Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.11.24
159 0
Друкувати
Обране

Споживання води орендарем: як розрахувати суму відшкодування?

Як розрахувати вартість спожитої орендарем води за умови, що орендар проводить гурткові заняття, користуючись тільки туалетом?

Відшкодування комунальних послуг орендарем

Насамперед пригадаємо загальний механізм відшкодування орендарем вартості спожитих комунальних послуг балансоутримувачу (орендодавцю). З цією метою звернемося до норм Закону № 157* та Методики № 630**.

* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.

** Методика розрахунку орендної плати за державне майно, затверджена постановою КМУ від 28.04.2021 № 630.

Але, як добре відомо, дія Методики № 630 поширюється на оренду державного майна. Натомість щодо орендної плати за комунальне майно органи місцевого самоврядування можуть прийняти свої місцеві методики її розрахунку. За відсутності затвердженої на місцевому рівні методики розрахунку орендної плати в питаннях оренди комунального майна слід керуватися нормами саме Методики № 630. Таку вимогу передбачено ч. 2 ст. 17 Закону № 157.

Слід чітко розуміти, що до плати за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання такого майна та плата за послуги, які надає балансоутримувач орендарю згідно з договором (п. 4 Методики № 630).

Тому відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна і надання комунальних послуг орендар має здійснювати відповідно до окремого договору.

На сьогодні необхідно застосовувати Примірний договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна (у тому числі місць загального користування та прибудинкової території) та надання комунальних послуг орендарю, розроблений з урахуванням оновленого законодавства щодо оренди державного та комунального майна (далі — Примірний договір відшкодування) затверджений наказом № 1576*.

* Наказ ФДМУ «Про затвердження Примірного договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна (у тому числі місць загального користування та прибудинкової території) та надання комунальних послуг орендарю» від 05.09.2023 № 1576.

Балансоутримувач укладає або продовжує дію договорів про надання комунальних та інших послуг, здійснює оплату за спожиті послуги відповідно до їх умов.

Зі свого боку, орендар відшкодовує балансоутримувачу його витрати за договорами про надання комунальних та інших послуг (п. 1.1 Примірного договору відшкодування).

До таких послуг належать, зокрема:

— постачання електроенергії;

— водопостачання і водовідведення;

— теплопостачання;

— послуги з вивезення твердих побутових відходів;

— постачання природного газу;

— послуги з розподілу природного газу;

— послуги з дератизації та дезінсекції;

— прибирання та догляд за прибудинковою територією;

— обслуговування димових, вентиляційних каналів та ліфтів.

Такий перелік послуг наведений у примітці до Примірного договору відшкодування.

Зауважте: виходячи з п. 6.5 розд. ІІ Примірного договору № 820*, протягом п’яти робочих днів із дати укладання договору про оренду балансоутримувач зобов’язаний надати орендареві для підписання два примірники договору про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг.

* Примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, затверджений постановою КМУ від 12.08.2020 № 820.

У свою чергу, орендар протягом десяти робочих днів із моменту отримання цих примірників повинен:

— підписати і повернути балансоутримувачу примірник договору

або

— подати балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню ним за договором.

Як розрахувати кількість спожитих орендарем послуг водопостачання?

Зазвичай розрахунок плати за водопостачання і водовідведення здійснюють пропорційно до кількості працівників орендаря відносно загальної чисельності працівників, які працюють у будівлі.

Отже, кількість спожитих орендарем послуг з водопостачання і водовідведення слід визначати розрахунковим шляхом, використовуючи наявні дані щодо фактичного споживання установою послуг з водопостачання і водовідведення, кількості працюючих та режиму роботи орендаря та орендодавця.

Але оскільки гуртки можуть проводитися орендарем не цілий день, а певну кількість годин, то під час розрахунку слід ураховувати і погодинне споживання води.

Розглянемо це на конкретному прикладі. І розрахуємо не тільки вартість водопостачання, а й вартість водовідведення.

Приклад. У будівлі орендодавця працює 70 працівників.

В орендованому приміщенні працює викладач, який проводить заняття кожен день по 2 години. За жовтень заняття відвідували 10 осіб. Тобто фактично у орендаря було 11 осіб (викладач та 10 підопічних).

За жовтень загалом спожито 45 м3 води. Тариф на водопостачання — 19,20 грн/м3. Тариф на водовідведення — 10,80 грн/м3. Режим роботи орендодавця: з 09:00 до 17:00 (8 годин), режим орендаря з 14:00 до 16:00 (2 години).

Розрахуємо, яка кількість спожитої води припадає на кожну особу, що перебувала у приміщеннях будівлі, в т. ч. на орендаря, у жовтні 2024 року:

45 м3: (70 осіб + 11 осіб) = 0,56 м3.

Таким чином, за 23 робочих дні жовтня 2024 року кожна з осіб, яка перебувала в приміщеннях установи, в середньому спожила 0,56 м3 води.

Визначимо, кількість спожитої води орендарем пропорційно його фактичному перебуванню протягом робочого дня:

0,56 м3 х 11 осіб х 2 год : 8 год = 1,46 м3.

Отже, за 23 робочих дні жовтня при 2-годинному робочому дні орендар спожив 1,46 м3 води. У грошовому виразі — це 28,03 грн (1,46 м3 х 19,20 грн/м3).

Кількість послуг з водовідведення, яку орендар має відшкодувати балансоутримувачу, також становить 1,46 м3, що у грошовому виразі дорівнює 15,77 грн (1,46 м3 х 10,80 грн/м3).

Загалом за жовтень орендар повинен відшкодувати за водопостачання та водовідведення 43,80 грн (28,03 грн + 15,77 грн).

Бюджетна бухгалтерія, грудень, 2024/№ 45

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі