Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.08.22
954 0
Друкувати
Обране

Змінюється електропостачальник: як діяти замовнику?

Бюджетна установа отримала від електропостачальника лист про розірвання договору через форс-мажорні обставини та припинення постачання електроенергії. Також постачальник повідомив, що передав установу постачальнику «останньої» надії (далі — ПОН). Що робити замовнику в цій ситуації? Як здійснювати подальшу закупівлю електроенергії?

Наразі відносини між споживачами та постачальниками електроенергії дуже непрості та вкрай напружені. Ба більше, прикриваючись форс-мажором, електропостачальники нав’язують споживачам украй невигідні для них умови співпраці. Дійсно, споживачі загнані в глухий кут, а тому доводиться приймати правила гри електропостачальників і налаштовуватися на подальшу співпрацю.

Для вирішення цієї ситуації замовнику необхідно зв’язатися з постачальником та врегулювати питання припинення постачання електроенергії. А вже після цього визначити для себе подальші дії. І в цьому питанні насамперед слід керуватися Правилами № 312*.

* Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

Крок 1. Розірвання договору

У ситуації нашого читача ініціатором припинення постачання електроенергії виступив постачальник. Як наслідок, споживач отримав лист про дострокове розірвання договору.

Процедуру дострокового розірвання договору з ініціативи електропостачальника визначено п. 3.2.15 Правил № 312. За таких умов постачальник має поінформувати про своє рішення споживачів. Зробити це він має не пізніше ніж за 20 днів до передбачуваного дня припинення дії договору та постачання електроенергії.

У свою чергу, на цьому етапі замовник повинен:

1) укласти додаткову угоду до закупівельного договору, згідно з якою зменшується кількість електроенергії;

2) оприлюднити в електронній системі повідомлення про внесення змін до договору, а також безпосередньо зміни до договору (тобто додаткову угоду);

3) оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю;

4) зменшити бюджетні зобов’язання за раніше укладеним закупівельним договором. Такий механізм прописано в п. 2.9 Порядку № 309**.

** Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Мінфіну від 02.03.2012 № 309.

Детальніше про дії замовника в разі розірвання договору читайте в матеріалі «Як розірвати закупівельний договір та зменшити зобов’язання?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22).

Крок 2. Зміна постачальника електроенергії

У разі дострокового розірвання договору електропостачальник одночасно повідомляє про таке рішення ПОН, на території діяльності якого розташовані електроустановки такого споживача. І це є прямим обов’язком електропостачальника, про що чітко зазначено в п. 3.2.15 Правил № 312. Також він повинен повідомити ПОН про дату припинення постачання електричної енергії споживачу.

З огляду на це, ПОН здійснює постачання електричної енергії відповідному споживачу з моменту припинення постачання попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між ПОН і споживачем вважається укладеним із початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу. Такі нюанси відносин із ПОН і вимоги щодо укладання договору передбачено п. 3.4.4 Правил № 312.

Разом із тим особливості співпраці з ПОН в умовах воєнного стану визначено в окремому документі. Це Положення № 148***.

*** Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затверджене наказом Міненергетики від 13.04.2022 № 148.

Доки замовник отримує електроенергію від ПОН, він повинен визначитися щодо наступного постачальника електроенергії. У такому разі споживач має право на зміну електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електроенергії з новим електропостачальником. Процедурні моменти зміни електропостачальника прописано в п. 6.1.1 Правил № 312.

Причому радимо зайнятися цією справою якнайшвидше. Наприклад, ви можете розпочати вже зараз, тільки-но почали отримувати електроенергію від ПОН.

Крок 3. Вибір варіанта закупівлі

Такий вибір повною мірою залежить від обсягу електроенергії, необхідного замовнику до кінця 2022 року, та очікуваної вартості цього предмета закупівлі.

Отже, у замовника є такі варіанти:

1) застосовувати Закон № 922**** та провести відкриті торги — якщо очікувана вартість електроенергії дорівнює або перевищує 200 тис. грн;

2) застосовувати Закон № 922 та провести спрощену закупівлю — якщо очікувана вартість становить від 50 до 200 тис. грн;

3) укласти прямий договір з іншим електропостачальником з урахуванням вимог Закону № 922 — якщо очікувана вартість менше 50 тис. грн;

4) укласти прямий договір відповідно до постанови № 169***** — щодо закупівель понад 50 тис. грн за наявності підстав, коли замовник може не використовувати спрощені закупівлі або електронний каталог;

5) провести спрощену закупівлю відповідно до постанови № 169 — щодо закупівель понад 50 тис. грн.

**** Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

***** Постанова КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169.

Як бачите, є із чого обирати. Проте пам’ятайте: для застосування того чи іншого варіанта слід орієнтуватися не лише на очікувану вартість електроенергії, а й мати обґрунтування щодо застосовування винятків, передбачених постановою № 169.

Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2022/№ 30

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі