Компенсація за харчування: який КЕКВ застосувати?
Певні категорії студентів, такі як діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, потребують особливої уваги з боку держави та керівників навчальних закладів, де вони здобувають освіту.
Питання матеріального забезпечення і соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (студентів із числа таких дітей), врегульовано постановою № 2261.
1 Постанова КМУ «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» від 05.04.94 р. № 226.
Право на повне державне утримання в навчальних закладах мають:
• діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (крім тих, які перебувають під опікою (піклуванням)) та особи з їх числа;
• учні, студенти, які залишились без батьків в період навчання віком від 18 до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Таким студентам надається:
1) безкоштовне харчування, одяг, взуття за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів;
2) щорічна допомога для придбання навчальної літератури у розмірі трьох соціальних стипендій;
3) матеріальна допомога не менше 8 неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
4) безкоштовний гуртожиток;
5) випускникам при працевлаштуванні — одяг і взуття на суму не менш як 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів.
Тож студенти вишів, які перебувають на повному державному утримання, повинні бути забезпечені безоплатним харчуванням за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів даного регіону (п.п. 1 п. 13 постанови № 226).
До речі, право на безоплатне харчування мають не тільки студенти закладів вищої освіти, а також учні та студенти пільгової категорії закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти. На період навчання такі студенти забезпечуються триразовим безоплатним харчуванням. Якщо ж організувати його неможливо, за місцем навчання їм має бути виплачено відповідну грошову компенсацію. Це прямо передбачено у примітці 7 додатка 4 до постанови № 15912.
2 Постанова КМУ «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 р. № 1591.
Нагадаємо: постанова № 1591 діятиме до нового навчального року. А з 01.09.2021 р. набере чинності вже нова постанова № 3053. Можливість виплати грошової компенсації у розмірі вартості харчування буде передбачена п. 16 Норм № 3054.
3 Постанова КМУ «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 24.03.2021 р. № 305.
4 Норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджені постановою № 305.
Навчальний період у закладах вищої освіти розпочинається зазвичай 1 вересня. Для студентів цей період складається з навчальних днів, днів проведення підсумкового контролю, екзаменаційних сесій, вихідних, святкових і канікулярних днів (від моменту зарахування на навчання і до його закінчення). На це свого часу звернув увагу МОН у листі від 07.03.2019 р. № 1/11-2472.
Таким чином, у разі відсутності можливості для організації повноцінного харчування заклад вищої освіти має виплачувати студентам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, компенсацію на харчування за весь період навчання у відповідному закладі. До цього періоду також входять дні, пропущені з поважних причин.
Питання застосування КЕКВ регулює Інструкція № 333. Тож звернемося до норм цього документа.
УВАГА!
Так, компенсаційні виплати за всі види харчування, передбачені законодавством, слід проводити за КЕКВ 2230
Це чорним по білому прописано у п.п. 5 п. 2.2.3 Інструкції № 333. Тобто ви обрали правильний КЕКВ для проведення виплати компенсації за харчування студентів.
Окремо звернемо увагу на момент відмови Казначейства від проведення зазначеної у запитанні операції.
Під час прийняття платіжних доручень органи Держказначейства мають керуватися Порядком № 9385або Порядком № 14076.
5 Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 23.08.2012 р. № 938.
6 Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затверджений наказом Мінфіну від 24.12.2012 р. № 1407.
І справді, Казначейство має повне право не прийняти платіжне доручення до виконання, але виключно за наявності об’єктивних причин. Випадки, коли орган Казначейства може відмовити у прийнятті «платіжки», чітко визначені п. 10.8 Порядку № 938 та п. 11.8 порядку № 1407. І в нормах обох цих документів знаходимо невідповідність зазначеного КЕКВ характеристиці платежу як підставу для відмови.
Тож неправильний КЕКВ у платіжному дорученні, дійсно, може стати перепоною для проведення платежу.
У такому разі орган Казначейства повертає без виконання платіжне доручення розпорядникам, від яких воно надійшло, не пізніше наступного робочого дня.
Зверніть увагу: платіжне доручення повертається із зазначенням причини його повернення. Навіть якщо таке доручення було подане до органу Казначейства в електронному вигляді.
Але це не ваш випадок. Застосування КЕКВ 2230 є правильним. Відтак підстав для повернення платіжного доручення з причини невідповідності зазначеного КЕКВ економічній характеристиці платежу не вбачається. Правда на вашому боці — 100 %!
Радимо написати листа до органу Казначейства та вказати п.п. 5 п. 2.2.3 Інструкції № 333, згідно з яким для виплати компенсації за харчування має застосовуватися саме КЕКВ 2230.
Станкус Тетяна
Бюджетна бухгалтерія, липень, 2021/№ 27