Несвоєчасна реєстрація ПН на звільнені операції: чи є штраф?
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Строки реєстрації ПН: чи стосуються звільнених операцій?
У цій ситуації заклад освіти — платник ПДВ здійснює операції, звільнені від оподаткування ПДВ на підставі п.п. 197.1.2 ПКУ. Фактично сума ПДВ за такими операціями дорівнює нулю. Разом з тим цей факт не звільняє платника ПДВ від обов’язку складання ПН.
З огляду на це, по-перше, такий заклад у разі постачання освітніх послуг, звільнених від оподаткування ПДВ, повинен оформлювати ПН на загальних підставах.
А по-друге, на такого платника ПДВ поширюється обов’язок своєчасно зареєструвати ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН).
Зауважте: загальні граничні строки реєстрації ПН визначено п. 201.10 ПКУ. Але тимчасово, на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення/скасування, платники мають здійснювати реєстрацію ПН в ЄРПН з урахуванням граничних строків, установлених п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.
Зокрема, наразі слід дотримуватися таких строків для реєстрації ПН:
— складених з 1-го по 15-те (включно) календарного місяця, — до 5-го календарного дня (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
— складених із 16-го по останній календарний день (включно) місяця, — до 18-го календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Зверніть увагу: строки реєстрації ПН не залежать від того, на яку саме операцію платник ПДВ оформлює відповідну ПН. Тобто не має жодного значення, підлягає така операція оподатковуванню ПДВ за ставкою 20, 14, 7 або 0 %, чи вона взагалі звільнена від оподаткування. Тому радимо установам — платникам ПДВ взяти цей момент до уваги.
Порушено строки реєстрації ПН: чи загрожує штраф?
Так, за несвоєчасну реєстрацію ПН у ЄРПН податковим законодавством передбачено низку штрафів.
Насамперед базові штрафи за такі порушення передбачено п. 1201.1 ПКУ.
Втім, тимчасово, на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення/скасування, діють спеціальні розміри штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПК. І передбачені вони п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.
Зауважте: розмір таких штрафів дещо зменшено порівняно з базовими, встановленими п. 1201.1 ПКУ. Зокрема, наразі тим, хто проґавив строки реєстрації ПН, загрожує штраф від 2 до 25 % від суми ПДВ, зазначеної в ПН. Такий штраф застосовується до кожної несвоєчасно зареєстрованої ПН на оподатковувані операції (тобто щодо тих, які оподатковуються за ставкою ПДВ 20, 14, 7 %). При цьому розмір штрафу залежить від кількості календарних днів прострочення реєстрації ПН.
Тепер найцікавіше. Для несвоєчасно зареєстрованої ПН на звільнені та нульові операції (оподатковувані за ставкою 0 %), а також компенсуючі ПН за п. 198.5 ПКУ розмір штрафу однаковий — 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн. Цей штраф, як і раніше, передбачено п. 1201.1 ПКУ.
Таким чином, за прострочення реєстрації ПН на звільнені від ПДВ операції закладу освіти — платнику ПДВ все-таки загрожує штраф. А от розмір такого штрафу залежить від обсягу наданих послуг.
І ще один важливий нюанс: штрафувати податківці можуть лише тих платників ПДВ, які під час війни мають можливість зареєструвати ПН. Неможливість виконання податкових обов’язків (зокрема, і реєстрації ПН у ЄРПН) платник повинен підтвердити згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженим наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225.
Висновки
- Строки реєстрації ПН не залежать від того, які операції здійснює платник ПДВ: оподатковувані за ставкою ПДВ 20, 14, 7, 0 % чи звільнені від оподаткування.
- Штрафи за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН застосовують до будь-яких ПН: як до складених на оподатковувані операції, так і до звільнених, нульових та компенсаційних ПН. Але розмір штрафу за таке порушення визначають по-різному.
Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2024/№ 7