Інформація по темі "" | Публікації по тегу
21.08.23
16130 0
Друкувати
Обране

Авто від благодійника: отримання — передача

Територіальна громада (далі — ТГ) села отримала в рамках гуманітарної допомоги автомобіль спеціального аварійно-рятувального призначення. Надалі це авто буде передано іншій комунальній установі, розташованій на території громади. Як показати в обліку сільської ради надходження та передачу такої допомоги?

Відправні точки в оформленні та обліку

Основні вимоги до отримання благодійної та гуманітарної допомоги ми пояснювали в матеріалі «Отримання «благодійки» в умовах воєнного стану».

Але нагадаємо: порядок документального оформлення та обліку надходження гуманітарної допомоги залежить того, хто є отримувачем такої допомоги (одержує допомогу для подальшої її передачі), а хто є її набувачем (отримує допомогу для безпосереднього її використання). Аби визначити роль та функції кожного з учасників процесу, варто зазирнути до супровідних документів, наданих донором.

У ситуації читача набувачем гуманітарної допомоги є ТГ в особі комунальної установи. Саме така установа буде безпосередньо використовувати (експлуатувати) транспортний засіб, отриманий як гуманітарна допомога. Тоді як отримувачем гуманітарної допомоги, вочевидь, є сільська рада. Відповідно орган місцевого самоврядування (далі — ОМС) виконуватиме роль сполучної ланки між донором та набувачем допомоги.

Як правильно оформити та відобразити в обліку надходження і подальшу передачу автомобіля установі-отримувачу, далі пояснимо.

Установа-отримувач: як оформити та показати в обліку?

Основні правила оформлення та обліку гуманітарної допомоги (авто) для установи-отримувача наведемо у таблиці.

Правила документального оформлення та обліку гуманітарної допомоги установою-отримувачем

Критерій

Основні вимоги (пояснення)

Документальне

оформлення отримання-передачі

Отримання гуманітарної допомоги (авто) оформляють Актом приймання-передачі ОЗ. Типову форму цього акта затверджено наказом № 818*. Такий акт складає комісія ТГ, яка приймає таку гуманітарну допомогу

 

Передачу активів, отриманих як гуманітарна допомога, іншим установам здійснюють на підставі рішення (дозволу) про безоплатну передачу. Наприклад, таким може бути розпорядження голови місцевої ради.

Зокрема, у такому документі визначають:

  • установу, яка передає авто;
  • установу, яка приймає авто;
  • документи, якими оформлюють передачу-отримання;
  • установу, яка здійснює реєстрацію авто в сервісному центрі МВС відповідно до чинного законодавства;
  • хто здійснює контроль за виконанням цього документа.

Передачу авто здійснює комісія, створена за розпорядженням голови місцевої ради. До складу комісії включають представників кожної сторони, що приймає та передає матеріальні цінності.

Таку операцію оформлюють Актом приймання-передачі ОЗ типової форми, затвердженої наказом № 818. В Акті зазначають:

  • назви сторін, що передають та приймають авто;
  • склад комісії (або відповідальних осіб), що передає та приймає транспортний засіб;
  • детальну інформацію про переданий транспортний засіб (найменування, марка модель, рік випуску, вартість тощо).

Оформлюють зазначений документ у двох примірниках: по одному примірнику для кожної сторони, що приймає та передає активи. При цьому всі примірники Акта мають бути підписані представниками обох сторін

Порядок оцінки вартості

Отриману допомогу установа-отримувач оцінює за первісною вартістю:

— або на підставі первинних документів, наданих благодійником;

— або за справедливою вартістю на дату отримання. Таку вартість визначає комісія, створена за розпорядженням голови ОМС. Результати оцінки оформлюють Актом оцінки матеріальних цінностей довільної форми

Бухгалтерській облік

Гуманітарна допомога підлягає зарахуванню на баланс ОМС. Для обліку активів, отриманих та утримуваних із метою подальшого розподілу, передачі, слід застосовувати субрахунок 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу».

Водночас надходження гумдопомоги передбачає збільшення доходів від безоплатно отриманих активів, послуг (робіт). Такі доходи установа-отримувач має показати на субрахунку 7511 «Доходи за необмінними операціями»

Бюджетний облік

Благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ (ч. 4 ст. 13 БКУ).

Такі надходження відображають за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».

У разі отримання гумдопомоги в натуральній формі (товари, роботи, послуги) потрібно скласти і подати до Казначейства Довідку про надходження у натуральній формі. Зробити це потрібно не пізніше останнього робочого дня місяця.

Крім того, необхідно:

внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями і всіх пов’язаних документів;

— подати розпоряднику вищого рівня копії довідок про зміни до кошторису за власними надходженнями

* Наказ Мінфіну «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13.09.2016 № 818.

Розглянемо порядок відображення зазначених операцій у бухгалтерському обліку установи-отримувача на прикладі.

Приклад. Сільська рада отримала гуманітарну допомогу — автомобіль спеціального аварійно-рятувального призначення.

Згідно з первинними документами, наданими донором, вартість переданого транспортного засобу становить 2 млн грн. Факт отримання допомоги оформлено Актом приймання-передачі ОЗ за типовою формою.

На підставі розпорядження сільського голови авто передано в оперативне управління комунальній установі. За фактом передачі транспортного засобу було оформлено Акт приймання-передачі ОЗ. Разом з авто передано всю супровідну документацію, надану донором (технічну документацію, митну декларацію тощо).

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

Надходження + передача благодійної допомоги (авто)

1

Оприбутковано гуманітарну допомогу для подальшої передачі

1815

2117

2000000

4

2

Водночас відображено:

— дохід від безоплатно отриманих активів

2313

7511*

2000000

3, 14

— касові видатки

2117

2313

2000000

3, 4

3

Передано авто комунальній установі

8511

1815

2000000

13

* Не пізніше останнього дня звітного місяця на суму отриманої гуманітарної допомоги необхідно подати до Казначейства Довідку про надходження в натуральній формі.

Важливі нюанси

По-перше, на період воєнного стану ввезення гуманітарної допомоги в Україну здійснюють за спрощеним режимом з урахуванням вимог постанови № 174*.

* Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану, затверджені постановою КМУ від 01.03.2022 № 174.

Зокрема, пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів здійснюють без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Ба більше, оформленням таких документів займається особа, що перевозить таку допомогу, та здійснює це за місцем перетину митного кордону України. А це означає, що ані набувачі, ані отримувачі такої гуманітарної допомоги цим питанням не займаються.

По-друге, реєстрацію авто в сервісному центрі МВС має здійснювати установа —набувач гумдопомоги. Відповідно, на суму витрат, пов’язаних з держреєстрацією, така установа має збільшити первісну вартість автомобіля.

Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2022/№ 37

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×