Ситуація, що розглядається, з першого погляду дуже проста. Виправити її неважко. Але ж тут уся інтрига саме у заповненні додатків ЄСВ-звітності, особливо додатка Д1.
Тож почнемо розбиратися.
Додаток Д1
У першу чергу відзначимо, що дані додатка Д1 ми повинні формувати на основі даних бухгалтерського обліку щодо виплат, нарахованих у відповідних місяцях звітного місяця. Тому, звісно, донараховані суми зарплати за червень, липень і серпень відобразяться у бухгалтерському обліку як нарахування за вересень 2024.
Але виникає питання: чи можна якось віднести суми донарахованої у вересні зарплати за червень, липень та серпень до даних бази ЄСВ за відповідні місяці?
Спочатку розберемося з червнем. Адже про зарплату та нарахований ЄСВ ми вже відзвітували у Д1 Об’єднаного звіту за 2 квартал.
Дивимось, що написано у Порядку № 4*, який регламентує заповнення додатків Об’єднаного звіту.
Можливість відображення бази нарахування ЄСВ за попередній період у поточному передбачена за допомогою спеціальних кодів типу нарахування (КТН), які відображаються у графі 9.
Так, КТН 1 зазначається лише для осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої (яких) перевищує календарний місяць, а єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої (виплаченого) за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона (він) нарахована (нарахований). Також КТН 1 використовується також для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату за відпрацьований час або згідно з рішенням суду — середню заробітну плату за вимушений прогул.
Як ми бачимо, це не наш випадок.
Є інша можливість показати базу ЄСВ у поточному звітному періоді за попередній. Це випадок виправлення помилки за допомогою КТН 2. Цей КТН використовують у випадку, коли донараховуємо ЄСВ на суму зарплати, яка була нарахована у попередніх звітних періодах, але на яку помилково не було нараховано ЄСВ.
Як бачимо, це теж не наш випадок. Адже суми зарплати ми донараховуємо вже у вересні.
Що виходить? А виходить те, що усі суми донарахованої у вересні зарплати повинні потрапити до бази нарахування ЄСВ за вересень.
Це, до речі, стосується так само і донарахованої суми зарплати за липень та серпень у вересні. Бо, нагадаємо ще раз, дані для заповнення Д1 ми беремо з даних бухгалтерського обліку за вересень. Ніяких спеціальних можливостей рознести у Д1 дані донарахованої зарплати до відповідних місяців Порядком № 4 не передбачено.
Тож для повноти картини наведемо інформацію про нараховану зарплату за липень та за серпень (по 7500 грн відповідно) та нараховану у липні та серпні додаткову базу наведемо на рис. 1 та рис. 2.
Рис. 1. Фрагмент Д1 за липень 2024 року
Рис. 2. Фрагмент Д1 за серпень 2024 року
До речі, Д1 за червень 2024 року було заповнено так само, як за липень та за серпень.
Інформацію про нарахований дохід працівнику у вересні 13500 грн (9000 грн — зарплата за вересень та 4500 грн — донарахована сума зарплати за червень, липень та серпень) відображаємо у Д1 за вересень 3 кварталу 2024 року так (див. рис. 3).
Рис. 3. Фрагмент Д1 за вересень 2024 року
Додаток 4ДФ
Із заповненням додатка 4ДФ усе так само, як і з додатком 1ДФ. Донараховані суми зарплати включаються у загальний оподатковуваний дохід вересня.
Покажемо, як треба відобразити дохід вересня 13500 грн (9000 грн — зарплата за вересень та 4500 грн — донарахована сума зарплати за червень, липень та серпень) у 4ДФ за вересень 2024 року (див. рис. 4).
Рис. 4. Фрагмент 4ДФ за вересень 2024 року
Висновки
- Донараховані суми зарплати у поточному місяці за попередні відображаються у Д1 загальною сумою зарплати за поточний період.
- КТН 2 при донарахуванні зарплати у поточному місяці за місяці попереднього кварталу НЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ.
- У 4ДФ донараховані суми зарплати у поточному місяці за попередні відображаються у загальній сумі оподатковуваного доходу разом з поточною зарплатою.