Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.12.22
3870 2
Друкувати
Обране

Амортизація у воєнний час: нараховувати чи ні?

На черзі один із підготовчих етапів підбиття підсумків діяльності установи — нарахування амортизації. Але цьогоріч не все так просто. У нашому матеріалі відповімо на поширені запитання бухгалтерів щодо амортизації в умовах воєнного часу.

Майно на окупованій території: амортизувати чи ні?

Майно установи знаходиться на тимчасово окупованій території. Чи обов’язково нараховувати амортизацію на таке майно?

Ні, нараховувати амортизацію на таке майно не потрібно. Але є певні нюанси.

Річ у тім, що сам факт перебування майна установи на тимчасово окупованій території не є підставою для припинення нарахування амортизації.

Разом з тим серед випадків, коли установи призупиняють нараховувати амортизацію на ОЗ, НП(С)БО 121* передбачено дуже подібну ситуацію. Розглянемо цей момент детальніше.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Так, амортизацію не нараховують на ті об’єкти ОЗ, доступ до яких обмежений через те, що вони перебувають на тимчасово окупованій території та/або на території проведення ООС.

Отже, установам дозволено не нараховувати амортизацію на ОЗ при одночасному виконанні таких умов:

1) майно установи перебуває на тимчасово окупованій території та/або на території проведення антитерористичної операції;

2) доступ до такого майна обмежений.

З огляду на це, зазначену норму НП(С)БО 121 наразі можуть застосовувати тільки ті установи, які, дійсно, не мають доступу до своїх активів. І відповідно, такі установи не мають змоги перевірити фактичну наявність та стан ОЗ. Передусім це стосується тих установ, які не змогли цього року провести річну інвентаризацію.

Отже, лише за таких умов можна не нараховувати амортизацію за 2022 рік на майно, доступ до якого наразі обмежено. Але тільки-но стане можливим безпечний та безперешкодний доступ уповноважених осіб до таких активів, варто перевірити його наявність та відобразити нарахування амортизації в бухобліку відповідного звітного періоду.

Амортизація під час простою: нараховувати чи ні?

У закладі освіти працівникам оформлено простій або працівники виконують свої обов’язки дистанційно. Чи обов’язково нараховувати амортизацію за цей період?

Так, обов’язково. Пояснимо.

По-перше, простій — не привід призупиняти нараховувати амортизацію на ОЗ.

Перелік випадків, коли установи мають право призупинити нараховувати амортизацію на ОЗ, визначено в п. 3 розд. IV НП(С)БО 121. Докладніше про ці випадки читайте вище.

Зауважте: серед зазначених випадків простій не згадується. Ба більше, перелік випадків для ненарахування амортизації вичерпний. А тому жодних інших випадків не варто шукати поміж рядків та вимог НП(С)БО 121.

По-друге, простій не є підставою для виведення ОЗ з експлуатації.

УВАГА!

Простій ≠ виведенню з експлуатації чи консервації ОЗ

Так, хоч фактично на період простою об’єкти ОЗ перестають використовуватися (експлуатуватися), все одно такі активи установа продовжує обліковувати на балансі. Тому допоки той чи інший об’єкт ОЗ не виведено з експлуатації, слід продовжувати нараховувати амортизацію.

І врешті ще один аргумент «за» до скарбнички — фізичний та моральний знос об’єктів ОЗ. Його ніхто не відміняв. Простій не призупиняє процес зношення майна під впливом природних явищ.

Період активних бойових дій виключати з розрахунку чи ні?

На території нашої області певний час велися активні бойові дії. Чи необхідно при розрахунку річної суми амортизації основних засобів (далі — ОЗ) виключати такі місяці, періоди?

Ні, цього робити не потрібно.

Випадки, коли установи призупиняють нараховування амортизацію на ОЗ, чітко визначені НП(С)БО 121. Перелік таких випадків наведено в п. 3 розд. IV цього Стандарту (ср. USER_SHOW_ID).

Так, установи призупиняють нараховувати амортизацію на період, коли ОЗ перебували на реконструкції, модернізації, добудові, дообладнанні та консервації. На підтвердження того, що той чи інший об’єкт ОЗ, дійсно, не перебував в експлуатації у зв’язку виконанням зазначених робіт, мають бути оформлені відповідні документи.

Тож якщо мали місце такі роботи, як реконструкція, модернізація, добудова або дообладнання, підтвердженням цьому, зокрема, можуть бути такі документи, як: Акт передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію ОЗ, Акт прийняття відремонтованих, реконструйованих та модернізованих ОЗ. У разі проведення зазначених робіт саме ці документи будуть підставою для припинення нарахування амортизації.

Факт передачі об’єктів ОЗ на консервацію також має бути оформлений відповідними документами. Наприклад, це може бути Акт про тимчасове виведення ОЗ з експлуатації та їх консервацію та Акт про прийняття ОЗ на консервацію. Втім, консервація ОЗ — не така вже й популярна процедура для бюджетників. Та якщо потреба в цьому є, необхідно дотримуватись певних правил. Детальніше про це ми розповідали в матеріалі «Консервуємо пошкоджене майно: оформлення + облік» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 23).

Крім того, НП(С)БО 121 передбачено ще один випадок, коли установи припиняють нараховувати амортизацію на ОЗ. Це стосується об’єктів ОЗ, доступ до яких обмежений у зв’язку з тим, що вони перебувають на тимчасово окупованій території та/або на території проведення антитерористичної операції.

Як бачимо, жодної згадки про те, що майно установ, які знаходяться в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, не підлягає амортизації. Отже, підстав не нараховувати амортизацію за ті місяці, коли на цій території велись активні бойові дії, немає. Тому на таке майно нараховуємо амортизацію за загальними правилами.

ВАЖЛИВО!

Якщо установа перебуває в районі бойових дій — не призупиняємо нарахування амортизації

Бюджетна бухгалтерія, грудень, 2022/№ 48

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
2
Ярослава
12.01.2023
Дякую за консультацію!
Ірина
23.01.2023
А як же зміни до п.3 розділу 4 НП(С)БО121 згідно наказу Мінфіна від 03.10.22 №341 "+на теріторії бойових дій"?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×