Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.02.24
44 0
Друкувати
Обране

Відкриті торги не відбулися: коли можна укласти прямий договір?

На початку 2024 року було оголошено відкриті торги на закупівлю продуктів харчування, але вони не відбулись через відсутність учасників. Чи може установа укласти прямий договір, зменшивши при цьому кількість продуктів харчування і загальну суму договору? Як правильно вчинити в цій ситуації?

Які умови для укладання прямого договору?

Дійсно, установа-замовник може укласти прямий договір, якщо відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції. Така можливість передбачена п.п. 6 п. 13 постанови № 1178*.

* Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

Але скористатися таким правом замовник може лише у разі дотримання певних умов.

1. Предмет закупівлі не повинен змінюватися.

Назва предмета закупівлі, визначена замовником під час оголошення відкритих торгів, має відповідати назві, зазначеній в прямому договорі. Також незмінним має лишитися код такого предмета закупівлі, визначений замовником згідно з Національним класифікатором України «Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015», затвердженим наказом Мінекономіки від 23.12.2015 № 1749.

2. Технічні, кількісні та якісні характеристики не повинні відрізнятися від характеристик, визначених тендерною документацією.

Замовник не може змінювати характеристики, зазначені щодо такого предмета закупівлі (модель, розмір, колір, кількість, обсяг тощо) в тендерній документації.

Будьте уважні: якщо на момент укладання прямого договору зменшилася потреба в кількості предмета закупівлі, замовника НЕ може укласти прямий договір на меншу кількість.

Як діяти замовнику у такому разі? Найпростіше укласти прямий договір на ту ж саму кількість, що була зазначена в тендерній документації, а потім, за потреби, внести відповідні зміни до укладеного договору.

3. Сума договору НЕ може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які не відбулися.

Це означає, що замовнику заборонено укладати прямий договір на більшу суму, ніж очікувана вартість відкритих торгів, які були відмінені. Але укласти прямий договір на меншу суму замовнику ніщо не заважає.

Майте на увазі: за таких умов замовник може укласти прямий договір на меншу суму, але кількість товару змінювати він не має права.

4. Укладений прямий договір не повинен відрізнятися від проєкту договору про закупівлю у відкритих торгах.

5. Вимоги до учасника, з яким замовник укладає прямий договір, не повинні відрізнятись від вимог, визначених у тендерній документації (крім вимог, передбачених п. 47 постанови № 1178).

Які дії замовника?

Насамперед до укладанням прямого договору замовник має оформити рішення про застосування підстави для укладання прямого договору, передбаченої п. 13 постанови № 1178 (ср. USER_SHOW_ID). Для цього уповноважена особа має скласти відповідний протокол. Але оприлюднювати цей документ в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ) не потрібно.

Також у разі укладання прямого договору замовник повинен:

1) додати інформацію про закупівлю до річного плану. Такий документ підлягає оприлюдненню протягом 5 робочих днів;

2) укласти прямий договір про закупівлю;

3) оформити обґрунтування для здійснення закупівлі відповідно до п.п. 5 п. 13 постанови № 1178;

4) оприлюднити:

— звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ. Строк оприлюднення такого звіту — 10 робочих днів з дня укладання договору;

— договір про закупівлю та всі додатки до нього;

— обґрунтування.

Висновки

  • Після відміни торгів замовник може укласти прямий договір лише у разі дотримання низки умов.
  • Під час укладання прямого договору замовник не може одночасно зменшити кількість товару та суму договору.

Бюджетна бухгалтерія, березень, 2024/№ 9

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі