Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.01.24
231 0
Друкувати
Обране

Земельний податок — 2024: як звітувати бюджетникам?

Бюджетні установи — користувачі земельних ділянок традиційно на початку року розраховують земельний податок на поточний рік та подають відповідну податкову звітність. Як це зробити правильно? Наші поради та приклади розрахунку — у цьому матеріалі.

Хто має звітувати про земельний податок?

Законодавці зобов’язали звітувати про земельний податок бюджетні установи, котрі мають право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без установлення строку.

Причому такий обов’язок однаково стосується бюджетних установ, які:

— є платниками земельного податку;

мають пільгу із земельного податку.

Отже, звітувати повинні всі бюджетні установи, які мають право постійного користування земельною ділянкою. Також ця вимога поширюється на бюджетні установи, які мають пільгу із земельного податку: повну або часткову.

Тож не дивуйтеся: бюджетні установи — пільговики мають подавати земельну декларацію, затверджену наказом № 560* на загальних підставах, тобто із заповненими показниками, а не з пустими рядками. Для цього слід використовувати ті ж самі показники, що й для обчислення земельного податку (площа земельної ділянки, нормативно грошова оцінка, ставка земельного податку).

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» від 16.06.2015 № 560.

Та будьте уважні: для тих установ, які користуються воєнною пільгою щодо земельного податку, податківці нарешті зробили виняток. Так, у своїй консультації (категорія 111.05 ЗІР) вони пояснили: за земельні ділянки, які потрапляють під воєнне звільнення, звітну декларацію подавати не потрібно. І хоча в цьому роз’ясненні податківці згадали лише про звітування за 2023 рік, впевнені, що звітувати за такими ділянками не потрібно й у 2024 році.

Пільги із земподатку для бюджетних установ

Для бюджетних установ ПКУ* передбачено низку пільг зі сплати земподатку. У таблиці нижче пояснимо, якими саме пільгами із земельного податку та на яких умовах користуються бюджетні установи.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Пільги із земельного податку для бюджетників

Пільга та підстава

Кого стосується?

Бюджетні установи — пільговики

(ст. 282 ПКУ)

Від сплати податку звільнено, зокрема:

— заклади дошкільної та загальної середньої освіти незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), освіти, охорони здоров’я, соцзахисту, фізкультури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

— державні та комунальні дитячі санаторно-курортні заклади та заклади оздоровлення і відпочинку, а також дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій та є неприбутковими;

— державні та комунальні центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, центри фізичного здоров’я населення, центри з розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, дитячо-юнацькі спортивні школи, а також центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацькі спортивні школи

Пільгові земельні ділянки

(ст. 283 ПКУ)

Не сплачують податок, зокрема, за земельні ділянки:

— на консервації;

— державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;

— дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування;

— кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв;

— засмічені вибухонебезпечними предметами (заміновані землі);

— непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх засмічення вибухонебезпечними предметами (потенційно заміновані землі)

Місцеві пільги

(п. 284 ПКУ)

ОМС встановлюють не лише ставки плати за землю, але й пільги щодо земподатку, які сплачується на відповідній території

Воєнна пільга

(п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

З 01.01.2023 і до закінчення воєнного стану не нараховують та не сплачують плату за землю за земельні ділянки (земельні частки (паї), розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, включених до Переліку № 309*.

Не сплачують земельний податок за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Надаємо будівлю в оренду → втрачаємо земельну пільгу

Якщо бюджетна установа надає в оренду окремі будівлі, споруди або їх частини, вона втрачає пільгу зі спати земподатку. Втім, це стосується не всіх земельних ділянок орендодавця, а лише тих, які надані в оренду чи знаходяться під об’єктами оренди (будівлями, спорудами). Пряму вказівку на це знаходимо в п. 284.3 ПКУ.

З якого періоду установа втрачає пільгу? Відповідь на це запитання також шукаємо в ПКУ.

Так, у разі надання в оренду будівель (споруд) або їх частин землекористувачами податок за площі, надані в оренду, слід обчислювати з дати укладення договору оренди (п. 287.7 ПКУ). Отже, саме дата укладання договору оренди буде точкою відліку, з якої установа стає повноцінним платником земподатку.

УВАГА!

В деяких випадках пільга щодо сплати земельного податку зберігається за бюджетними установами

Наведемо ці випадки.

Так, пільга зі сплати земподатку зберігається за бюджетними установами, які надають будівлі, споруди (їх частини) в тимчасове користування (оренду):

— іншим бюджетним установам;

— закладам дошкільної та загальної середньої освіти незалежно від форм власності та джерел фінансування.

Отже, якщо вашими майбутніми орендарями будуть вищезазначені установи (заклади), ви, як і раніше, матимете пільгу зі сплати земельного податку. І про це прямо зазначено в абз. 2 п. 284.3 ПКУ.

Алгоритм розрахунку земельного податку

Для розрахунку земельного податку установі потрібно мати під рукою такі показники, як:

— загальна площа земельної ділянки;

— нормативно грошова оцінка (далі — НГО) земельної ділянки;

— ставка земельного податку.

Де шукати ці дані? Нагадаємо.

Інформація про площу землі → правовстановлюючі документи на землю. Це можуть бути державні акти на право користування, витяги із реєстру речових прав тощо.

НГО земельної ділянки → витяг про розмір НГО вашої ділянки.

Наразі установи мають змогу отримати витяг про НГО, обравши для себе будь-який із варіантів:

1) замовити на сайті Держгеокадастру через електронні сервіси Держгеокадастру;

2) замовити через єдиний портал державних послуг «Дія»;

3) звернутися до центру надання адміністративних послуг;

4) звернутися до територіального органу Держгеокадастру — якщо у вашій місцевості не створено центр надання адмінпослуг.

Отже, самостійно обирайте той варіант, який зручніший для вас.

Ставка земельного податку → рішення відповідного ОМС. Адже ПКУ містить лише граничні ставки земподатку. Тоді як конкретний розмір ставок установлює місцева влада. Такі рішення можна знайти на сайтах відповідних ОМС або на ДПСУ.

Установа має пільгу: обчислюємо земельний податок

У такому разі для розрахунку використовуємо ті ж самі показники, що й для обчислення земельного податку (площа земельної ділянки, нормативна грошова оцінка, ставка земельного податку). Єдина відмінність — сума податкового зобов’язання до сплати буде дорівнювати нулю.

Приклад 1. Бюджетна установа — заклад культури звільнена від сплати земельного податку на підставі п.п. 282.1.4 ПКУ.

Заклад має державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 550 м2.

НГО за 1 м2 земельної ділянки станом на 01.01.2024 становить 930 грн. Ставка земельного податку — 3 %.

Розрахунок земельного податку: 100-відсоткова пільга

Показник

Розрахунок

Річна сума земельного податку за 2024 рік (гр. 17 розд. I річної декларації)

550 м2 х 930,00 грн/м2 х 3 % = 15345,00 грн

Площа земельної ділянки, за яку потрібно сплатити земельний податок

0 м2

Площа земельної ділянки, на яку поширюється пільга

(гр. 19 розд. I річної декларації)

550 м2

Сума пільги із земельного податку

(гр. 22 розд. I річної декларації)

15345,00 грн

Річна сума земельного податку до сплати

(гр. 23 розд. I річної декларації)

0 грн

Установа надає приміщення в оренду: розраховуємо земподаток

У такому разі установа для розрахунку земельного податку, крім згаданих вище показників, має використовувати дані про загальну площу будівлі та площу приміщення, переданого в оренду.

Приклад 2. Бюджетна установа — заклад освіти звільнена від сплати земельного податку на підставі п.п. 282.1.4 ПКУ.

Установа має державний акт на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 3500 м2. Площа земельної ділянки, на якій розташована одноповерхова будівля, — 720 м2. НГО за 1 м2 земельної ділянки станом на 01.01.2024 — 930 грн. Ставка земельного податку — 3 %.

Установа має чинний договір оренди приміщення площею 200 м2. У зв’язку з цим установа втрачає пільгу зі сплати земельного податку на ту частину земельної ділянки, яка знаходиться під об’єктом оренди.

Розрахунок земельного податку: часткова пільга

Показник

Розрахунок

Річна сума земельного податку за 2024 рік

(гр. 17 розд. I річної декларації)

3500 м2 х 930,00 грн/м2 х 3 % = 97650,00 грн

Площа земельної ділянки, за яку потрібно сплатити земельний податок

200 м2 : 720 м2 х 3500 м2 = 972,22 м2

Площа земельної ділянки, на яку поширюється пільга

(гр. 19 розд. I річної декларації)

3500 м2 - 972,22 м2 = 2527,78 м2

Сума пільги із земельного податку

(гр. 22 розд. I річної декларації)

2527,78 м2 х 930 грн/м2 х 3 % = 70525,06 грн

Річна сума земельного податку

(гр. 23 розд. I та ряд. 3 гр. 3 розд. III річної декларації)

97650,00 грн - 70525,06 грн = 27124,94 грн

Податкове зобов’язання (помісячна сума)

(гр. 4 — 15 розд. III річної декларації)

27124,94 грн : 12 міс. = 2260,41 грн/міс.

Строки подання звітності

Звітним періодом для земельного податку є календарний рік — з 1 січня по 31 грудня. Платники земельного податку (у т. ч. й бюджетні установи) можуть обрати один з двох варіантів подання звітності:

— або подати декларацію за рік. Це слід зробити не пізніше 20 лютого поточного року. У такій декларації зазначаємо річну суму земельного податку з розбивкою за місяцями (п. 286.2 ПКУ);

— або подавати декларацію щомісячно протягом 20 календарних днів місяця, наступних за звітним (п. 286.3 ПКУ).

Отже, як річну на 2024 рік, так і першу місячну декларацію за січень 2024 року необхідно подати не пізніше 19.02.2024. Це граничний строк звітування.

Який варіант звітування обрати — вирішувати вам. Насамперед це залежить від розміру пільги із земельного податку, якою користується установа. Наприклад, якщо установа має 100-відсоткову пільгу, тоді ліпше подати річну декларацію. А ось ті установи, які мають лише часткову пільгу, здебільшого обирають місячну декларацію.

УВАГА!

Подання річної декларації з плати за землю звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій, і навпаки

Строки сплати земельного податку

Сплачують податкові зобов’язання рівними частинами щомісячно за місцезнаходженням земельної ділянки. Для цього установа має 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Тобто річну суму земельного податку розбиваємо на 12 рівних частин та сплачуємо щомісяця (п. 287.3 ПКУ). Аналогічний підхід до сплати земподатку і за умови щомісячного звітування (п. 287.4 ПКУ).

Таким чином, незалежно від способу подання декларації (щомісячно або раз на рік) сплату здійснюють за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно.

Нагадування про відповідальність за незвітування

Навіть якщо установа має 100-відсоткову пільгу зі сплати земельного податку і відповідно сума податкових зобов’язань до сплати дорівнює нулю, за неподання декларації порушнику загрожує штраф. Зокрема, за неподання декларації передбачено штраф — 340 грн, а за повторне порушення — 1020 грн (п. 120.1 ПКУ).

При цьому штраф передбачений за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Про це слід пам’ятати всім установам — користувачам земельних ділянок. Отже, якщо ви маєте земельну пільгу, подавати декларацію треба обов’язково. Цим ви убезпечите себе від штрафних санкцій. Винятком, звісно, є установи, які користуються воєнною пільгою.

Висновки

  • Бюджетні установи-пільговики мають подавати земельну декларацію на загальних підставах, тобто із заповненими рядками.
  • Річну земельну декларацію установа має подати не пізніше 20 лютого поточного року. Граничний строк звітування — 19.02.2024.
  • Для розрахунку земельного податку за площі, надані в оренду, установа-орендодавець має обчислити:
  • — площу земельної ділянки, за яку потрібно сплатити земельний податок;
  • — площу земельної ділянки, на яку поширюється пільга.

Бюджетна бухгалтерія, січень, 2024/№ 4

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі