Закупівлі до 50 тис. грн: яку інформацію оприлюднювати?
Закупівлі товарів і послуг на невеликі суми, зокрема до 50 тис. грн, — справа поширена. Та оскільки Кабмін коригує закупівельне законодавство постійно, замовники заледве встигають опановувати та підлаштовувати закупівлі під нові законодавчі вимоги. Насамперед маємо на увазі нещодавні зміни, внесені до постанови № 1178*. Далі пояснимо, коли замовникам слід оприлюднити звіт про договір, укладений без ЕСЗ.
Звіт про договір, укладений без ЕСЗ: оприлюднювати чи ні?
Власне, плутанина в замовників виникає через те, що звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, згадується в декількох пунктах постанови № 1178. Тому аби правильно визначити, оприлюднювати такий звіт чи ні, передусім слід визначити, згідно з яким пунктом постанови № 1178 замовник здійснює ту чи іншу закупівлю.
Розглянемо закупівлі, які цікавлять читача, — закупівлі до 50 тис. грн. Такі закупівлі замовники здійснюють без використання ЕСЗ шляхом укладання договору з контрагентом, спираючись на норми цивільного законодавства.
УВАГА!
У разі здійснення закупівель до 50 тис. грн замовники НЕ оприлюднюють звіт про договір про закупівлю, укладений без ЕСЗ
Це головне правило, яке чорним по білому прописано в абз. 2 п. 11 постанови № 1178.
Зауважте: ця норма не одразу була присутня в постанові № 1178. І саме з цієї причини багато хто трактував відповідь на це запитання по-різному. Але Кабмін поставив крапку в цьому питанні завдяки постанові № 157*, яка набрала чинності з 25.02.2023. Тож поза будь-яким сумнівом — про закупівлі до 50 тис. грн НЕ звітуємо.
Також Мінекономіки підтвердило цей висновок у своєму листі*. До того ж у цьому листі в додатку наведено перелік інформації про закупівлю відповідно до пп. 9, 10, 11 і 13 постанови № 1178, яку замовники мають оприлюднювати. Тому радимо звернути увагу на кожен із зазначених пунктів та врахувати оновлені вимоги закупівельної постанови. Утім, для закупівель, які стосуються читача, з часу виходу листа все залишилося без змін.
* Лист Мінекономіки «Щодо внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 28.02.2023 № 3323-04/8463-06.
Як діяти замовнику?
У ситуації читача слід діяти таким чином:
1) додаємо закупівлю до річного плану. Інформацію про це оприлюднюємо протягом п’яти робочих днів із дня затвердження змін до річного плану;
2) укладаємо договір із контрагентом;
3) ані сам договір, ані звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, щодо закупівлі до 50 тис. грн не оприлюднюємо.
Та як бути, якщо замовник уже «перестрахувався» і таки оприлюднював звіти про такі закупівлі? Одразу зазначимо: відповідальність за оприлюднення інформації щодо закупівель до 50 тис. грн у ст. 16414 КупАП* не передбачена. Навпаки, стягнення передбачено за неоприлюднення інформації про закупівлі. Звісно, це стосується випадків, коли закупівельне законодавство зобов’язує замовника це зробити, а він порушив такі вимоги.
* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.
Ба більше, такі звіти не доведеться оприлюднювати в ЕСЗ навіть після припинення воєнного стану в Україні. Принаймні, чинна редакція постанови № 1178 наразі таких вимог не містить. Тому накопичувати в чернетках звіти про такі закупівлі навряд чи доцільно.
ВИСНОВКИ
- Про закупівлі на суму до 50 тис. грн замовники не оприлюднюють звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ.
- Укладений договір також не потрібно оприлюднювати в ЕСЗ. А от до річного плану замовник має вносити закупівлі від 0 грн та оприлюднювати його в ЕСЗ.
Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2024/№ 29