлю бензину через е-каталог. Строк дії такого договору закінчується 31.12.2024. Чи можемо ми у грудні цього року продовжити строк дії договору на 2025 рік, а вже потім у 2025 році укласти додаткову угоду щодо збільшення суми договору на 20 % від суми попереднього року? Як правильно це зробити?

Які договори можна продовжити на 2025 рік?

Для бюджетних установ постачання певної категорії товарів або послуг має здійснюватися на постійній основі без затримок та перерв на вихідні. Передусім ідеться про товари та послуги першочергової потреби, як-то продукти харчування, енергоносії, комунальні послуги тощо. Саме тому вже в грудні 2024 року замовники мають подбати, аби постачання зазначених товарів та послуг відбувалося з самого початку січня 2025 року стабільно і без затримок. Як це забезпечити? Дієвий механізм розв’язання такої ситуації для замовників передбачено закупівельним законодавством. Головне — правильно та вчасно його застосовувати. Далі пояснимо детальніше.

Вичерпний перелік підстав, коли замовнику дозволено змінювати істотні умови закупівельного договору та укладати додаткову угоду, визначено п. 19 постанови № 1178*. Зокрема, законодавець надає замовнику право змінювати умови договору у зв’язку із застосуванням положень ч. 6 ст. 41 Закону № 922**. Можливість унесення змін до договору в такому разі передбачено п.п. 8 п. 19 постанови № 1178.

* Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

** Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

Нагадаємо: згадана норма Закону № 922 дозволяє замовникам продовжувати дію договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року.

Як бачимо, певних строкових обмежень для проводження строку дії таких договорів в Законі № 922 не прописано. Зазвичай максимальний строк продовження таких договорів становить три місяці. Тож кожен замовник має самостійно визначити такий строк.

Отже, цією підставою замовники можуть скористатися щодо:

укладених закупівельних договорів.

І насамперед це стосується договорів, укладених за результатами проведених відкритих торгів та е-каталогу. Також дія цих норм поширюється на договори про закупівлю, укладені без використання електронної системи закупівель (далі — ЕСЗ) відповідно до пп. 10 і 13 (крім пп. 13 та 15 п. 13) постанови № 1178.

А от продовжити договори, які не є закупівельними, на цій підставі замовник не має права. Тобто пролонгувати прямі договори, укладені згідно з п. 11 постанови № 1178, не вийде;

— закупівельних договорів, чинних у поточному році.

Вочевидь, продовжити строк дію договору замовник може до моменту спливу строку дії такого договору, згідно з яким сторони продовжують виконувати свої зобов’язання.

Як бачимо, для продовження договору на наступний 2025 рік від замовника не вимагається нічого складного. Для цього достатньо укласти з певним контрагентом додаткову угоду про продовження строку дії договору.

УВАГА!

Замовнику слід укласти першу додаткову угоду про продовження договору на 2025 рік до 31.12.2024

Тобто займатися цим питанням після 01.01.2025 вже недоречно.

Зауважте: продовження чинного договору на 2025 рік — це тільки половина справи. Решту замовник має виконати вже на початку 2025 року.

Також у 2024 році не забудьте оприлюднити в ЕСЗ зміни до договору (додаткову угоду) та повідомлення про внесення змін до договору. Для оприлюднення цих документів у замовника є три робочих дні з дня внесення змін. А от звітувати про виконання такого договору замовник буде вже після фактичного виконання такого договору або після закінчення строку дії договору. Але це доведеться зробити вже в 2025 році.

Як діяти замовнику на початку 2025 року?

Вже у січні 2025 року замовник має реалізувати другу частину положень, передбачених ч. 6 ст. 41 Закону № 922 (ср. USER_SHOW_ID).

Для цього замовник повинен знову внести зміни до продовженого закупівельного договору, але зміст таких змін буде інший. Так, на початку січня 2025, маючи затверджений кошторис, замовник повинен укласти додаткову угоду щодо збільшення суми такого договору та обсягів закупівлі на 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному у 2024 році.

У такому разі замовник має дотримуватися таких вимог:

1) зміни до договору дозволено вносити у разі, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку. Тобто видатки на придбання відповідних товарів та послуг мають бути передбачені в кошторисі вашої установи на 2025 рік;

2) додаткову угоду дозволено укладати максимум на 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному у 2024 році. Тобто можна укласти угоду й на меншу суму, але не більше ніж на 20 % від початкового минулорічного закупівельного договору.

Для цього замовник за загальним правилом повинен:

— по-перше, оформити рішення (протокол) про внесення змін до договору.

У цій ситуації замовник вносить зміни до договору у зв’язку зі збільшенням суми договору та обсягів закупівлі на 20 % суми, визначеної в початковому минулорічному договорі про закупівлю. Тобто застосовує підставу, передбачену п.п. 8 п. 19 постанови № 1178;

— по-друге, оформити та надіслати постачальнику додаткову угоду до закупівельного договору, на підставі якої збільшується кількість товару та сума договору;

— по-третє, оприлюднити в ЕСЗ повідомлення про внесення змін до договору, а також безпосередньо зміни до договору (тобто додаткову угоду). Строк для оприлюднення таких документів — три робочих дні з дня внесення змін;

— по-четверте, оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю. Для оприлюднення цього документа у замовника є 20 робочих днів із дня настання однієї з таких подій:

— або закінчення строку дії договору про закупівлю (за умови його виконання сторонами);

— або виконання сторонами договору про закупівлю;

— або розірвання такого договору.

Висновки

  • Якщо замовник має намір продовжити чинний договір на 2025 рік, слід оформити дві додаткові угоди.
  • Перша угода — на продовження строку дії такого договору на наступний рік. Її необхідно скласти до 31.12.2024.
  • Друга угода — на збільшення обсягу закупівлі на 20 % суми, визначеної в минулорічному договорі. Цю додаткову угоду слід укладати у січні 2025 року, після затвердження кошторису установи.

Бюджетна бухгалтерія, грудень, 2024/№ 46

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі