Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.09.24
830 0
Друкувати
Обране

Закупівля через е-каталог до 100 тис. грн: які документи оприлюднювати?

Бюджетна установа планує закупити продукти харчування на суму до 100 тис. грн через е-Market? Чи можна укладений договір вважати закупівельним договором? Чи повинен замовник оприлюднювати зміни до такого договору, якщо такий факт відбудеться?

Договір, укладений через е-Market: закупівельний чи ні?

Одразу зазначимо, в довоєнний період, коли замовники під час здійснення закупівель керувалися насамперед Законом № 922*, позиція Мінекономіки з цього питання була однозначною. І головний висновок уповноваженого органу був таким: договір, укладений з використанням е-каталогу, не є договором закупівлі в розумінні Закону № 922.

* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

Власне, суперечок щодо цього в закупівельній сфері не виникало. Позаяк у своїх роз’ясненнях фахівці Мінекономіки наводили «залізні» аргументи, як ось у цьому роз’ясненні. Пояснимо, про які саме аргументи йдеться.

Так, по-перше, договором про закупівлю в розумінні Закону № 922 є господарський договір, який укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

По-друге, договором про закупівлю, укладеним з використанням е-каталогу, є договір, укладений замовником із переможцем відбору, та/або документ, що підтверджує придбання замовником товару у переможця відбору відповідно до Порядку № 822*. Саме таке визначення договору було наведено в Порядку № 822 до змін, унесених до цього документа постановою № 677**.

* Порядок формування та використання електронного каталогу, затверджений постановою КМУ від 14.09.2020 № 822.

** Постанова КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань публічних закупівель» від 04.07.2023 № 677.

І по-третє, серед процедур закупівель, наведених у ст. 13 Закону № 922, закупівлі з використанням е-каталогу взагалі не згадувалися.

З огляду на це, Мінекономіки вважало, що договором про закупівлю є виключно договір, укладений за результатами проведення процедур, передбачених Законом № 922. Відповідно договір, укладений з використанням е-каталогу, не вважався закупівельним договором.

Але з часом Кабмін уніс низку зміни до закупівельного законодавства. Як наслідок — Мінекономіки дещо відкоригував свої висновки щодо договору, укладеного з використанням е-каталогу.

Насамперед на період дії воєнного стану основним дороговказом у закупівельних питаннях стала постанова № 1178*. Безперечно, Закон № 922 є чинним і застосовується, але лише в тій частині, що передбачено постановою № 1178.

* Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

Та головне — наразі закупівлі товарів із застосуванням е-каталогу замовники здійснюють з огляду на вимоги, прописані в постанові № 1178. Власне, використання е-каталогу постанова № 1178 розглядає як альтернативу відкритим торгам.

Так, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у т. ч. електронний каталог для закупівлі товарів. Про це чітко зазначено в п. 11 постанови № 1178.

Крім того, згідно з чинною редакцією Порядку № 822 договір про закупівлю, укладений з використанням е-каталогу, — це договір, укладений замовником з переможцем відбору. Тобто саме визначення такого договору виглядає вже не так категорично, як це було раніше.

Ба більше, завдяки постанові № 677 Кабмін запровадив суттєві нововведення щодо здійснення закупівель замовниками через е-Market. Докладніше про них ми розповідали в матеріалі «Закупівельні зміни з 1 вересня: що цікавого для замовників?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 30.

Договір укладений через е-Market: оприлюднювати чи ні?

Тепер декілька слів щодо позиції Мінекономіки про необхідність оприлюднення договору, укладеного з використанням е-каталогу, та внесених до нього змін.

З цього приводу доцільно звернути увагу на лист* Мінекономіки, а саме на додатки до нього, в яких в наочній формі наведено багато корисної інформації для замовників. Зокрема, в них узагальнено інформацію про здійснення закупівель на підставі відповідного пункту постанови № 1178 та необхідність оприлюднення тих чи інших документів.

* Лист Мінекономіки «Щодо внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 28.02.2023 № 3323-04/8463-06.

Отже, що стосується договорів, укладених з використанням е-каталогу, то замовник має оприлюднити такі документи:

1) укладений договір та всі додатки;

2) зміни до договору;

3) повідомлення про унесення змін до договору;

4) звіт про виконання договору про закупівлю.

При цьому Мінекономіки не розмежував вимоги залежно суми договору: до 100 тис. грн чи понад 100 тис. грн. Відповідно замовники повинні дотримуватися вищезазначених вимог щодо будь-яких договорів, укладених через е-каталог, незалежно від їх вартості.

Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2024/№ 36

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×