У планах Мінфіну нова Довідка про благодійку
* Див. за посиланням: mof.gov.ua/uk/legal_acts_drafts_2024-712 (текст проекту).
Зустрічайте нову Довідку
Мінфін планує доповнити Порядок № 44 новою формою звітності — Довідкою про надходження та використання окремих власних надходжень бюджетних установ, отриманих у натуральній формі (далі — Довідка). Форму цієї Довідки наведено у новому додатку 22 до Порядку № 44.
Також до Порядку № 44 буде внесено певні корективи. Зокрема, розд. ІV цього документа доповнять новим п. 14, присвяченим правилам заповнення тієї самої нової Довідки.
Хто та коли подаватиме?
Передбачається, що нову Довідку складатимуть усі розпорядники бюджетних коштів. Тобто вимога щодо подання цієї форми звітності стосуватиметься як головних розпорядників, так і розпорядників нижчого рівня.
Як і іншу бюджетну звітність, нову Довідку розпорядники мають подавати до органів Казначейства. А ось головним розпорядникам доведеться додатково звітувати й перед Мінфіном.
Хто, кому та коли подає Довідку
Рівень розпорядника бюджетних коштів |
Назва органу, до якого слід подавати Довідку |
Періодичність подання |
Розпорядник бюджетник коштів нижчого рівня |
Орган Казначейства |
Щомісяця, щокварталу — у складі квартальної (проміжної) звітності та за рік — у складі річної звітності |
Головний розпорядник бюджетних коштів |
Щокварталу — у складі квартальної (проміжної) звітності та за рік — у складі річної звітності |
|
Головний розпорядник бюджетних коштів |
Орган Казначейства |
Щокварталу — у складі зведеної квартальної (проміжної) звітності та за рік — у складі зведеної річної бюджетної звітності |
Мінфін |
За рік — у складі зведеної річної бюджетної звітності |
Очікується, що вперше розпорядники мають скласти та подати цю Довідку щодо надходжень у натуральній формі вже за 2023 рік. Мінфін установив такі строки подання:
— для розпорядників бюджетних коштів — до 01.03.2024;
— для головних розпорядників бюджетних коштів — до 15.03.2024.
Вочевидь у подальшому строки подання такої Довідки збігатимуться зі строками подання місячної, квартальної чи річної бюджетної звітності.
Як заповнювати?
У цьому питанні доведеться керуватися приписами щодо заповнення цієї Довідки, визначеними в оновленому розд. ІV Порядку № 44. Водночас слід орієнтуватися на назви показників, передбачених у самій формі Довідки.
Одразу зазначимо: заповнити таку Довідку виключно на підставі інформації, яку традиційно відображаємо у Довідці про надходження у натуральній формі, не вийде. Звісно, певну інформацію для заповнення нової Довідки цілком можливо запозичити з цієї форми, а ось решту доведеться знаходити та узагальнювати додатково.
Отже, серед основних показників, які необхідно зазначити в новій Довідці, такі:
1) перелік отриманих товарів, робіт та послуг. Таку інформацію показуємо у розрізі:
— КЕКВ, за якими проведено відповідні господарські операції на підставі первинних документів;
— кодів Національного класифікатора України «Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015», затвердженого наказом Мінекономіки від 23.12.2015 № 1749 (ср. USER_SHOW_ID).
До речі, код отриманих товарів, робіт чи послуг визначаємо за показником першої — третьої цифри. У разі неможливості визначити код та найменування відповідного товару, робіт чи послуг, зазначаємо код та найменування 99999999-9 «Не відображене в інших розділах»;
2) річна сума планових показників спеціального фонду за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ, затверджена кошторисом з урахуванням змін, — у графі «Затверджено на звітний рік з урахуванням змін»;
3) обсяги власних надходжень бюджетних установ, отриманих у натуральній формі, наводимо у графах:
— «Надійшло за звітний період (рік) благодійних внесків, грантів та дарунків (25020100)»;
— «Надійшло за звітний період (рік) від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб (25020200)».
Докладно про те, в яких випадках слід застосовувати код 25020100, а в яких — 25020200, ми пояснювали в матеріалі «Благодійка» для передачі: обираємо код доходів правильно» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 45).
Зверніть увагу: головна мета заповнення нової Довідки — узагальнити інформацію про благодійні внески, гранти та дарунки в натуральній формі (у вигляді товарів, робіт та послуг), отримані та використані розпорядниками за певний звітний період.
Натомість інформація про інші «натуральні» надходження, під час отримання яких установа зазвичай подає Довідку про надходження у натуральній формі, до нової звітної Довідки не потрапить.
Зокрема, маємо на увазі, такі поширені випадки, як:
— виявлення під час інвентаризації лишків матеріальних цінностей;
— оприбуткування активів, отриманих у результаті ліквідації необоротних активів;
4) касові видатки стосовно надходжень у натуральній формі — у графі «Видатки за звітний період (рік)». Вважаємо, що тут слід зазначати суму видатків, наведену в Довідці про надходження у натуральній формі. Втім, Мінфін жодним словом не обмовився про правила заповнення цієї графи. Сподіваємося, це прикра випадковість, яку найближчим часом автори проєкту наказу виправлять;
5) інформація про надавача товарів, робіт, послуг — у графі «Примітка». Зокрема, у графах 8 — 10 наводимо відповідно найменування суб’єкта надання товарів, робіт та послуг, його код ЄДРПОУ (за наявності) та країну реєстрації.
Зауважте: текст вищезгаданого проєкту наказу свідчить, що описані зміни набудуть чинності з дня офіційного опублікування відповідного наказу. Тож, імовірно, розпорядникам доведеться узагальнювати інформацію про надходження в натуральній формі за 2023 рік та заповнювати нову форму бюджетної звітності в надто прискореному режимі.
Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2024/№ 6