Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.02.22
643 0
Друкувати
Обране

Загублена додаткова база ЄСВ: виправляємо в Об'єднаному звіті

У грудні 2021 року працівник перебував у щорічній основній відпустці. Загальна сума його зарплати та відпускних за грудень становить 6102,50 грн. У лютому 2022 року виявлено, що в додатку Д1 до Об’єднаного звіту і в самому Розрахунку не відображено додаткову базу нарахування ЄСВ. Як це виправити?

У запитанні йдеться про сумову помилку, виявлену після закінчення строку подання звітності за відповідний період. Далі розповімо, як саме її виправити.

Зробити це можна одним із таких способів (на ваш вибір):

спосіб 1 — за допомогою Розрахунку та додатку Д1 з типом «Уточнюючий» за IV квартал 2021 року, а конкретніше — за грудень;

спосіб 2 — у складі Розрахунку за поточний квартал з типом «Звітний».

Незалежно від обраного способу, для самостійного донарахування бази ЄСВ та/або самого внеску слід застосувати код типу нарахувань (КТН) «2» у графі 09 додатку Д1. При цьому графу 25 «Ознака 0, 1» для введення або виведення рядка не заповнюємо.

ВАЖЛИВО!

Сумові помилки виправляйте через КТН «2» (збільшення) або «3» (зменшення) у графі 09 додатка Д1, а не через ознаки «0» та «1» у графі 25

Також донараховані суми ЄСВ повинні потрапити до відповідних рядків (4, 7, 8) розд. І Розрахунку.

Але, що краще обрати: уточненку чи звітний Розрахунок в наступному періоді? Для роботодавця (а для працівника поготів) чим швидше, тим краще. Бо це може позначитися на сумі штрафу за донарахування податківцями або платником своєчасно не нарахованого ЄСВ. Тобто навіть якщо сам знайшов помилку й виправляєшся, від штрафу не втекти.

І карантин тут не врятує (абз. 4 п. 911.1 розд. VIII Закону про ЄСВ). Адже карантинне звільнення від штрафів не поширюється на штраф за донарахування своєчасно не нарахованого ЄСВ.

Розмір штрафу становить 10 % зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 % суми донарахованого ЄСВ (п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ).

У разі самовиправлення для визначення суми штрафу кількість звітних періодів розраховують починаючи з місяця, на який припадає строк подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми ЄСВ. А от закінчують місяцем, в якому платник ЄСВ подав звітність із донарахованими сумами ЄСВ (п.п. 3 п. 2 розд. VII Інструкції № 4491).

1 Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого ЄСВ виносить податкова. Розраховану податківцями суму штрафу та пені у звітності не відображаємо.

Також за донарахування ЄСВ може загрожувати пеня. У розд. І основної частини Розрахунку є рядки для відображення самостійно нарахованої пені. Це рядки 5 (загальна сума) та 5.1 (у розрізі місяців).

Однак від пені карантин якраз рятує. Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно) завершення дії COVID-карантину платникам ЄСВ пеня не нараховується, а нарахована пеня за ці періоди — списується (п. 911 ст.2 розд. VIII Закону про ЄСВ). Далі розглянемо приклад.

Приклад. Працівник Біліченко Володимир Арсенович у грудні 2021 року перебував у щорічній основній відпустці. Сума його зарплати та відпускних за грудень становить 6102,50 грн. ЄСВ слід було розрахувати виходячи з МЗП. Відповідно, в додатку Д1 до Об’єднаного звіту і в самому Розрахунку мала б з’явитись додаткова база нарахування внеску і сума ЄСВ із неї. Але вона не відображена. Виправляємось через «Уточнюючий» Розрахунок за ІV квартал і в його складі грудень 2021 року.

У додатку Д1 формуємо рядок із КТН «2». У ньому відображаємо різницю між сумами, що мали бути зазначені, і тими, що фактично потрапили до поданого звіту. Тобто відображаємо додаткову базу нарахування ЄСВ, але замість КТН «13» зазначаємо код «2».

У графі 18 зазначаємо загублену додаткову базу — 397,50 грн (6500,00 грн - 6102,50 грн), а у графі 20 — ЄСВ із неї у сумі 87,45 грн (1430,00 грн - 1342,55 грн).

Також суму донарахованого ЄСВ зазначаємо у ряд. 4.1, 4, 7 та 8 Розрахунку.

Фрагмент заповнення уточнюючого Розрахунку і додатка Д1

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 8

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі